Günün Tarihi:26 Eylül 2020

'İlk Sakarya’da yaptık!’


Türkiye'de ilk defa endoskopik yöntemle gerçekleştirdiği kalp ameliyatı ile gündem olan Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Kalp Damar Cerrahisi Prof. Dr. İbrahim Kara, gazetemiz YENİGÜN’ü ziyaret etti

Haklı gurur

Endoskopik yöntemle Türkiye’de ilk kez yaptığı kalp ameliyatları ile bir anda Türkiye’nin konuştuğu SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kara, YENİGÜN’e yaptığı ziyaretinde ameliyatlarla ilgili bilgi de verirken, “Bugüne kadar Türkiye'de bizim yaptığımız türde endoskopik kalp ameliyatı ilk kez yapıldı. Bunu da Sakarya’da yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

3 küçük delik

Türkiye’de açık kalp ameliyatlarının genellikle göğüs kemiği kırılarak veya kaburga arasından yapıldığını ifaden eden Kara, “Bizim yaptığımız ameliyatların farkı ise, tıpkı safra kesesi ameliyatları gibi 3 tane küçük delik açarak her türlü ameliyatın yapılması. Bunun farkı, Türkiye’deki ilk ameliyatlar olmasıdır. Bugüne kadar Türkiye’de endoskopik kalp ameliyatı yapılmadı. Ameliyatların ardından da Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği’nin desteği ile yine Sakarya’da düzenlediğimiz toplantı ile farklı ameliyatımızı tanıttık” dedi.

İlk anda 3 hasta

Sakarya’da ilk anda 3 hastayı bu şekilde ameliyat ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Kara, ” Bunu da derneğimiz yoluyla meslektaşlarımızla paylaştık. Bu ameliyatın faydası, göğüs kemiği açılmadan ya da vücutta büyük bir kesi olmadığı için hasta çok kısa sürede normal hayata dönebilmektedir. Ağrı çok az olmakta ve kozmetik açıdan da çok önemli faydaları var. Göğüs kemiği açılmadığı içinde kalp-akciğer makinesine bağlı tüm komplikasyonları bertaraf ediyoruz” dedi.

Koltuk altından

Türkiye’de ilk kez bu türde ameliyatı kendilerinin yaptığını vurgulayan Prof. Dr. İbrahim Kara, “Türkiye’de yapılmış ilk bu tür endoskopik vakalar bunlar. Koltuk altından girilip yapılan vakalar var ama bu yöntemi ise ilk kez biz yaptık.  Sakarya Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz bu tür 3 ameliyat bizim içinde ayrıca bir gurur kaynağıdır. Bu durumu meslektaşlarımız ile de paylaştığımız için ayrıca mutluyuz” diye konuştu.

Belçika’da bir Türk

Endoskopik kalp ameliyatını 3 yıllık bir eğitim sonrasında yapabildiklerini belirten Prof. Dr. Kara, “Bu ameliyatı Türkiye’de yapmamızı sağlayan Belçika’daki bir Türk kalp damar cerrahıdır. 2016 yılında sertifikasyon için ekibimizle birlikte gittik, sağ olsun bize kliniğini açtı ve tüm teknikleri bize gösterdi. İlk vakalarımızda da yanımıza gelerek bize destek verdi. Çok teşekkür ediyoruz kendisine, çünkü bu şekilde ameliyat yapan kişi sayısı5 ve ya 6’dır. Öğrenme eğrisi çok zor ve belli bir tecrübe gerektiriyor. Biz de bu tecrübeyi 3 yılda kazandık ve 3 ameliyatı başarı ile yaptık. Bundan sonra da sürdüreceğiz” diye konuştu.

YENİGÜN’e konuk oldu

Gazetemiz YENİGÜN’e konuk olan SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kara’yı Genel Yayın Müdürümüz Müjdat Çetin,  Yazı İşleri Müdürümüz Ekrem Ürdüç, Spor Müdürümüz Ali Fikri Aşık, Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürümüz Emin Can, Teknik Müdürümüz Fethi Özer ağılarken, sevgili dostumuz Erdinç Kuruş’ta kendisine eşlik etti

21 Ocak 2020 , Salı Bu haber toplam 693 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU