Günün Tarihi:8 Temmuz 2020

Emeklinin doğalgaz isyanı


Emekliye yüzde 5 zam verildiğini hatırlatan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adapazarı Şube Başkanı Orhan Büyü, son 2 yılda doğalgaza yüzde 65 zam yapıldığını ve yüksek gelen faturalar nedeniyle vatandaş ve emeklilerin zor günler geçirdiğini belirtti.

Maaş zamları

Büyü, yüksek faturalara karşın AGDAŞ'ın çalışan ve emeklilere taksitle fatura ödeme imkanı sunmasını istedi. Büyü, “Sobalı evlerden sonra hayatımıza giren ve günlük yaşamı oldukça kolaylaştıran doğalgaz, yüksek gelen faturalarla kullanıcıları düşündürüyor. Öyle ki; geçtiğimiz yıl boyunca doğalgaza gelen yüzde 33 zamma karşılık emekli enflasyon farkıyla beraber sadece yüzde 5, asgari ücretli çalışan ise yüzde 15 zam aldı. Yeni yılda maaşlara yapılan zamlar ise giderlerin yanında buharlaştı” dedi.  

 

Ödeme imkanı

Büyük, “Havaların soğumasıyla birlikte ısınmak için doğalgaz kullanan vatandaşlar, faturaların 2 katına çıkmasıyla nasıl ödeyeceğini kara kara düşünmeye başladı. Evlerin büyüklüğüne göre bin lirayı bulan doğalgaz faturalarına karşın İstanbul'da İGDAŞ, vatandaşlara taksitle fatura ödeme imkanı sundu. Doğalgaz faturalarına kredi kartına vade farksız taksitli işlem yapılacağı açıklandı. Bu kampanyanın Sakarya'da uygulanıp uygulanmayacağını merak ediyoruz. AGDAŞ yetkililerinden alınan bilgiye göre, taksitli fatura kampanyasının Sakarya'da uygulanmayacağı belirtildi” dedi.

 

Yetersiz zam

Büyü, kış aylarındaki yüksek meblağlı doğalgaz faturaları karşısında vatandaş ve emeklilerin rahatlatılması gerektiğini vurgulayarak, taksitle fatura ödeme imkanı sunulmasını isteyerek,

"Yapılan zamların ardı arkası kesilmiyor. İğneden ipliğe zam geliyor. Bu zamlara karşı direnen ve onurlu yaşamını sürdüren emekli kardeşlerimiz ne yazık ki, beklediği zam ile karşılaşamadı. Yeni yılda emekliye yüzde 5 zam yapıldı. Yetersiz zam emeklinin yüzünü güldürmedi. Havaların soğumasıyla birlikte, doğalgaz tüketimleri de artmaya başladı. Emekli giderlerinin neredeyse tamamı kira ve ısınmaya gidiyor. Emeklilerimiz derneğe geldiklerinde şikayetlerini bizlere iletiyorlar. Özellikle son günlerde doğalgaz faturalarının oldukça yüksek meblağlarda gelmesi emeklilerimizin moralini alt üst ediyor. Yetkililerden doğalgaz faturalarıyla ilgili bir düzenleme veya bir ödeme kolaylığı yapmasını istiyoruz" diye konuştu.

 

 

24 Ocak 2020 , Cuma Bu haber toplam 7319 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU