Günün Tarihi:25 Kasım 2020

‘Şehirde tramvay sesleri yankılanacak’


Nostaljik Tramvay projesini kamuoyuna tanıtan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Şehrimizin en güzel cadde ve sokaklarında Nostaljik Tramvay işleyecek, tramvay sesleri yankılanacak” dedi.

Önce esnafa tanıttı

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce kısa süre içerisinde hayata geçireceklerini açıkladığı Nostaljik Tramvay’ın tanıtımını dün yaptı. Sen Otel’de önce Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Genel Sekreter Mustafa Ak, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, ilçe belediye başkanları, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, meclis üyeleri, oda başkanları, esnaflar, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları ile bir araya gelen Ekrem Yüce proje ile ilgili fikir alışverişinde bulunduktan sonra ikinci toplantıda basın mensuplarına projenin ayrıntılarını aktardı.

Caddeler yenilendi

Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım alanındaki 9 aylık çalışmalarını da basın mensuplarına anlatan ve projelerini tanıtan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Çark Caddesi’ne çıkan sokaklardan olan Lüleci’yi örnek sokak haline getirdik. Yağmursuyu ve içmesuyu altyapısını yeniledik. Aydınlatmaları ile Lüleci Sokak’ı modern bir görünüme kavuşturduk. Suat Yalkın Caddesi, Geyve-Alifuatpaşa’nın en işlek caddelerinden biri. Bin 300 metrelik Suat Yalkın Caddesi’nde tamamlanan altyapı çalışmalarının ardından, kaldırımları yeniledikBölgenin dokusuna uygun dekoratif aydınlatma sistemleriyle caddeyi örnek cadde haline getirdik.” dedi.

20 sene sonra yeniden

Yüce, “20 sene evvel görevdeyken yaptığım Erenler Hacıoğlu Caddesi’nin yenilemek de yine bana düştü. Şu anda o caddeyi Sakarya’nın en güzel caddelerinden bir tanesi haline getirmek için çalışıyoruz. Elektrik kabloları da yer altına alınacak Yazlık Caddesi’nde de iyileştirme ve yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Yazlık Kavşağı ve Donanma Sokak arasını duble yol haline getirdik. Çark Caddesi Kavşağı ve Şeker Cami Kavşağı arasında kalan 1 kilometrelik kısmı da en kısa sürede duble hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Duble yol olacak

Yazlık’tan, Millet Bahçesi’ne ulaşımı kolay, sorunsuz ve örnek bir cadde üzerinden sağlayacaklarını sözlerine ekleyen Yüce, “ Süleyman Binek Caddesi ve Sebahattin Zaim Bulvarı arasında bağlantı yolu yapıyoruz. Çark deresi üzerine 25 metre genişliğinde 19 metre uzunluğunda yeni bir köprü inşa ediyoruz. Yol çalışması tamamlandığında Süleyman Binek ve Sebahattin Zaim Bulvarı arasında duble yol ile vatandaşlarımızı güvenli ve rahat ulaşıma kavuşturmuş olacağız” diye konuştu.

SGK kavşağı

Yüce, “Adapazarı, Serdivan ve Erenler ilçelerimizin kesişim noktasında bir kavşak yapıyoruz. D-100 karayolunun ana girişi Orhan Gazi Caddesi üzerinde yer alan SGK Köprülü Kavşağı ile 3 ilçe arasındaki geçişlerde vatandaşlarımız hiçbir ışığa takılmadan yol alabilecekler. Pekşenler Kavşağı ve yeni stadyum arasında bir bağlantı yolu yapmayı planlıyoruz. Şehrimizin kuzeyinde yer alan yerleşimler ile D-100 arasına inşa edilecek 6 kilometre uzunluğunda 40 metre genişliğindeki yolun ismi 15 Temmuz Bulvarı olacak” dedi.

Şehre yeni giriş

Başkanı Yüce, “Pekşenler Kavşağı’ndan sonra Karapürçek yolu üzerine yapılacak olan yeni otoban giriş-çıkışı ile şehrimize yakışan bir girişe kavuşmuş olacağız. Yine Erenler Zübeyde Hanım ve Bağlar Caddesi arasındaki bağlantı yolunun çalışmalarına başladık. Bağlantı yoluyla Sakar Baba Caddesi ile hastane arası duble yol olacak” ifadelerini kullandı. 

Tünel yapılacak

Millet Bahçesi ile Donatım Park’ı tünel geçişli bir çalışmayla birleştireceklerini dile getiren Başkan Ekrem Yüce, “Estetik bir görünüme sahip bir tünel inşa edecek olmanın yanı sıra içerisinde butik bir çarşı oluşturacağız. Ayrıca o bölgede çok özel bir botanik bahçe hayata geçireceğiz. Avrupa’da bazı noktalarda örnekleri var. İnşallah ülkemizde de tek olacak. Botanik Bahçe ile çeşitli fidan örneklerine yer vereceğiz” dedi.

İki yeni okul

Adapazarı Anadolu İmam-Hatip Lisesi ve askeri lojmanların bulunduğu alana inşa edilecek 24 derslikli 2 yeni okulun temelini Mekke’nin Fethi olan 31 Aralık’ta atacaklarını söyleyen Yüce, “ Hayırlı olmasını diliyorum. Hem lise hem ortaokulu Büyükşehir Belediyemizin imkânlarıyla günümüzün şartlarına uygun modern bir şekilde hayata geçireceğiz. STK’larımızın, paydaşlarımızın ve kurum ve kuruluşlarımızın katkısını çok önemsiyorum. İnşallah hep birlikte 2 güzel eseri şehrimize kazandıracağız” diye konuştu.

Asfalt çalışmaları

Asfalt konusunda yoğun bir çalışma yürüttüklerini de söyleyen Başkan Ekrem Yüce, “Toplamda 304 kilometrelik yola tekabül eden 426 bin ton asfaltı 2019 yılında şehrimizle buluşturduk. Sayın Valimize de destek ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Yeni yılda da inşallah asfalt çalışmalarımızı sürdürecek, mahallelerimizi ve caddelerimizi yeni yüzlerine kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

Raylı da üç güzergah

Raylı sistemle ilgili de açıklamalarda bulunan Yüce, “Bir türlü Sakarya’ya nasip olmayan raylı sistemle ilgili ilk günden itibaren çalışıyoruz. Vatandaşlarımız daha konforlu seyahat etsin diye çabalıyoruz. 3 etaplı bir güzergah belirledik. Birinci güzergah otogardan Erenler’e oradan da Sakar Baba Caddesi’nden Gara ulaşacak. İkinci güzergah da Kudüs Caddesi’nden Serdivan’a ve kampüse uzanacak. Üniversitemiz ile otogarı birbirine bağlayacağız bu şekilde. Bu projelerin finansal boyutu ise bir milyar lira bu ciddi bir rakam. Nereden parasal destek alacağımıza karar veremedik. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Sakarya model olacak

Nostaljik tramvayın şehre katma değer katacağını ifade eden Yüce, “Özellikle engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza hizmet etmesini istiyoruz. Tramvaya binmek insana ayrı bir haz veriyor. Biz İstanbul’da yaşadığımız bu hazzı Sakarya’da yaşamak istedik. İstanbul’u ayağınıza getirmek istedik. Sakarya’nın model olması için gerekeni yapacağız. Şehrimizi diğer şehirlerden farklı hale getireceğiz” şeklinde konuştu.

5 durak olacak

Yüce, “Millet Bahçesi ile Çark Caddesi’ni de bu şekilde birbirine bağlayacağız. Tarihten gelen sesle kulaklarımızın pası silinecek. Türk Bayrağı’nı simgeleyen şekilde kırmızı beyaz olacak en üstünde de yeşil siyah şerit olacak. Toplam uzunluğu bin 850 metre olacak güzergah 5 duraktan oluşacak. Atatürk Bulvarı’ndan kalkacak tramvay, AKM, Çark Caddesi ve millet bahçesi aksını kapsamaktadır. 22 koltuk sayısının yanında 60 yolcu kapasitesi olacak. Günde en azından bin 500 yolcu taşıyabileceğiz. 20 dakikada bir sefer olacak” dedi.

Bulvardan kalkacak tramvay Çark Caddesine girişte sol kulvarı kullanarak caddenin ortasına kavis alıp güzergahına devam edecek. Atatürk Lisesi önünden Serdivan’a gidiş kısmı trafiğe tek taraflı olarak kapatılacak ve son durak Millet bahçesi olacak.

Estetik ve nostalji

Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Nostaljik Tramvay projesini ilimize en güzel ve yakışır şekilde hayata geçirmek hedefimiz olmalıdır. Başkanımız Ekrem Yüce ve ekibine teşekkür ediyorum. İlimize nostalji ve estetik kazandıracak bu proje için ne gerekiyorsa yapacağız. Her zaman sizlerle birlikte Sakarya için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

31 Aralık 2019 , Salı Bu haber toplam 411 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU