Günün Tarihi:7 Haziran 2020

‘En büyük edep söz dinlemektir’


Ocak Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Edep ve Muhabbet’ isimli konferansa katılan yazar Ömer Tuğrul İnançer, “İslam’da edep amelden üstündür. En büyük edep söz dinlemektir. Söz dinlemekten daha büyük edep göstergesi olamaz” dedi.

Yoğun ilgi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından Ocak Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ‘Edep ve Muhabbet’ isimli konferans düzenlendi.  AKM’de gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Yazar Ömer Tuğrul İnançer katılırken;  Genel Sekreter Mustafa Ak, Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Furkan Beşel’in yanı sıra çok sayıda sanatsever teşrif etti.

Edep ve amel

Yazar Ömer Tuğrul İnançer, “İslam’da edep amelden üstündür. Amel, edep kadar önemli değildir. Ben edep sahibiyim amelde noksanlık göstersem olur mu demeyin çünkü olmaz. Ayrıca bize edep öğretilmedi ve hala eğitim lafını kullanmak ne yazık ki hiç güzel bir laf değildir. Çünkü eğitmek kişiyi eğitenin emrine sokmaktır. İstediği cevabı alacak şekilde şekillendirmektir. İnsana bilgi verilir bu bilgiyi nerede ne şekilde kullanılacağının irfanı verilir. Efendimiz hazretlerine tanzim hususunda noksanlık göstermek amellerin yok olmasını neticelendirir. Sonrasında oruçtan miden sırtına geçse, zekât diye malının hepsini versen,  anneni ömür boyu sırtında Kâbe’ye de taşısan da nafile. En büyük edep ise söz dinlemektir. Söz dinlemekten daha büyük edep göstergesi olamaz. Şunu da unutmayalım ki edep eline, diline ve beline hâkim olmaktır” dedi. 

15 Ocak 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 333 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU