Günün Tarihi:14 Temmuz 2020

Geleceğin hukukçuları ‘HUKUKHANE’de


Geleceğin adil ve sağduyulu hukukçularını yetiştirmek için Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde uygulama konular ‘Hukukhane’ başarı ile sürüyor. İl Müdürü Arif Özsoy, uygulan ve Türkiye’de örnek gösterilen projenin detaylarını anlattı.

Adalet timsali

Hukuku en güzel uygulan medeniyetin çocuklarının eğitimine önem verdiklerini söyleyen Müdür Özsoy, “Kendisi adil olan ve asla zulmetmeyen, insanlara kendilerine karşı adil olmayı ve diğer insanlara da adaletli davranmayı emreden, nizam-ı alem düsturu ile evreni yaratan Allah’ın 99 ismi arasında en muhkem olanı “El-Adl” ismidir. İslam’ın dünyada “Nizam-ı Alem”’i sağlama adına kurduğu bu büyük medeniyet; Hz Ömer gibi adalet timsalini yetiştirdiği gibi, cihan padişahı olan Fatih Sultan Mehmet’i yargılama cesaretini gösteren, Kadı Hızır Çelebi’nin hükmünü esas almıştır. Günümüzde dünyanın ferdi ve toplumsal ölçekte hızla savrulduğu adaletsiz ve ikiyüzlü hak anlayışına karşı belki de tepki gösterebilecek ve yeni bir yeryüzü adaletini kurgulayabilecek potansiyele sahip, yeryüzünde kalmış olan tek medeniyet tasavvuruna sahip olmanın dayanılmaz ağırlığını taşımaktayız. Bu nedenledir ki; geleceğin adil ve sağduyulu hukukçularını yetiştirmek kaçınılmaz bir görev olarak karşımızda durmaktadır” dedi.

Evrensel nizam

Uygulanan projenin amacı hakkında bilgi veren Müdür Özsoy, “Böyle bir medeniyetin çocukları olan günümüz genç hukuk neslinin, ayaklarını kökleri çok derinde olan hukuk medeniyeti zemini üzerine bastırarak, geleceğin evrensel nizamını kurma ufku ile donatmak temel amacımızdır. Bu nedenle dünyada hukuk ve adalet alanındaki gelişmeleri kritik-analitik süzgeçten geçirerek değerlendirebilen, öz değerlerine karşı kendini sorumlu hisseden, çağın gerektirdiği entelektüel bilgi ile donanmış, sosyal yönü güçlü, sorun ve anlaşmazlıklara karşı sulh ve adaleti yaygınlaştırıcı irade sergileyen, bir bütün olarak akıl, ruh ve beden sağlığını muhafaza edecek yaşam tarzını benimseyen, iş hayatının gerektirdiği verimlilik ve sorumluluk ilkelerine sahip, iş hayatı, aile ve toplum arasında adil bir denge kurabilen, kişisel kariyer planını yapmış, mesleğinin erbabı bir hukukçu yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla, bir mesleki kariyer tamamlama programıdır” dedi,

Ücretsiz program

Müdür Özsoy, “Programımıza hukuk fakültelerinde okuyan ve mesleklerinde en iyi olmayı arzulayan, mesleğini kadim geleneğimizin dinamikleri doğrultusunda evrensel anlayışla sergilemek isteyen öğrenciler katılabilir. Hukukhane programı ücretsizdir. Dünyayı tanıyan, değerlerini bilen, devletine ve milletine hizmet derdinde olan, hak ve hakikat peşinde koşan genç hukukçular, kendini geliştiren, gelişirken dönüşen, donanımlı, kadim Anadolu‘nun mirasçısı olduğu şuuruna sahip, Nizam-el Mülk, Kadı Hızır namzetlerini bekliyoruz. Sahasında uzman hukukçular yetiştirmek amaçlanmaktadır. Amaç öğrencilerimizin kritik ve analitik düşünebilmelerini sağlamak” dedi.

Pratik uygulama

Özsoy, “Sabahattin Zaim ve Muhammet Fatih Safitürk yurtlarımızda  ''Hukukhane'' projesi  sahasında uzman hukukçular ve akademisyenlerimizin desteğiyle devam etmektedir.

Dersler haftada 1 gün 2 saat teorik olarak uygulanmakta, pratik uygulamalar haftada 1 gün 4 saat olarak uygulanmaktadır. İlk dersimiz Sakarya Cumhuriyet Başsavcımız tarafından yapılmıştır. Hukuk Fakültesinde görülen derslere ilave olarak daha çok hukuka farklı bir bakış amacı kazandırmak için farklı konularda dersler planlanmıştır” dedi.

İşlenen dersler

Program kapsamında verilen dersleri anlatan Müdür Özsoy, “Başarı ile uygulanan bu program kapsamında şu dersleri işliyoruz. Hukuksal Senaryo İnceleme ve Yazımı,  Karar Mekanizması (Birinci sınıftan itibaren mahkemelerin, savcıların ve avukatların karar verme süreçlerine sadece gözlemci olarak katılımının sağlanarak karar verilirken nelere dikkat edilmesi ile ilgili pratikler, mesleklerine adım attıkları andan itibaren karar verme noktasında kararın isabet oranını arttıracaktır),  Hukuksal Geziler (Adliyeler, Cezaevleri, Mahkemeler, Barolar, TBMM, Yüksek Yargı Organları vb.),  Doğal Yaşam ( Yargı süreçlerinde aktif görev yapan kişilerle sivil yaşam alanlarında organizasyonlara öğrencilerin katılımı),  Hukuk Fırtınası ( Öğrencilerimize ders verenVali,  Başsavcı, Kaymakam, Baro Başkanı, Hakim vb. kişilerin resmi görevlerinden ders süresince çıkarak hukuk sisteminin daha iyi bir hale gelebilmesi için beyin fırtınası gerçekleştirmesi),  Mecelle Okumaları, İslam Hukuku Okumaları Dosya İnceleme Ankara Sosyal Gelişim Derneği (SOGEL) ve Hukukun Üstünlüğü Derneği (HÜD)’ den içerik konusunda istifade edilmiştir” dedi.

6 Ocak 2020 , Pazartesi Bu haber toplam 332 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU