Günün Tarihi:27 Eylül 2020

Gün birlik günü


Elazığ'da merkez üssü Sivrice ilçesi olan, özellikle Malatya ve civar illerde de hissedilen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede yaralar sarılırken; tüm Türkiye’de olduğu gibi Sakarya’da da bölgeye ulaştırılmak üzere yardım kampanyası başlatıldı.

Duyarsız kalmadı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin çağrısının ardından Demokrasi Meydanı’na gelen tırlar, yardımsever Sakaryalılar tarafından hızlı bir şekilde dolduruldu. Kampanyaya duyarsız kalmayan vatandaşlar, ev ve iş yerlerinden getirdikleri kışlık giysi, battaniye, ısıtıcı ve gıdaları, Demokrasi Meydanı'nda görevlilere teslim etti.  Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin bizzat takip ettiği yardım çalışmaları kapsamında bölgeye ulaştırılmak üzere kışlık giyecek, battaniye, ısıtıcı, bebek bakım ve hijyen ürünlerinin yanı sıra bölgeden talep edilen eksikler tırlara yüklendi.

 

4 tıra yüklendi

Depremzedeler için dua eden vatandaşlardan bazıları ise Türk Kızılay'a nakdi yardımda bulundu. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı görevlilerince 4 tıra yüklenen yardımlar, afetzedelere ulaştırılmak üzere bölgeye uğurlandı. Başkan Ekrem Yüce, Sakarya’nın bu acıyı çok iyi bildiğini ifade ederek, destekleri dolayısıyla tüm vatandaşlara teşekkür etti.

 

Aynı acılar

Demokrasi Meydanı’nda tırların yüklenmesine yardım eden ve son duruma ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Ekrem Yüce, “ 24 Ocak Cuma günü merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan, özellikle Malatya ve civar illerde de hissedilen 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Tüm milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Yaralılarımıza da acil şifalar temenni ediyorum. Sakarya olarak Elazığ ve Malatya şehirlerimizin yanındayız. Rabbim tekrarını göstermesin. Aynı acıları yaşatmasın” dedi.

 

Merhem olmaya

Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya 99 yılında böyle bir deprem yaşadı. Binlerce canımızı kaybettik. Evlerimiz ve iş yerlerimiz yok oldu. Bu depremde bütün ülke insanının ayağa kalkıp bizlere koştu, yaralarımıza merhem olmaya çalıştılar. Ülkemiz bizlerle birlikteydi. Aynı nefesi teneffüs ettik. İhtiyaçlar karşılandı. İşte bugün bu hassasiyeti taşıyan, bu acıları yaşayan Sakaryalılar, Elazığ ve Malatya’da olan depremin ardından ayağa kalktı. Mobil tırımızı ilk gece bölgeye yönlendirdik. AFAD ekipleriyle bölgedeki çalışmalara katkılar sağladık. 7/24 esasına göre çalışıyoruz. Elazığ ve Malatyalı kardeşlerimizin yanındayız” diye konuştu.

 

‘Görünce ağladım’

Kampanyaya destek veren 62 yaşındaki Fatma Özden de aynı acıyı kendisinin de hissettiğini belirterek, "Çok soğuk var, Allah onlara yardım etsin. 1999 Marmara Depremi'nde iki katlı evimiz yıkıldı, beni komşularım çıkardı enkazdan. Bu çok büyük bir acı, görünce ağladım. Yardımı duyunca çok duygulandım, eşimle geldik. Battaniye ve erzak yardımında bulunduk. Allah kabul etsin, oradakilere yardım etsin." diye konuştu.

 

Onları düşünüyoruz

Cevriye Kınalı (41) ise aynı acıyı yaşayan biri olarak depremzedelerin durumunu çok iyi anladığını vurgulayarak, "Allah yardımcıları olsun, ölenlere de rahmet eylesin. Hasta, çocuk bezi, giyecek, ayakkabı, mont yardımında bulunduk. Marmara Depremi'nde aynı anı yaşadık, yıkılan 4 katlı binadan çıktık. Üzgünüz, yiyip içemiyoruz, uyku uyuyamıyoruz, hep onları düşünüyoruz. Allah bir daha böyle afetler göstermesin" ifadelerini kullandı.

 

27 Ocak 2020 , Pazartesi Bu haber toplam 1318 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU