Günün Tarihi:24 Şubat 2020

‘Taşeronda büyük sıkıntı var’


Taşerondan kadroya geçen işçilerin büyük sıkıntıda olduğunu söyleyen KOOP-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Şevket Ulusinan, “ Şuanda teknik eleman da tıbbı sekreter de temizlikçi de aynı parayı alıyor. İnsanlar kadroya geçince zarar ettiler. Taşeronda çok büyü bir sıkıntı var” dedi.

AVM çalışanları

KOOP-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Şevket Ulusinansendika olarak Alışveriş Merkezi(AVM) çalışanlarını örgütlemek için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Ulusinan, “Giyim sektöründe birkaç firmada örgütlenmemiz hatta sözleşme imzalamamızın ardından diğer büyük firmalardaki çalışan arkadaşlarımızda sendikalı olmaya başladılar. Giyim sektörünün yanı sıra gıda ve optik mağazalarında da üye çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

 

Refah seviyesi

Ulusinan, “ Toplu sözleşme imzalandığında bundan Sakarya’da çalışanlar da faydalanmış olacaklar. Amacımız yeraltı madencileri gibi zor şartlarda çalışan AVM çalışanlarının refah seviyesini ve çalışma şartlarını biraz daha iyileştirmek. Güneş görmeden ve ayakta çalışmanın getirdiği sıkıntıları yaşıyorlar. Satış hedefi ve primin yarattığı psikolojik baskıyı kırmak istiyoruz. Emekli olabilecekleri yaşa kadar da aynı sektörde çalışabilmelerini sağlamak amacındayız. Çünkü belli bir yaşa kadar çalıştırıp işten çıkarılıyorlar. Burayı emekliliğe kadar çalışacak iş sahası haline getirmeliyiz. En büyük hedeflerimizden bir tanesi de 2 gün izin hakkı. Bunun için de yoğun çaba saf ediyoruz” diye konuştu.

 

Hak kaybı oldu

Taşerondan kadroya geçen işçilerin yaşadığı sorunları da dile getiren Ulusinan, “ Bu işçilerimiz taşerondan kadroya geçtikten sonra birçok haklarında gerileme oldu. Sözleşmesine göre asgari ücretin yüzde 20, 30 yada 50 üzerinde alan işçiler bugün bu haklarından yararlanamıyorlar. Dava açtıklarımız oldu ve bu davalar da kazanılmaya başlandı. Ancak bazı işverenler emsal dava yerine tüm işçilerin ayrı ayrı dava açmaları gerektiğini söylüyorlar. Kamuya ikinci bir yük bu konu” dedi.

 

Cezalandırılıyorlar

Şevket Ulusinan, “ Şuanda teknik eleman da tıbbı sekreter de temizlikçi de aynı parayı alıyorlar. İnsanlar kadroya geçmeden zarar ettiler. Hiçbir karları yok. Taşeronda çok büyü bir sıkıntı var. Yetkililerin bir an evvel bu konuya eğilmesi gerekiyor. Bu işçileri bu şekilde cezalandırma personelin başka yerlere kaçmasına da sebep oluyor” ifadelerini kullandı.  Kadroya geçip de 10 ay çalışan işçilerin de sıkıntılı olduklarını söyleyen Ulusinan, “ Biz devletin üvey evladı değiliz bizi de 12 ay yapsınlar diyor arkadaşlarımız. Sendikalar ellerinden geldiği kadar mücadele ediyorlar ancak devletin de adım atması gerekiyor” dedi. 

3 Ocak 2020 , Cuma Bu haber toplam 673 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU