Günün Tarihi:25 Şubat 2020

‘Göz boyamak için yapılıyor’


Adapazarı Belediye Meclisi’nde Nostaljik Tramvay projesini eleştiren İYİ Partili Meclis Üyesi Hüseyin Akçalışkan, “Yenikent bölgesinde yaşayan vatandaşlar ulaşım sorunları sebebi böyle keyfi uygulamalar yerine hafif raylı sistemin yapılmasını talep etmekteler. Biz Nostaljik Tramvay olmasın demiyoruz ancak hafif raylı yapılmadan göz boyamak için bu projenin yapılmasını gereksiz buluyoruz” dedi.

Yılın ilk meclisi

Adapazarı Belediyesi’nde 2020 yılının ilk meclis toplantısı dün meclis salonunda gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 13 gündem maddesi karara bağlandı. Gündem maddelerinin görüşülmesine başlanmadan önce bir konuşma gerçekleştiren Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu 2019 yılı çalışmaları hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

Çocuk hakları

Stratejik Plan çalışmalarının tamamlandığını ve meclis onayını alarak 2020-2024 çalışma dönemi için yeni vizyon, misyon ve çalışma ilkeleri doğrultusunda çalışmaya başladıklarını ifade eden Başkan Mutlu Işıksu, Çocuk Hakları Sokağı’nın ‘Çocuk Dostu Kent’ ödülü getirdiğini belirterek, “Çocuk Hakları Sokağımızla ilgili çok güzel geri dönüşler aldık. İnşallah ikinci bir çalışmayı da Yenikent Bölgemizde hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Ticaret Bankası

Adapazarı Belediyesi’nin devam eden projeleri ile ilgili çalışmalardan da bahseden Başkan Işıksu, “Adapazarı’nın tarihini, şehir hafızası ve değerlerini öne çıkaran bir müzesi olsun istedik ve Eski Türk Ticaret Bankası’nın olduğu tarihi bina için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Projesi hazır, Türk Ticaret Bankası ile protokol aşamasındayız. İnşallah şehrimize güzel bir müze kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Yenigün Mahallesi’nde

Işıksu, “Adapazarı Belediyesi gözetimi ve denetiminde, haftanın her günü kullanılabilecek çok amaçlı sosyal tesis ve Pazar alanlarını içeren yerleşkeler inşa etmek istediğimizi söylemiştik. İlki ADA Pazar Güneşler Yerleşkesi. Cuma günü proje ihalemizi yaptık. Çok yakında da yapım ihalesini gerçekleştireceğiz. Daha sonra Yenikent Bölgesi ve Yenigün – Tepekum tarafında da yeni yerleşke çalışmalarımızı hayata geçirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Mahalleler güzelleşiyor

Başkan Işıksu, “Papuççular, Çıracılar ve Fabrika Caddelerimizdeki yaşam alanlarını daha da güzelleştirecek çalışmalarımızı hayata geçirdik. Asfaltı, aydınlatması ve tretuvarı ile kapsamlı bir çalışma yaptık orada. İnşallah güzel de oldu. Bölge sakinlerimizden teşekkür alıyoruz. Projemizi de tamamlamış olduk. 2020 yılında da projemizin etaplarına devam etmek için çalışmalarımız başladı. Etap etap inşallah mahallelerimizi daha da güzelleştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sıfır atık

Kapsamlı bir atık önleme yaklaşımını hedefleyerek Yenikent Bölgemizde proje başlattıklarını söyleyen Işıksu, “ Poşet sistemini kaldırdık. Geri dönüşüm konteynerlerini 650 noktada toplam bin 400 adet bir gecede koyduk. Yenikent Bölgemizde bilgilendirme toplantıları yaptık. İnşallah etap etap bu projemizi de devam ettireceğiz” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm

Kentsel dönüşümde hassas bir çalışma içinde olduklarını aktaran Işıksu, “Adapazarı’nın kadim kültür geçmişi, bölgelerin özellikleri ve vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda, gönüllülük esasına dayalı ve gelecek odaklı, ada bazlı akıllı kentsel dönüşüm uygulamalarını başlatacak, talep beklentisi oluşturacak kalitede modern ve örnek proje üretecek; şehri deprem riski ile çarpık yapılaşmadan kurtaracak şekilde yeniden inşa ve ihyasına yönelik tüm çalışmalara destek olacağız. Bu anlamda Kentsel Dönüşüm Çalışma Planımızı biliyorsunuz daha önceki meclis toplantılarımızda da ifade etmiştik. Çok hassas bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Bakımevi Camili’ye

Kreş ve Gündüz Bakımevleri Projesi ile ilgili ayrıntıları paylaşan Başkan Işıksu, “Çalışan kadınların yoğun olduğu bölgelerde 0-6 yaş çocuklara yönelik olarak tasarlayacağımız Kreş ve Gündüz Bakımevlerini özel sektör işbirliği ile Adapazarı’mıza kazandıracağız. Projemiz kapsamında ilk Kreşimizi Yenikent Bölgemizdeki 15 Temmuz Camili Mahallemizde açmak istiyoruz. Çalışmamız masada, inşallah kısa sürede bu projemiz de hayata geçmiş olacak.” dedi.

Mimari kimlik

‘Merkez Sokaklara Mimari Kimlik Kazandırma Projesi’ ile ilgili de konuşan Başkan Mutlu Işıksu, “Adapazarı merkezinde bulunan ticaretin yoğun olduğu sokakları yenileme çalışmaları yaparak modern ve estetik anlayışla dizayn etmek istiyoruz” dedi. 2020 yılında Ada | Sahaf Fikir Sanat Merkezi, Karaman – 15 Temmuz Camili Çark Deresi Rekreasyonu, Millet Hamamı, Organik Hobi Bahçeleri, Adapazarı’nı Çok Seviyoruz Platformu ve 21 Haziran Kurtuluş Günü Etkinlikleri Projeleri ile ilgili de hazırlık çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Işıksu, “Çalışma dönemimizin sonunda inşallah tüm projelerimizi hayata geçirmiş olmak arzusundayız” ifadelerini kullandı.

Libya açıklaması

Işıksu’nun açıklamalarının ardından gündem dışı konuşmalarda söz alan MHP’li Meclis Üyesi Erbay Kayatürk, Sarıkamış Şehitlerini rahmetle andıklarını belirtti ve 2020 yılı için de iyi dilek temennilerini iletti. AK Parti’li Meclis Üyesi Evren Çakırsoy ise ülke gündeminde olan Libya meselesi ile ilgili konuşarak, “ Kıbrıs savaşında bize tek yardım eden ülke Libya’ydı. Libya sadece bir ülke değil bizim için Akdeniz demektir. Akdeniz’de arama çalışmaları yapan ülkemizin güvenliği için önemli bir nokta. Türkiye orada Libya halkının yanında olacaktır. Şu da bilinmelidir ki Libya düşerse Akdeniz düşer” dedi.

Nostaljik tramvay

Çakırsoy’un ardından kürsüye gelen AK Partili Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise yaptığı konuşmada, gerçekleşen çalışmalar ve Başkan Mutlu Işıksu’nun esnafın her zaman yanında olan çalışma süreci için teşekkür etti. Bayrak, “Adapazarı, ticaretin kalbidir. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’nin nostaljik tramvay projesi şehrimizin marka değerini yükseltecektir. Sadece ticarete değil, turizme de katkı sağlayacaktır. Bu çalışmanın Adapazarı’nda yapılması da ilçemize değer katacaktır. Dört gözle bekliyoruz” diye konuştu.

EDS isteği

İYİ Partili Meclis Üyesi Hüseyin Akçalışkan, parti çalışmaları kapsamında Adapazarı’nın mahallelerini dolaştıklarını belirterek, başta imar çalışmaları olmak üzere genel temizlik ve fen işleri çalışmalarında mahallelerin durumu ile ilgili görüşlerini aktardı. Akçalışkan, Adapazarı’nın mahallelerinin gelişiminin imar planlarından geçtiğini belirterek çalışmaların daha da hızlandırılması gerektiği görüşünü belirtti.Akçalışkan ayrıca Dağdibi Mahallesi’ndeki vatandaşların yolda hızlı giden araçlardan şikayetçi olduklarını ve tehlike arz ettiğini aktardı. Akçalışkan bu bölgeye ‘EDS’ sisteminin uygulanmasının vatandaşlar tarafından talep edildiğini aktardı.

Hafif raylı sitemi

Nostaljik tramvay çalışmaları hakkında da konuşan Akçalışkan, “ Camili, Karaman ve Korucuk’ta yaşayan vatandaşlar ulaşım sorunları sebebi böyle keyfi uygulamalar yerine hafif raylı sistemin yapılmasını talep etmekteler. Bu duruma tepki gösteriyorlar. Biz Nostaljik Tramvay olmasın demiyoruz ancak hafif raylı yapılmadan göz boyamak için bu projenin yapılmasını gereksiz buluyorum. Kaldı ki sadece mahalle halkı değil buralarda yaşayanlar. Onlarca resmi kurum var buralarda” dedi.

Köy tüzel kişilikleri

İYİ Partili Meclis Üyesi Türker Ergül ise yaptığı konuşmada, köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerleri ile ilgili sıkıntılar tespit ettiklerini belirterek, köy tüzel kişiliğinin korunması konusunda çalışma yapılmasını ve bu çalışmaya da her kesimin destek vermesi gerektiği talebini iletti. Ergül ayrıca Belediyenin katılım payları çalışmalarının güncellenmesi gerektiğini de ifade etti.

‘Hesaplaşmak istemiyorum’

Ergül, “Adapazarı’nda 274 bin insan yaşıyor. Bizler de bu kenti yönetmeye çalışan yöneticileriz. Şunu da net olarak ifade etmek istiyorum elbet bu dünyadan göç edeceğiz ben 274 bin kişi ile mahşerde hesaplaşmak istemiyorum. Yeni yapı yapanlar bu bedelleri ödemek zorunda kalıyorlar. Bunların düzenlenmesini talep ediyoruz. Yeni yapılan yollardan katılım payı almıyoruz ancak yeni yapılardan pay alıyoruz” şeklinde konuştu.

Teşekkür etti

CHP’li Meclis Üyesi Haluk Akbay ise gündem dışı yaptığı konuşmada, hazırlanan Stratejik Plan ve meclis gündeminin 11. Maddesinde yer alan Adapazarı Belediyesi’nin çalışma usul ve esasları hakkındaki hazırlanan yönetmelik ile Adapazarı Belediyesi’nin kültür sanat çalışmaları ve Orhangazi Kültür Merkezi düzenleme çalışmaları için Başkan Mutlu Işıksu’ya ve ilgili personele teşekkür etti.

Öneri sundu

Akbay, “Hassas yapılan çalışmaları teşekkür ve takdir ediyorum. Ayrıca Çocuk Hakları Sokağı ile alınan Çocuk Dostu Kent Ödülü ve Belediye Başkanımızın nazik davetleri için de teşekkür ediyorum.” dedi. Akbay ayrıca Adapazarı’nın spor alanında yada sanatsal alanda tanınmış kişilerinin gerçekleştirilecek bir çalışma kapsamında spor alanlarında ya da belirlenecek alanlarda şehir insanına tanıtılmasını önerdi.

Ödül töreni

AK Parti’li Meclis Üyesi Necdet Tömekçe, Çocuk Hakları Sokağı Projesi’nin ödül alacak olmasından duyduğu memnuniyeti paylaşarak meclis gündeminin 9. ve 10. maddelerinde yer alan Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak ödül törenine proje için gayret eden personel ve her partiden meclis üyelerinin davet edilmesine yönelik yaklaşım için teşekkür etti. Tömekçe, “Ümit ediyor ve inanıyorum ki 2020 sonunda da daha kapsamlı ödül ve projeleri ve duyduğumuz memnuniyeti paylaşacağız. Sayın Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.

Birlikte çözeceğiz

Gündem dışı konuşmalarla ilgili meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Mutlu Işıksu, “İmar planları olmadan altyapı çalışmaları olmaz. İmar planlarında süreci hızlı ilerletmek için gece gündüz çalışma yapıyoruz. Bunu tekraren söylemek isterim. Etap etap Adapazarı’mızın meseleleri mercek altında ve hep birlikte çözeceğiz” dedi.

Övünç kaynağı

Nostaljik tramvay ile ilgili görüşlerini aktaran Başkan Mutlu Işıksu, “Adapazarı’mıza yapılacak her çalışmanın bizleri mutlu edeceği malum. Nostaljik tramvay raylı sistem çalışmalarının öncüsü olacaktır kanaatindeyim. Hem tramvay hem de SGK Kavşağı projeleri Adapazarı’mızın ulaşımına yönelik projelerdir ve övünç kaynağıdır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce’ye çok teşekkür ediyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Adapazarı’mıza yapılacak yatırımlarda elimizden gelen tüm destek ve katkıyı sunuyoruz ve sunmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gündem maddeleri

Gündem dışı konuşmaların ardından Meclis Gündeminin görüşülmesine başlandı. 13 maddelik meclis gündeminde; 1. madde İmar ve Bayındırlık, 8. ve 11. maddeler Hukuk Komisyonlarına havale edilirken; 9. madde oybirliği ile kabul edildi. Gündemin kabul edilen 3. Maddesinde Güllük Camii’nin yerine yapılacak olan külliyenin yola yaklaşma mesafesi Büyükşehir Meclisi’nden geçtiği gibi 10 metre olarak kabul edildi. Güllük Camii ile bu maddenin de görüşülmesinin ardından külliye inşaatının kısa süre içerisinde başlaması bekleniyor.

İsim değişikliği

Gündemin dördüncü maddesinde ise Adapazarı Hızırtepe Mahallesi’nde bulunan Başaklı Sokak isminin bu sokakta uzun süre ikamet etmiş olan Yargıtay 14. Ceza Dairesi Üyesi İbrahim Özyurt’un isminin verilmesi teklifi kabul edildi. Gündemin 10’uncu maddesinde ise Çocuk Dostu Kent Ödülü için Paris’te düzenlenecek olan törene gidecek olan meclis üyeleri belirlendi.

Paris’e gidecekler

Başkan Işıksu’nun yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Yusuf Özden ve Fatih Çelikel, Evrim Örkmez Yetim, Salih Kaya ve Önder Berberoğlu’nun yanı sıra Belediye Meclis Üyeleri Necdet Tömekçe, Adem Çalışkan, Behlül Bayrak, Şahin Karaaslan(AK Parti),  İlknur Bayram Akyüz, İrem Serdaroğlu(MHP) ve Hüseyin Akçalışkan(İYİ Parti) isimlerinin gitmesine oy birliği ile karar verildi. CHP’li Haluk Akbay kendisinin de davet edildiğini ancak kabul etmediğini söyleyerek teşekkür etti.

Satış komisyonu

Meclis Gündeminin 12. maddesinde yer alan, gayrimenkul satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi için yapılacak olan rayiç değer tespitlerinin yapılabilmesi için 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun'un 90 ve 91. Maddeleri gereğince 2020 Yılı İçin oluşturulacak satış komisyonunda görevlendirilmek üzere AK Partili Meclis Üyesi Halit Metin Müftüoğlu asil, MHP’li Meclis Üyesi Kerim Ergezen ise yedek üye olarak seçildi.

Denetim komisyonu

Gündemin 13. maddesinde yer alan, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 25.nci maddesi gereği Belediyenin bir önceki yılı gelir ve giderleri ile hesap işlerinin denetimi için gizli oyla beş kişiden oluşacak Denetim Komisyonu için üye seçimi yapıldı. Denetim Komisyonuna AK Parti’li meclis üyeleri; Evren Çakırsoy, Can Dağabakan ve Yavuz Meşe, MHP’li Meclis Üyesi Mehmet İr ve İYİ Parti’li Meclis Üyesi Ahmet Bıçkıcı seçildi. Adapazarı Belediyesi bir sonraki meclis toplantısı, 03 Şubat 2020 Pazartesi günü saat 14.00’da toplanacak.

7 Ocak 2020 , Salı Bu haber toplam 670 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU