Günün Tarihi:26 Şubat 2020

Metal işçisi Bursa’da toplandı


MESS ile yapılan sözleşme görüşmelerinde sonuç alamayan ve grev kararı alan Türk Metal Sendikası dün Bursa’da miting yaptı. Büyük bir kalabalığın olduğu mitinge Sakarya şubesinden de 2 bine yakın işçi katıldı.

Otobüslerle gittiler

Aylardır devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuç alınamaması üzerine eylemlere başlayan ve ardından da grev kararı alan Türk Metal Sendikası dün de Bursa’da büyük bir miting gerçekleştirdi. Mitinge Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın yanı sıra sendika başkanları, işçiler ve aileleri katıldı. Mitinge Sakarya’dan da otobüslerle 2 bine yakın işçi katıldı.

 

İki misli Kocaeli’de

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay miting alanında yaptığı konuşmada, "Metal işçileri, işçi hareketinin amiral gemisidir. MESS bu alanı bir görsün, kısa bir süre sonra bunun iki mislini Kocaeli'de toplayacağız" dedi. Atalay, “ Dediler ki 'Bunlar toplanamaz' ama toplandık. Çeliği nakış gibi işliyoruz, en iyi arabayı yapıyoruz, bizler iyi bir yaşam istiyoruz. İş barışını bozmayın. Bu alanda EYT'liler (Emeklilikte yaşa takılanlar) haber bekliyor. Kadroya geçmek isteyen işçiler haber bekliyor. Ocak ayında aldığımız ücreti nisanda, nisanda aldığımızı temmuzda almak istiyoruz” dedi.

 

Mülteci çalışıyor

Atalay, “Bu vergi sistemi adaletli değil. Çok alandan çok, az alandan az vergi alınsın. Sesimize kulak verin, taleplerimizi kabul edin. Ülkemizde 5 milyona yakın mülteci var. 100 işçinin çalıştığı yerde 95 mülteci çalışıyor, kayıt dışı çalıştırıyor günlük 40 TL alıyor. Bu mültecilerin emek sömürüsüdür. Kayıt dışı çalışma ile ilgili çalıştay yapılmalıdır. Ülkeyi yönetenlere sesleniyorum; bu kangreni çözün. 40 senedir asgari ücreti Türk-İş yapıyor. Kötü olduğunda ihale bize kesiliyor. Bunu çözmeliyiz. Demokratik bir ortam oluşturalım, olmazsa biz olmayalım masada" diye konuştu.

 

Emeği hor görülenler

Atalay’ın ardından da Türk -İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak bir konuşma yaparak, “Ferman patronunsa alanlar bizimdir dediniz meydanları doldurdunuz. Sizin lideriniz olmak onurdur. İnsan yerine konmayanlar, hor görülenler, emeklilikte yaşa takılanlar hoş geldiniz.Bu büyük şölen yalnızca metal işçileri için değildir. Emeği hor görülenlerin biz buradayız demesi içindir” dedi.

 

Görmezden geldiler

Kavlak, “ İyi niyetle MESS ile masaya oturduk. 6 oturumda hakkımızı almak için görüştük. Fazladan hiçbir şey istemedik. Bizi anlamadılar görmezden geldiler. Kulakları sağır, gözleri kör. Bizi duymuyorlar, bizi görmüyorlar. Bu sektör ihracat rekorları kırıyor, kendinize gelin beyler. Biz ürettik biz kazandırdık. Size yüzde 6 zam yeter dediler. Yüksek Hakem'e gider enflasyonu bile alamazsınız dediler. Bizi açlıkla tehdit ettiler. Yahu insaf ayıptır günahtır yazıktır. Bu bacaları biz tüttürdük. Sizi biz şampiyon yaptık” dedi.

20 Ocak 2020 , Pazartesi Bu haber toplam 2272 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU