Günün Tarihi:5 Nisan 2020

Esnaf çözüm bekliyor


Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, 2019 yılının esnaf açısından ümitle geçtiğini belirterek 2020’nin beklenti ve sorunlara çözüm bulunan bir yıl olmasını istedi.

Bakkal esnafının artık sorunlarının çözümünü beklediğini açıklayan Oda Başkanı Ahmet Akdardağan, “Esnafımızın en büyük sıkıntılarının başında haksız rekabet ve zincir maketlerin sayılarının her geçen gün artması geliyor. Ekonomik dalgalanmalar, döviz kurlarındaki artış, haksız rekabet, zincir marketlerin kuralsızlığı, girdi maliyetlerinin artması, kaçak ürünlerin yeniden artışı, ardı arkası kesilmeyen zamlar gibi daha birçok sorunla boğuşan esnafımız güçlükle ayakta kalma mücadelesi veriyor. Her kalem ürüne ve vergilere gelen zam artışları esnafımızı mağdur etti. 2019 yılında her şey arttı ama esnafımızın geliri iyice azaldı. Kısacası 2019 yılı esnafımız için sorunlarının çözülmesi ümidiyle geçmiştir” dedi.

Her geçen gün çoğalarak sokak aralarına kadar giren zincir marketlere karşı esnafın korunmasını sağlayacak Perakende Yasası’nda ivedilikle düzenlenmesini beklediklerini vurgulayan Başkan Akdardağan, “Beş yıl önce yürürlüğe giren Perakende Yasası, esnaf ve sanatkarlarımızın mağduriyetini artık önleyemez hale gelmiştir. Esnafımızın öncelikle isteği perakende yasasındaki düzenlemenin ertelenmeden bu yıl gerçekleşmesidir. Zincir marketlerin, plansız ve kontrolsüz bir şekilde şehrimizde de her mahalle ve sokak aralarında hızla çoğalmaya devam ediyor. Artık bu kuralsızlığa bir son verilmelidir. Öncelikle belediyelerimizin meclislerinde bu yönde kararlar alınarak ilk adımlarını atılmasını bekliyoruz. Yıllardır ümitle yaşayan esnafımız haklı olarak 2020 yılında isteklerinin karşılanmasını istiyor” dedi.

Akdardağan, “Beklentilerimizin ve sorunlarımızın çözümü için TESK Genel Başkanı ve Bakkallar Federasyonu Başkanımız Bendevi Palandöken ile yöneticilerimiz; geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımıza iletilmek üzere taleplerimiz, sorunlarımız ve çözüm önerilerimizi Sosyal Politikalar Kurulu toplantısında gündeme getirmiştir. Aktarılan sorunlar ve istekler içerisinde öncelikli olarak zincir marketlerin kuralsız bir şekilde hızla artması, perakende yasasının güncellenmesi, sigorta prim gün sayılarının eşitlenmesi, esnafa özel ticari akaryakıt sağlanması, elektrik, su, doğalgaz gibi temel harcamalarda indirim sağlanması, bazı ürünlerdeki KDV oranlarının düşürülmesi, krediye ulaşmak için sicil affı getirilmesi, çek borcu olan esnafın borçlarının yapılandırılması gibi maddeler yer almıştır. Cumhurbaşkanlığına iletilen isteklerimizin karşılanması ve sorunların çözümü için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

21 Ocak 2020 , Salı Bu haber toplam 6117 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU