‘Ticaretin kapıları gümrüklerdir’27 Ocak 2020, Pazartesi

 Çalışmaları anlattı

Valilik makamında gerçekleşen ziyarette teşkilatın çalışmaları hakkında bilgiler veren ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 182 üyeye sahip olan Dünya Gümrük Örgütü’nün 1950 yılında imzalanan anlaşmayla kurulup uluslararası ticaretin %98’ini gerçekleştirdiğini belirten İl Müdürü Aksoy, her yıl ayrı bir tema ile kutlanan bu özel günün 2020 yılı sloganının, “İnsanoğlu, Refah ve Gezegenimizin Sürdürülebilirliğinde Gümrükler” olarak, Dünya Gümrük Örgütü'nün yeni vizyonunun ise, “Refah düzeyi daha yüksek ve daha güvenli bir dünya için gümrükleri bir araya getirme: sınırlar ayırır, gümrükler birleştirir” olarak belirlendiği ifade ederek kabullerinden dolayı da Vali Nayir’e teşekkür ettiklerini söyledi.

Devlet ilişkileri

İl Müdürü Aksoy’un nezdinde tüm teşkilat mensuplarının Dünya Gümrük Gününü kutlayan Vali Nayir, “Ticaretin kapıları gümrüklerdir. Dolayısıyla devletlerle ilişkilerde mutlaka gümrük teşkilatının dokunduğu yerler vardır. İlkeler ve prensipler kapsamında gümrüğe tabi mallar, dışarıya gönderdiğimiz ürünlerde alınacak bir teşvik sistemi varsa, içeriye gelenlerde bir kota sistemi varsa, bunların en kolay ve en etkili yapılacağı yerler gümrük teşkilatlarımızdır ve arkadaşlarımız da görevlerini özveriyle yapıyorlar.”

Faal çalışma

Vali Nayir, “Gümrük teşkilatlarımız aynı zamanda bizim kolluk teşkilatlarımız, mevzuatımızda da yer aldığı üzere Emniyet ve Jandarma teşkilatlarımız ile birlikte Sahil Güvenlik ve Gümrük teşkilatlarımız da önemli görevler ifa etmektedirler. Son yıllardaki gelişmelerle birlikte devletin itibarına uygun bir çalışma içerisindeki teşkilatımız, teknolojinin imkânlarından da istifade ederek daha etkin bir şekilde çalışmaktalar. Bölgemiz gibi büyük ihracat, ithalat kapasitesi olan yerlerde gümrük teşkilatımız daha faal çalışıyor” dedi.

Uluslararası ilişkiler

İl Müdürü Aksoy ve teşkilat çalışanlarının ziyaretlerinden memnuniyet duyduğunuda ifade eden Vali Nayir, gümrük denilince insanların yalnızca ticari açıdan olaya bakıp böyle düşündüklerini, ancak gümrüğün uluslararası ekonomik ilişkiler dışında insani ilişkilerin geliştirilmesine de yardımcı olduğunu belirtip, Gümrük Teşkilatının bu anlamda kültürlerin etkileşiminde çok önemli bir rol üstlendiğini de ifade etti. 

Bu haber toplam 466 defa okundu.