Günün Tarihi:26 Şubat 2020

Çiftçiyi bekleyen büyük tehlike


Mısır üreticilerinin münavebe (Nöbet) şartı aranmaksızın bitkisel üretim desteklemelerinin devam etmesi için Ankara’ya çıkarma yapan Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Şener Bayraktar, “ Üç yıl üst üste mısır eken üreticilerimiz destekleme alamayacaklar. 15 milyon 574 bin liralık bir destek bu ve sadece çiftçi için değil tüm şehir için kayıp olacak” dedi.

Resmi gazete

8 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan Resmî Gazete ‘de Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına dairtebliğde yapılan bir kısım değişiklikler sonucunda örtü altı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parselde tek yıllık bitki arka arkaya 3 kez ekilirse üçüncü üretim için bitkisel üretim desteklemelerinden yararlanamayacağı açıklanmıştı. Bu değişiklik sonucunda bu yıl üst üste üçüncü kez tarlalarında mısır ekecek olan çiftçiler ne mazot ne de gübre desteklemelerinden faydalanamayacaklar.

 

Çıkarma yaptılar

Resmi Gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren bu değişiklik sebebi ile çiftçilerin bu yıl yaşayacakları mağduriyetin önüne geçmek isteyen Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, Başkan Vekili ve Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş ve Arifiye-Erenler Ziraat Odası Başkanı Fehmi Özüpek ile birlikte Ankara’ya çıkarma yaptılar.

 

Dosya hazırladılar

Ankara’da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, AK Parti Milletvekilleri Çiğdem Erdoğan Atabek, Recep Uncuoğlu ve Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fikret Suat Aktaş ile görüşen başkanlar konu ile ilgili hazırladıkları ve taleplerini içeren dosyayı vekillere ve genel müdüre ilettiler.

 

Verim kaybı yok

Mısır üreticilerinin münavebe(Nöbet) sebebi ile destekleme alamayacak olmalarının özellikle Sakaryalı çiftçilere büyük zarar vereceğini ifade eden Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Şener Bayraktar, “ Biz bunun olmaması için girişimlerimizi sürdürüyoruz. Vekillerimiz ve genel müdürümüz ile yaptığımız görüşmede de bu sorunu dile getirdik. Sakarya topraklarında üç yıl üst üste mısır üretimi yapıldığında herhangi bir verim kaybı söz konusu olmuyor” dedi.

 

İklim şartları

Bayraktar, “ İlimizdeki iklim şartları ve coğrafi şartlar sebebi ile mısır üretim alanlarında mısır dışında ekonomik olarak mısıra alternatif olabilecek destekleme kapsamında önerilen başka bir ürün yetiştirilmesi mümkün değildir. Geçmiş yıllarda bu alanlarda yapılan arpa ve buğday üretiminde dekar başına düşük verimli ve temlik diye tabir edilen kalitesiz üretim tecrübesi yaşanmıştır. Yoğun üretim halinde üretilen yem bitkisinin pazarlanabilmesi ve ekonomik getiri sağlaması mümkün değildir” diye konuştu.

 

Münavebe şartları

Sakarya’da sürekli mısır üretiminden dolayı üretim alanlarında toprakta verim kaybı yaşanmadığını sözlerine ekleyen Bayraktar, “ Hatta sulama yapılmadan sulanan alan verimliliğinde yıllardır üretim yapılmaktadır. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün münavebe şartını gerektiren hiçbir olumsuzluk ilimizdeki mısır üretim alanlarında oluşmamaktadır. Genel müdürlük Sakarya İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden konuyla ilgili bilgi istemesi halinde onların da bu saydığımız şartları teyit edeceklerinden kuşkumuz yoktur” ifadelerini kullandı.

 

Sakarya kaybeder

Son yıllarda artan girdi maliyetlerinin çiftçiyi üretemez hale getirdiğini hatırlatan Bayraktar, “ Bu kadar zor şartlar içinde üretim yapan insanlarımızın desteklemeleri de kesilirse tarım biter. Çiftçi zaten üretemez vaziyette. Onları ayakta tutmamız gerekirken bir darbe de bu şekilde vuruyoruz. Vekillerimize de söyledik bu konunun bir an evvel çözüme kavuşması gerekiyor” şeklinde konuştu. Bayraktar, “ İlimize her yıl giren mısır destekleme bedeli 15 milyon 574 bin lira. Çiftçimizin bu desteklemeyi alamaması tüm şehri etkiler. Bizim ülkemizi doyuran bu insanlara sahip çıkmamız gerekiyor” dedi. 

17 Ocak 2020 , Cuma Bu haber toplam 2391 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU