Günün Tarihi:26 Eylül 2020

Eğitimciler kampa girdi


Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği 'Eğitimciler kampı' Sakarya'da başladı. Kampın ilk dersine katılan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, "Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğümüzün artık bir gelenek haline gelmiş olan Kış Kamplarının 5’incisinde bugün Türkiye genelinde 15 ilde 15 ayrı merkezde kamplarımızın startını veriyoruz" dedi.

5 gün sürecek

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü 5. Tematik Kış Kampları kapsamında ‘Eğitimciler kampı’ 15 ilde eş zamanlı olarak başladı. Kampların biriside Sakarya’da da başladı. 5 gün sürecek olan eğitim kampının ilk dersi Arifiye ilçesinde bulunan Arifiye Kültür Merkezinde başladı.

 

Açılışa katılım

Kampa Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş’ın anı sıra Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Prof.Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Sarıbıyık, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, vali yardımcıları, sivil ve askeri erkanın yanı sıra öğrenciler katıldı.  Saygı duruşunun bulunması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmalarına geçildi.

 

Katkı sağlayacak

Gerçekleşen kampta ilk konuşmayı yapan Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, “Başarısına muhtaç olduğumuz, başarısını hedeflediğimiz konular içerisinde hiç şüphe yok ki eğitim konusu en başta geliyor. Her ülke ve her millet gibi bizde bu başarıyı sağlamak için önemli gayretler yürütüyoruz. Üniversitelerimiz öğretmen adaylarımıza eğitim verirken Gençlik Spor Bakanlığımızda bu çorbada tuzu olacak buna önemli katkı sağlayacak faaliyetlerini yürütmeye çalışıyor. Başarılar ayrıntılarda gizli, ayrıntılardaki hususlar sizleri öne çıkaracak hususlar olacak. Böyle bir programda buraya gelmiş olanlar ile bu program dışında kalmış olanlarla bir fark oluşturacaklar. İyi bir eğitim için vazgeçilmez olan en önemli husus öğretmenlerimizin kalitesi bu kaliteyi arttıracak olan hususlar neyse ona katkıda bulunacak her faaliyette bizler için çok önemli çok kıymetli” dedi.

 

Startını veriyoruz

Kış kamplarının 15 ilde 15 ayrı merkezde kamplara start verdiklerini dile getiren Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, “Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğümüzün artık bir gelenek haline gelmiş olan Kış Kamplarının 5’incisinde bugün Türkiye genelinde 15 ilde 15 ayrı merkezde kamplarımızın startını veriyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımız kamplar düzenliyor hem yaz hem kış kampları. Yaz kamplarımızı 38 ayrı kampta ki sayı artacak bu sene 40’ı geçeceğiz, 40 ayrı kampta daha çok lise düzeyinde öğrencilerimizle yapıyoruz. Yine Türkiye’nin değişik yerlerinde yapıyoruz ama sizin bulunduğunuz bu ortamda olduğu gibi Türkiye’nin her yerinden hatta Balkanlar’dan, Orta Asya’dan, Kıbrıs’tan yani Gönül Coğrafyamız dediğimiz her coğrafyadan gelen geçen sene, geçtiğimiz yaz 124 bin öğrenciyle gerçekleştirdik. İnşallah Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hedef büyüterek bu önümüzde ki yaz bunu 250 bine çıkaracak şekilde, 250 bin gencimizi yazın kamplara alıyoruz” diye konuştu.

 

15 ayrı tema

Farklı illerde farklı temaların olduğunu belirten Baydaş, “15 ilde de KYK’de kalan öğrencilerimizi kış kampında misafir ediyoruz. Ve bu 15 ilde 15 ayrı tema ile gerçekleştiriyoruz. Biz bugün eğitimciler kampındayız, başka şehirlerimizde farklı temalarda kamplarımız var. Kamplarımızda alanlarında söz sahibi olmuş, sözü dinlenir ve Türkiye’de temayüz etmiş çok kıymetli konuşmacılar ile gençlerimizi bir araya getiriyoruz. Ne amaçlıyor ve bunları ne için yapıyoruz diyecek olursak, temel birkaç hedefimiz ve amacımız var. 1’incisi tanışma ve kaynaşmayı sağlamaya çalışıyoruz. Bu kaynaşma sağlandıktan sonra 2’nci amacımız burada kıymetli konuşmacılar ile tecrübe paylaşımı, aktarımıyla istifadeyi artırmak, faydayı artırmak, o tecrübeden gençlerimizin faydalanmasını sağlamak, o kıymetli konukların, sanatçıların, bilim-sanat adamlarının bilgi ve tecrübelerinden istifade ederek onları tanımak” diye konuştu.

 

Ortak hedefler

Ortak doğrular üzerinde ortak hedefler üzerinde buluşmanın bu kamplar sayesinde olacağını belirten Bakan Yardımcısı Baydaş, “Ülkenin yarınının da eğitim ile ilgili söz sahibi olacak siz kıymetli arkadaşlarımızın ortak bir takım doğrular üzerinde, ortak bir takım hedefler üzerinde buluşmasını bu kamplar ile sağlayacağız inşallah. Bir defa eğitim ile ilgili söz sahibi olacak gençlerin, kişilerin 3 hususu çok iyi irdelemeleri ve 3 hususla ilgili fikir sahibi olmaları lazım. Bu hususlardan 1’incisi coğrafyayı tanımamız lazım. Bu ülkenin coğrafyasını iyi tanımamız ve iyi bilmemiz lazım. Bu coğrafya bizim birlik, beraberliğimizin sembolü olan bir coğrafya. 2. husus eğitimci olarak önümüze gelecek gençlerin yarınlar için ne cevherler sakladığını, yarın karşımıza hangi kimlik ile hangi vasıf ile çıktığını, 20 yıl sonrasını hayal edip ona göre temas etmek ve ona göre dokunmak lazım. Ve son olarak ise; bulunduğumuz bu coğrafyanın, ülkenin tarihini tanımak. 3’üncü ortak tanımamız gereken ve bizi ortak yerde buluşturacak şey, ortak tarihimiz” şeklinde konuştu.

 

Büyük bir medeniyet

Gençlerin Türkiye'nin coğrafyası ve tarihini tanıması gerektiğini anlatan Baydaş, "950 yıla yakın bir süredir Anadolu coğrafyasındayız. Sadece Anadolu'yu baz aldığımızda, burada 1000 yıla yakın bir sürede kurulmuş büyük bir medeniyetin varisleriyiz. Geriye doğru bu medeniyeti tanımadıkça, vakıf olmadıkça bu topraklarda, coğrafyada nelerin olabileceğini, hangi potansiyellerin gizli olduğunu bilemeyiz ve dışarıdan bakanların burayla ilgili kastının boyutunu da öğrenemeyiz, farkına varamayız. Dolayısıyla 1000 yıllık bu tarihi göz önünde bulundurmamız gerekiyor" ifadesini kullandı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun selamlarını ileten Baydaş, kampın hayırlı sonuçlarla neticelenmesini temenni ettiğini sözlerine ekledi.

 

5 gün sürecek

İlimizin yanı sıra Bayburt, Denizli, Kilis, Manisa, Uşak ve Rize illerinden toplam 150 erkek öğrencinin katıldığı kampta öğrenciler 5 gün boyunca Muhammet Fatih Safitürk Yurdunda eğitim alacaklar. Eğitimciler Programında, Hami Koç, Doç. Dr. Adnan Boyacı, Prof. Dr. Zülfü Demirtaş, Yusuf Büyük, Erol Göka ve Erol Erdoğan öğrencilerle buluşacaklar. Öğrenciler,ders yorgunluklarını Ahmet Şahin, Sedat Anar ve Volkan Arslan eşliğindeki müzik dinletisi ile atacaklar.

 

Yapılacaklar

Serbest zaman etkinliklerinde ise öğrenciler Mas Güreşi , Satranç , Dama , Dart , Langırt Masası , Bilardo Masası, Masa Tenisi sporlarının yanı sıra Sinema ve Belgesel (Temaya uygun programlar) seyredecekler. Kampa katılan öğrenciler, tematik gezi programı kapsamında Taraklı Tarihi Evleri, Geyve Seyir Terası, Ali Fuat Cebesoy Kabri Ziyaret ve Şehit Muhammet Safitürk’ün kabirlerini ziyaret edecekler. 

21 Ocak 2020 , Salı Bu haber toplam 464 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU