Günün Tarihi:23 Ocak 2020

‘Sakaya’nın sağlıkta durumu çok iyi değil’


‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde basın mensupları ile bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir 2019 yılına dair yaptığı açıklamasında, “ Maalesef hasta yatağı sayısı olarak baktığımızda; sağlıkta Sakarya’mızın durumu çok iyi değil. Yeni binalara, yeni sağlık tesislerine ihtiyacımız var, onların da arayışlarını sürdürmeye çalışıyoruz” dedi.

Basınla buluştu

Vali Ahmet Hamdi Nayir ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla kentte çalışan gazetecilerle bir araya geldi. Elegante Kafe’de düzenlenen toplantıya Vali Nayir’in yanı sıra İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı Cengiz Yiğit, Vali Yardımcıları, SGB Başkanı Zeki Aydıntepe, MGF Başkan Yardımcısı Müjdat Çetin, BİK Müdürü Engin Kaşdaş, Anadolu Ajansı Bölge Müdürü Salih Yalçıntaş, İHA Bölge Müdürü İbrahim Çorbacı, gazetemiz yöneticileri ile çalışanları ve basın mensupları katıldı.

 

Görev alanı

‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bugün siz çalışan gazetecilerimizin özel günü. Mülki idarenin ile basının çok özleştiği yerler var, sizlerde kamu görevi yapıyorsunuz bizler de kamu görevi yapıyoruz. Bizlerin ilgi alanına giren her husus sizlerin de ilgi alanı içerisinde. Emniyet, asayişten, sağlıktan, eğitimden, turizm ve kültüre kadar mülki idarenin görev alanına, ilgi alanına giren her husus aynı zamanda basınımızın da ilgi alanında” dedi.

 

Basının sorumluluğu

Vali Nayir, “Mülki idarede 7 gün 24 saat görev başındadır, basın mensuplarımız da yine 7 gün 24 saat görev başında. Sizlerde bizler gibi kar, yağmur, çamur demeden görevinizin gerektirdiği her yerde bulunmak zorundasınız, bizlerde öyle. İnsanımızın bir şeyler öğrenme, farkında olma hakkı var bu hakkı yerine getirmek üzere de sorumluluk basın mensuplarımıza verilmiş. Var olan, olup biteni öğrenmeye ve o bilgiler dahilinde yönlendirmeye sizler görevli kılınmışsınız, böyle bir önemli kamu görevinde çalışıyorsunuz. Basın her zaman söylüyoruz; bizim gözümüz, göremediğimiz kısımları basın ile görmeye çalışırız. Bizim kulağımız, duyamadığımız hususları basın aracılığıyla duymaya çalışıyoruz. Bizlerde kamunun ihtiyaçlarını giderirken sizlerin tespitlerine ihtiyaç duyan kişiler olarak birlikte çalışıyoruz" diye konuştu.

 

Emniyet ve Jandarma

2019 yılı hakkında değerlendirmelerde de bulunan Vali Nayir, “ En başarılı olduğumuz konulardan bir tanesi emniyet ve asayiş hizmetleriydi. Ülke genelinde yerel seçimler gerçekleştirildi. İlimizde de alınan tedbirlerle huzur içinde bir seçim geçirdik. Hem emniyet hem de Jandarma bölgemizde çok başarılı çalışmalar yapıldı. Ülke genelinde hem emniyet hem de Jandarmamız diğer illere kıyaslandığında suç önlemede daha iyi başarılar yakaladılar. Ben bu iki kurumuzun bütün personellerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Yatırımlar ve çalışmalar

YIKOP olarak yaptıkları çalışmalardan da söz eden Nayir, “ Belediyelerimizle birlikte güzel çalışmalar yaptık. 139 kilometrelik bir yolun asfaltını sağladık. 162 bin ton asfalt belediyemiz tarafından serildi ücretini biz ödedik. Pamukova’mızda bir Karacaahmet Türbesi ve camisi var biraz harabe durumdaydı bir milyonluk bir ödenek ayırarak bize ait değerimizi yaşatmak istedik. Taraklı ilçemizdeki konaklarımızı biliyorsunuz onlardan da satın almak üzere 335 bin liralık ödeneğimizi de ilçemize aktardık. Geyve hükümet konağını yaptık. Kaynarca ve Karasu İlçe Emniyet Müdürlüğü binalarının da ihalelerini ve yer teslimlerini yaptık” dedi.

 

Eğitim faaliyetleri

Eğitimde 2019-2020 yıllarının biraz tasarruf bütçelerine döndüğünü ifade eden Nayir, “ Bütçe imkanları doğrultusunda 28 adet projeyi gerçekleştirmeye çalıştık, 2 adet 4 derslikli anaokulu, 24 adet 24 derslikli bir ilkokul, 60 derslikli Anadolu lisesi, 16 derslikli çok programlı lise, 12 derslikli halk eğitim merkezi 2+1 binası toplamda 107 derslik olmak üzere biz eğitimin altyapısını geliştirmeye yönelikte gayretlerimizi sürdürdük. Toplam olarak 192 derslik, 3 atölye binası da yapılacak çalışmalar sonrasında kazandırılacak olan işler olarak elimizde duruyor” ifadelerini kullandı.

 

Sağlık sorunları

Yıkılması gereken binalar konusunda da konuşan Nayir, “5 tanesini boşalttık, yıktık. 2 tanesinin yıkımı ile ilgili olarakta belediyeler ile yazışmalarımızı sürdürmüş olduk” dedi.  Sağlık alanının sıkıntılı olan alanlardan bir tanesi olduğunu söyleyen Nayir, “  Maalesef hasta yatağı sayısı olarak baktığımızda; sağlıkta Sakarya’mızın durumu çok iyi değil. 10 bin kişiye düşen yatak Türkiye ortalamasında 28 yatak olmasına rağmen bizde 19 yatağa tekabül ediyor dolayısıyla yeni binalara, yeni sağlık tesislerine ihtiyacımız var, onların da arayışlarını sürdürmeye çalışıyoruz” dedi.

 

Hasta sayıları

Nayir, “ 1 milyon nüfusumuz var ama, 1, 2 ve 3'üncü basamak sağlık kuruluşlarımıza 1 yıl içerisinde 2019 yılı içerisinde 10 milyonun üzerinde bir başvuru var. Yani her birimiz aşağı yukarı 10'ar kere bir sağlık kuruluna başvurmuş gibi işlem yapılmış. 1'inci basamak sağlık kuruluşlarımıza 4 milyon 16 bin kişi, 2 ve 3'üncü basamak sağlık kuruluşlarımıza da 6 milyon 14 bin kişi başvurmuş ve oradan hizmet almaya çalışmışlar. Aynı şekilde acil hizmetlerimizi yürütmüşüz; 95 bin 262 acil başvuru gelmiş, 112 diye tabir ettiğimiz ambulans talebi, doktor talebi gelmiş, bunlara da hizmet vermeye çalışmışız. Yüzde 97'lik bir aşılama oranıyla da iyi bir yerde hizmetlerimizi götürmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

 

Gıda denetimleri

Tarım ve Orman Müdürlüğüne ait olan işlemler hakkında da açıklamalarda bulunan Nayir, “ Toplu tüketim yapılan yerlerle alakalı 530 şikayet başvurusu alınmış, yapılan denetimlerde 38 işletmeye tedbir uygulanmış. 256 bin 800 liralık da ceza uygulanmış yine yıl içerisinde gıda ve yem güvenliği ile ilgili olarak 12 bin 396 işletme denetlenmiş bunlardan 291 numune alınmış 226’sına para cezası uygulanmış. Uygulana para cezası da bir milyon 431 bin lira civarında. 164 milyon liralık da tarımla ilgili destekleme dağıtılmış bunun çoğunluğu fındıkla ilgili” dedi.

 

Çocuk yardımı

2019 yılında 9 bin 216’sı yabancı olmak üzere 111 bin 719 turistin ilimizi ziyaret ettiğini ifade eden Nayir, “ İlimizin turizm kapasitesini daha da tanıtmaya çalışamaya devam ediyoruz” dedi. 49 tane orman yangını olduğunu da sözlerine ekleyen Nayir, 2 milyonun üzerinde fidanın toprakla buluştuğunu söyledi. 79 çocuğun 73 koruyucu aileye teslim edildiğini de ifade eden Nayir, “ Onları aile ortamında büyütmeye çalışıyoruz. 6 milyon liralık da çocuk yardımında bulunuldu. Evde bakım içi 4 bin 700 yaşlımıza 71 milyon lira, engellilerimiz için de 5 milyon 900 bin lira yardım yapıldı” şeklinde konuştu.

 

13 bin 500 öğrenci

Vali Nayir, Halk otobüslerine 7 milyon 648 bin lira, doğum yardımı için de 11 bin 770 anneye 11 bin 915 doğum için 4 milyon 900 bin liralık ödeme yapıldığını söyledi.  Nayir, “ 2019 yılında 74 bin 907 kişiye 16 milyonun üzerinde yardım yapıldı. Gençlik Spor Müdürlüğümüz 54 spor tesisini yeniledi. 23 branşta bütün hizmetler veriliyor. Yurtlarımızda 13 bin 500 öğrencimiz istifade ediyor. Geleneksel çadır okçuluğu ile ilgili bir çalışma yapıyorlar. Stadyumun altında da Türkiye’nin en büyük atletizm parkurunu oluşturmaya çalışıyorlar” dedi.

 

İşsizlik az

Vali Nayir, “ 2019 yılında 804 milyon liralık toplam yatırım hacmimiz vardı. Bunun 319 milyon liralık kısmı hizmetler, ulaştırma ve eğitim sektörüne ayrıldı. 276 projemiz uygulandı.  Dış ticaret hacmi bazında ilimiz 7. Sırada Türkiye’de. İhracatımızda da Türkiye 7’incisiyiz. İthalatta da Türkiye 8’incisiyiz. İhracatımız çok daha fazla ithalatımız az. İşsizliğimiz az İşkur bize müracaat eden 31 bin 818 kişiden 25 bin 86 kişiyi işe yerleştirmeyi başardı. 15 bin 874 kişiye de eğitim verildi. Türkiye’de de İşkur kurumumuz 4’üncü olarak bizi onurlandırdı” şeklinde konuştu.

 

Sel ödemeleri

OSB’lerdeki firma sayısını 182 olan firma sayısını 203’e çıkardıklarını da sözlerine ekleyen Nayir,  “ 22 bin 552 olan işçi istihdam sayısını 22 bin 955’e çıkarabildik. AFAD olarak da eğitim çalışmalarımız çok önemli. 17 bin 889 vatandaşımıza AFAD’la ilgili bilinçlendirme eğitimi verdik. Sel dolayısı ile gelen ödeneğimizden tarım arazileri ve ticarethaneler için 1 milyon 450 bin liralık ödeme dağıttık. Yine zarar gören vatandaşlarımıza 50 bin 500 liralık, belediye altyapıları için de 8 milyon 750 bin liralık ödenek dağıttık” dedi.

 

Kimlik ve sürücü belgesi

Nayir, “ Türkiye geneline baktığımızda yüzde 63’lük oranla yeni kimlik konusunda ilimiz iyi bir noktaya geldi. 2019 yılında 211 bin 155 kişiye yeni kimlik kartını 68 bin 798 kişiye yeni sürücü belgesini 25 binin üzerinde kişiye de pasaport verildi. Temennimiz 2019 yılından daha güzel bir 2020 yılını yaşamaktır” şeklinde konuştu.

11 Ocak 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 400 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU