Günün Tarihi:13 Nisan 2021

‘Donanımlı mühendisler Sakarya’da eğitiliyor’


Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün Kredi Yurtlar Kurumunda kalan üniversite öğrencileri için başlattığı 5 büyük projeden biri olan ‘Mühendishane’de eğitimler tüm hızıyla sürüyor.

Mühendishane projesi

2019-2020 yılı eğitim ve öğretim programı için başlatılan projenin Türkiye’de ses getirdiğini açıklayan Sakara Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, mühendishane projesini anlattı. Müdür Özsoy, “ Mühendislik Fakültesi öğrencilerimizin meslek hayatlarında daha başarılı, fütüvvet geleneğine ve medeniyet tasavvuruna bağlı, aslına ve nesline karşı kendini sorumlu hisseden, çağın gerektirdiği entelektüel bilgiye sahip, dünyada olup bitenleri kritik analitik süzgeçten geçirerek değerlendirme kabiliyetine sahip, sosyal yanı güçlü, dünyayı iyi okuyabilen, sorun çözme odaklı, teknoloji ile barışık inovatif düşünceye sahip, sürekli gelişimi hedef olarak gören, kaliteli hayata ve çalışma prensiplerine sahip, mesleği ile ilgili işleyiş ve stratejileri bilen piyasaya hazır, kişisel kariyer planını yapmış mesleğinin erbabı mühendislerin yetişmesi amacı ile Mimar Sinan Mühendisler Birliğinin ortaklığı ile beraber uygulamaya başladığımız projenin adıdır” dedi.

Meslek kariyeri

Özsoy, “Projenin ortaya çıkma gerekçesi olarak sanayinin ar-ge odaklı yetişen mühendis ihtiyacı ve donanımlı teknik eleman ihtiyacını gidermek, öğrencinin meslek kariyerini belirlemede zorluk çekmeleri, danışmanlık türü bir hizmet ihtiyacı doğması ve mesleklerindeki alt dallarda ihtisaslaşamamasıdır. 1 kız ve 1 erkek sınıfı olarak 2016-2017 eğitim yılında başlatılmıştır. Bu proje ile mühendislik öğrencilerinin hayata daha birikimli hazırlanmaları, okul bitiminde donanımlı şekilde iş ve aile hayatına girmeleri amaçlanmış ve ihtiyaçları karşılayacak şekilde donatılmıştır” dedi.

İşlenen dersler

4 yıl boyunca verilen eğitimlerin tamamlayıcı olmasına özen gösterileceğini belirten Özsoy, “ Bu proje deki amaç bir hedefe ulaşmak amacıyla yola çıkılmıştır. Ölçülebilirdir. Bireye özel eğitim hedeflenmektedir.  Hamilik çalışmasıyla geleneksel eğitimimiz olan usta çırak ilişkisi sağlanacaktır. Teorik olarak Cumartesi günleri uygulanan programımızın ilk dersine başlandı. 4 yıl sürecek olan programımızda İngilizce, Kişisel Gelişim ve İletişim, Kritik ve Analitik düşünme (Teorik ve Pratik), Tecrübe Paylaşımı ve Kariyer Planlama, Kişisel Hayat Planı Hazırlama, Sosyo-Kültürel – Tarihsel Gezi (Ankara TAİ gezisi, İstanbul Kültürel gezi ve Sakarya da piknikler düzenlenmiştir) dersleri işlenmiştir” dedi.

Proje gereği

2017-2018 eğitim öğretim yılında toplamda 5 hafta ders yapıldığını belirten Müdür Özsoy, “Mühendislik ve Toplum, Matematik ve Mühendislik, Dünden Bugüne Bilim ve Teknoloji Tecrübe Paylaşımı dersleri işlenmiştir. Ayrıca Donghee otomobil yan sanayi fabrikası, Noksel Çelik Boru fabrikası, Aktül Kağıt fabrikası, Yazaki Otomobil Kablo fabrikası, Toyota Otomobil fabrikaları ziyaret edilmiştir. Projenin esasına uygun olarak 1. ve 2. Sınıftaki dersler teorik olarak işlenmekte olup 3. ve 4. Sınıfta 7 şerli gruplara bir hami ataması yapılıp, o haminin denetiminde belirlenen projeler tamamlanacaktır. Her bir öğrenci projenin bitiminde, almış olduğu görevi ve yapmış olduğu işlerin sunumunu yapacaktır. Çözüm ortağımız Mimar Sinan Mühendisler Birliği’dir. Yerel Kalkınmaya sağlayacağı katkı kalkınma ajanslarının dikkatini çekmiştir. Kalkınma Ajanslarıyla görüşmeler devam etmektedir” dedi.

Teknik beceriler

Projenin süresinin 4 yıl olduğuna dikkat çeken Müdür Özsoy, “Mühendishane, bir kariyer tamamlama programıdır. Proje Sakarya -Kredi ve Yurtlar Kurumu, Ankara –Ostim, Konya -Selçuklu Belediyesi, Bursa -Gençlik ve Spor,Adıyaman -Mimar Sinan Mühendisler Birliği, İstanbul -İlim Yayma Cemiyeti ve Turing desteklidir. Öğrencilerimiz mendi mesleği ile ilgili özel sektörü tanıyarak ortaklıklar kuracağı için teknik becerileri yüksek kişilikler olacak ve mesleki kariyer planını erkenden yapacak” dedi.

Katılan öğrenciler

Müdür Özsoy, “Mühendishane Projemize 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılında 38 erkek ve 44 bayan öğrencimiz başvuruda bulunmuştur. Bu başvurular sonucunda 14 İnşaat, 3 Elektrik Elektronik, 7 Makine, 1 Bilgisayar, 1 Bilişim Sistemleri, 1 Mekatronik mühendisliği olmak üzere toplam 27 erkek öğrenci ve 3 Çevre, 6 Endüstri, 6 Gıda, 3 Bilgisayar, 2 İnşaat, 3 Metalürji ve malzeme, 1 Elektronik ve Haberleşme mühendisi olmak üzere 24 bayan öğrenci mülakat sonucunda programa dahil edilmiştir. 2018-2019 Eğitim yılında ise 21-25 Ocak 2019 tarihlerinde ilimizde düzenlenen erkekler Mühendishane Argeİnovasyon Kampına Sabahattin Zaim Yurdunda 29 erkek, Muhammet Fatih Safitürk Yurdundan 10 erkek olmak üzere Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İzmir ve Kocaeli illerinden toplam 187 öğrenci katıldı.  26-27-28 Nisan 2019 tarihlerinde ilimizde kız öğrencilere yönelik düzenlenen Mühendishane Arge ve İnovasyon Kampına ise Sakarya Yurdundan 12, Arif Nihat Asya Yurdundan 9 kız, Rahime Sultan Yurdundan 11 kız olmak üzere  Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Konya ve Uşak İllerinden 180 öğrenci katıldı” dedi.

 

NOT::KYK ve MSMB iş birliği çerçevesinde düzenlenen KYK Mühendishane programı Sakarya Yurdumuzda ikinci sınıf dersleri ile devam ediyor. Derslerde öğrencilere Mühendislik Felsefesi ve Sunum Teknikleri dersleri veriliyor. 4. sınıf öğrencilerine ise Python İle Kodlama ve İleri Office Teknikleri eğitimleri veriliyor.

 

4 Ocak 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 506 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU