Günün Tarihi:23 Ocak 2022

‘Çocuğunuzu hafife almayın’


21 Haziran İlkokulu Rehberlik Öğretmenleri Şenel Çamdeviren ve Ayberk Bayrakdar tarafından velilere yönelik "Çocuk ihmali ve İstismarı" konusunda farkındalık oluşturmak için seminer verildi.

İşbirliği yapmak

Okul Salonu’nda konuşan Rehberlik öğretmeni Şenel Çamdeviren, “Biz elimizden geldiğince, çocuklarımıza hem eğitim, hem de güvenli gelecek sağlamaya çalışıyoruz. Bu konuda okul olarak velilerimizle işbirliği yapmak istiyoruz. Bu yüzden velilerimizin yaptığımız çalışmalara alakaları bizim için çok önemli. Velilerimizin çocuk ihmal ve istismarı konusu ile ilgili bilgi sahibi olmaları konunun hassasiyeti düşünüldüğünde oldukça önem taşımaktadır. Seminerimize katılımınızdan dolayı öncelikle hepinize çok teşekkür ederiz” dedi.

 

Çocuk istismarı

Çamdeviren, “Akademik başarının yanı sıra öğrencilerimizin kişilik gelişimi ve ruhsal gelişimleri de bizler için büyük önem arz etmektedir. Onları olumsuz olaylar ve travmaların kötü etkilerinden korumak da hepimizin ortak görevidir. Çocuk istismarı hem duygusal, hem fiziksel, hem de cinsel alanda olabilir. Çocuk ihmaliyse yapılması gerekenleri yapmamaktır. Yani çocuğun ihtiyacı olan bakımı göstermemektir. Duygusal ihmal ve istismar en az fiziksel istismar kadar zarar vericidir. İhmal ve istismar durumlarında sürecin sağlıklı yönetilmesi yavrularımızın ruh sağlığı açısından çok önemlidir. Çocuğunuzun rahatsız hissettiği durumu ifade ettiğinde duygularını hafife almayın. Rahatsız olduğu durumları sizinle paylaşmaya devam etmesi için iyi bir dinleyici olun” dedi.

 

İlk kural inanmak

Çamdeviren çocuk ihmal ve istismarı konusunda doğru bilinen yanlışlardan da bahsederek, “Özellikle istismar durumlarında çocukların hayal güçleri çok geniştir. O nedenle, istismarı uydururlar. Diye bilinen yanlış bir inanış olduğunu oysa çocukların bu konuda yalan söylemediklerini ve ilk kuralımız çocuğa inanmak olmalıdır” dedi. Okul Rehberlik Öğretmenleri seminerin son bölümünde ise velilerden gelen soruları cevaplayarak katılanlara eşlerini okuması için broşür dağıttılar.

 

 

29 Aralık 2019 , Pazar Bu haber toplam 698 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU