Yapay Zeka!... yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Yapay Zeka!...19 Ağustos 2019, Pazartesi

Son zamanlarda sıkça duyar olduk...

“Yapay Zeka”...

Bu alanda ne yapıyoruz ? Ne durumdayız merak ediyordum. 

Devlet desteği var mı ? Özel sektör odaklı mı gidiyor ?

 

TÜBİTAK işin içinde mi? ne tür projeler geliştiriyor? Vs vs...

Yapay Zeka konusuna Türkiye’nin, bu alanda çıkabilecek olumsuz sonuçların bertaraf edilmesi ve tabii ki öncelikle yararlarının ülkemiz için fırsata dönüştürülmesi amacıyla çok fazla emek harcaması gerektiğine inanıyorum.

Yapay zeka alandaki destekler, veri koruma güvenliği, mevzuat hazırlıkları, etik kurallar ve uzman personelin eğitimiyle ilgili Türkiye’de yapay zeka konusuna bakmak istedim.

Türkiye’de şu an Yapay Zeka'da 568 firmanın çalıştığını öğrendim.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Başkanlığı’nca 2008-2019 arasında yapay zeka alanında toplam 246 kişiye burs verildi. Akademik destek programlarında 2008-2018 arasında yapay zeka alanında 28 milyon lira bütçeli 89 proje desteklendi.

Sanayi ve Ar-Ge alanında ise yapay zeka için 2012-Mart 2019 döneminde 2019 fiyatlarıyla toplam 382 milyon 800 bin lira hibe desteği sağlanmış.

Bir de AB ülkelerine baktığımızda ise yapay zeka yatırımları için AB 2020 sonuna kadar en az 20 milyar Euro harcayacak. Takip eden yıllarda ise Avrupa’da bu konudaki kamu ve özel sektör yatırımlarının yılda en az 20 milyar Euro olması planlanıyor. AB, sadece robotik merkezlerin desteklenmesi amacıyla bile ilk aşamada 66 milyon Euro kaynak ayırdı. 

Tabii ki Avrupa Birliği içindeki ülkelerin toplam harcamasına ulaşmamız beklenemez, ama Türkiye’deki destek ve yatırımların da sembolik düzeyden çıkması gerekiyor. Ve bu konunun tüm sektör kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile tanıtılması da amaçlanmalıdır. Teşvik edici ve öğretici, dikkat çekici olmalıdır...

Türkiye’nin orta gelir tuzağından çıkmasını hedefliyorsak yapay zeka alanındaki gelişmeleri kaçırma lüksümüz yok. 1950-1960’lardaki Sanayi Devrimini kaçırdığımız gibi bu sefer aynı hatayı yapma  lüksümüz yok... 

Evet takip ediyorum...

Türkiye'de son 2-3 yılda yapay zeka  alanında çok ciddi mesafe kat edildi. 

Şirketleri ve sektörleri dönüştürecek önemli bir yapay zeka devrimi yaşıyoruz birlikte. Bu devrime şekil verenler, daha ileride olanlar ve geri kalanlar var, belki de yolda kalacaklar da var. Ama bu devrimin önümüzdeki yıllarda bizi daha çok meşgul etmesi gerekli. Dünya o noktada çünkü...

4 önemli konu var bu noktada:

1) Bankalar, perakendeciler, telekom operatörleri gibi yetenek bakımından zengin kurumlar, kendi bünyelerinde analitik ekipler geliştiriyor ve aynı anda pek çok yapay zeka projesi üzerinde çalışıyorlar. 

Ancak daha küçük veya imkanları bu kadar gelişmiş olmayan kurumlar, girişimlerden veya teknoloji şirketlerinden hizmet alıyorlar. Burada önemli olan  bu şekilde bu şirketler rekabet ortamında kendilerine yer bulabilirler mi ? 

2) Yapay zeka alanında proje yapmak tahmin edildiği kadar kolay değil. 

Öncelikle doğru problemi tespit etmek, sonra o problemin verilerini derlemek gerekiyor. Bir çocuğun öğrenmesi gibi yani... Yapay zeka sistemleri de öğrenerek gelişiyor. 

Gelişen yapay zeka uygulamaları ile şirketler ellerindeki angarya ve rutin işleri halledecek çözümlere kavuşabilecek, çalışanlar da daha verimli iş sonuçları elde edecekleri konulara odaklanabilecekler. Yani veri, bilişim ve cesaret üçlüsü beraber çalışmalı... 

3) Şirketlerimizde verilerini açma konusunda ketumluk var. Halbuki benzer çalışmalar gösterdi ki; verilerini açan bazı büyük perakende şirketleri en önemli problemlerine kalıcı çözümler ürettiler. 

Şirketler, verilerini açmanın sağladığı faydayı yakından görebiliyorlar.

Benzer yaklaşımlar geliştirilebilir ise bankalar, sigortalar, telekom operatörleri, üretim şirketleri, enerji sağlayıcılar, belediyeler, kamu kurumları bu trendden yararlanabilir, yetenekler için önemli fırsatlar yaratılmış olur ve ciddi ekonomik katma değer oluşturacak yepyeni çözümler üretebilir. 

4) Yapay zeka dünya çapında çok önemli bir tema...

ABD, Avrupa, Çin, Japonya ve daha pek çok güçlü ekonomi bu alanda muazzam çalışmalar yürütüyor. Teknoloji devlerinden yeni kurulan girişimlere kadar, her türlü sektöre yönelik yapay zeka projeleri var. 

Türk mühendisleri de bu küresel rekabetin içinde yer alıyor ve bu ülkelerde çok rahat iş bulabiliyor. 

Türkiye'deki şirketler maalesef ellerindeki değerli yetenekleri küresel rekabete kaptırıyor. Bu konunun da önüne geçmemiz gerekmektedir...

Evet yapay zeka bizim için milletçe çok önemli bir milli hamle bir sıçrama ve önümüzdeki 100 yılı kazanma fırsatı olabilir. 

Önce gençlerimiz bu konuda bilinçlenmeli devletimiz de gerekli desteklerle milli bir dava olarak bu alanda başarı sağlamalıyız...

İyi haftalar...