Günün Tarihi:30 Kasım 2020

‘Akif gerçekçi bir şairdi’


Adapazarı Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen Aralık ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, “83. Yılında Mehmet Akif” konulu söyleşi düzenledi.

Söyleşiye katılım

Atatürk Anadolu Lisesi’nde düzenlenen söyleşiye Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, Kültür İşleri Müdürü Hazan Kadir Kardaş, Adapazarı Belediyesi Meclis Üyesi H. Metin Müftüoğlu, Okul Müdürü Eşref Başer ve öğrenciler katıldı.

Orijinal imalar

Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı’nın önemini anlatan Prof.Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, “Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinde, başka şairlerde göremeyeceğimiz kadar orijinal imaları vardır.  Süleymaniye Camisi’nin kubbesini Allah tarafından düşünen bir beynin açılıp da, sanki aşağıdakilere seyrettirilmesine benzer. Gerçekçi bir şairdir. O dürüstlükteki samimiyeti ile sanatkâr becerisi birleştiği için yüksek bir sanatkârla karşılaşıyoruz. Mehmet Akif’in duyguları ve hayatı ile şiirde karşılaştığımız söylem ve duyguları kaynaşmıştır” diye konuştu.

Milletin kültürü

İstiklal Marşı’nın başka milletlerin milli marşları ile kıyaslandığında adeta duygunun sese dönüşmüş bir hal aldığını belirten Daşçıoğlu, “Bizim marşımızda öyle yapaylık görünmez. Birçok ulusun milli marşına baktığımızda edebi olarak daha yapaydır. Anonimdir. Çoğunun yazarı da belli değildir. Bizim marşımız bir milletin kültürünü yapan temel öğelerden oluşmuş büyük bir şiirin kristalize olmuş halidir. Marşımızın öyle bir değeri vardır. Kolektif ruhu her yönüyle temsil eden, bizim bugün sosyal olarak tartıştığımız bazı dertlerin çaresini de içinde barındıran bir şiirdir. Büyük bir estetik vardır dizelerinde. Şiirlerini tasavvufi bir olgunlukla yazmıştır. Zaman zaman milli marşların bestesini mi güftesini mi değiştirsek diye düşünülür. Bana göre bestesini güftesini falan tartışmamak lazım, bu haliyle kalmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Çelikel’den teşekkür

Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, Prof. Daşçıoğlu’na program sonunda teşekkür etti. Çelikel, “Kıymetli hocamızın İstiklal Şairimiz Mehmet Akif’i en güzel şekilde anlatmasından büyük memnuniyet duyduk. Milli Şairimizi bu program vesilesiyle bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.” diye konuştu. 

30 Aralık 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 357 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU