Günün Tarihi:24 Eylül 2020

600 kişiye iş imkanı


150 yılı aşkın süredir fren, otomasyon sistemi ve güvenlik teknolojilerini dünyanın önde gelen otomobil ve ticari araç üreticilerine sunan İsviçre Merkezli WABCO (Westinghouse Air Brake Company), Türkiye’deki ilk fabrikasının temel atma töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Temelini attığımız 20 milyon dolarlık bu yatırım, zamanla 600 kişiye istihdam sağlayacak ve yılda 100 milyon dolarlık ihracat yapacak”dedi.

600 kişiye istihdam

 

Otomobil ve ticari araçların güvenliğini, verimliliğini ve bağlanabilirliğini artıran, fren kontrol sistemleri ve diğer ileri teknolojileri geliştiren WABCO, Türkiye’deki ilk üretim tesisinin temellerini Sakarya’da attı. Sakarya’da 20 milyon dolarlık yatırımla hayata geçecek ve ilk etapta 300 kişiye istihdam sağlayacak fabrikanın ikinci aşaması tamamlandığında ise 600 kişiye iş olanağı sağlanmış olacak.

 

Törene katılım

Temel atma törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Vali Yardımcısı Fatih Mehmet Çiçekli, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti Sakara İl Başkanı Yunus Tever, WABCO Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Jacques Esculier, WABCO Türkiye Genel Müdürü Kâzım Eryılmaz, WABCO’nun Türkiye’deki partneri İntermobil Yönetim Kurulu Başkanı Nadine Perahya ve otomotiv sektörünün önde gelen firmaları ile sektör kuruluşlarından 200’e yakın üst düzey davetli katıldı.

 

En güçlü ekonomi

WABCO’nun fabrikada üreteceği fren körüğü, hidrolik fren, kampanalı fren, krank mili ve kompresör gibi ürünleri iç pazara sunmanın yanı sıra üretiminin büyük bölümünü başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada çalıştığı otomobil ve ticari araç üreticilerine ihraç ederek, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak. WABCO Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Jacques Esculier, törende yaptığı konuşmada, “bir otomotiv ülkesi” olarak adlandırdığı Türkiye’nin dünyanın en güçlü 20 ekonomisi arasında yer aldığını ve büyüme potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirtti. Türkiye’ye duydukları güvenin altını çizen Esculier, WABCO’nun küresel stratejisinde Türkiye’deki müşterilerinin ve tedarikçilerinin önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.

 

Türkiye’ye güveniyoruz

Türkiye’nin özellikle altyapı ve sağladığı lojistik imkanlarıyla yatırım yapılacak en önemli ülkelerden biri olduğunu söyleyen WABCO’nun EMEA Bölgesi CEO’su Nick Rens, “Sakarya fabrikasıyla, WABCO olarak Türkiye’nin sahip olduğu üretim ve mühendislik kabiliyetlerinden de faydalanabileceğiz. Bu sayede, WABCO’nun bölgedeki rekabet gücünü daha da artıracak, müşterilerimizle çok daha yakın bir bağ kurabilecek ve Türkiye'den Avrupa ve Orta Doğu'ya ürün akışını daha kolay sağlayabileceğiz“ dedi.

 

En büyük 100 kuruluş

WABCO’nun 1982 yılından bu yana Türkiye’de, ticari araç endüstrisinde, sağlam temellere dayanan işbirlikleri ve güçlü bir pazar faaliyeti sürdürdüklerini söyleyen WABCO Türkiye Genel Müdürü Kazım Eryılmaz, tesisin hizmete geçmesiyle birlikte, WABCO'nun yüzde 100 yerlileştirme hedefiyle hareket edeceğini belirtti. Bu sayede, yüksek kaliteli bir üretim planlandığını söyleyen Eryılmaz, iç ve dış pazardaki müşterilere daha hızlı ulaşmayı amaçladıklarını aktardı. Eryılmaz, önemli bir vurgu yaparak fabrikanın tam kapasiteyle üretime geçmesi ile Türkiye’nin ilk 100 sanayi kuruluşu arasına girmeyi hedeflediklerini belirtti.

 

Otomotiv sektörü

WABCO’nun Türkiye’deki partneri İntermobil Yönetim Kurulu Başkanı Nadine Perahya ise konuşmasında,“WABCO ile olan partnerliğimizin 38. yılında WABCO’nun Sakarya’daki fabrika yatırımına tanık olmak bizim için onurdur. Bu yatırım WABCO’nun Türkiye’ye olan bağlılığını göstermektedir. WABCO bir yandan iş fırsatları yaratırken, diğer yandan yerel otomotiv ekosistemini büyüterek, ihracat yoluyla ekonomimize değer katarak müşterilerimize birçok yönden kazan-kazan’a dayalı bir zemin sağlayacaktır” dedi.

 

İhracata katkı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ise, “Ekim 2018’de İstanbul’da WABCO Türkiye Lojistik Merkezi’nin açılışını birlikte yapmıştık. Şimdi önemli bir adım daha atarak, WABCO Sakarya Fabrikası’nın temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Böylece WABCO’nun Türkiye’deki planlanan yatırımları 37 milyon dolara ulaştı. Ticari araç sektörüne yönelik parçaların üretileceği bu fabrika, aynı zamanda, yüzde yüz ihracata yönelik bir fabrika olacak. Dolayısıyla, bu fabrika, hem otomotiv sanayimize hem de ihracatımıza büyük katkı sağlayacak. Uzun yıllardır Türkiye’de yatırımları olan WABCO’yu yerli şirketlerimizden ayırmıyoruz ve Türkiye’nin ekonomik dinamizmine olan güvenini yansıtması bakımından her yatırımlarını çok değerli buluyoruz. Yeni kurulacak bu fabrikanın hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.  

 

Elazığ depremi

Depremde zarar gören işletmelere 100 bin liraya kadar faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz kredi

Elazığ’da meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet dileyerek konuşmalarına başlayan Bakan Varank, “Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, KOSGEB’in Acil Destek Kredisini uygulamaya aldık. Elazığ ve Malatya’da depremden zarar gören işletmelerimize 100 bin liraya kadar faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz kredi veriyoruz. KOSGEB’e borcu olan firmalarımızın bu sene ödemesi gereken borçlarını yıl sonuna kadar erteliyoruz. Yine KOSGEB Kredi Destek Programı’ndan yararlanıp, bankalara borcu olan KOBİ’lerimizin de ödemelerini 1 Ocak 2021’e kadar öteliyoruz. Buradan bölgedeki işletmelere çağrıda bulunuyorum. Bakanlık olarak yanınızdayız, yanınızda olmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

 

100 milyon dolarlık

Temeli atılan 20 milyonluk yatırımın, zamanla 600 kişiye istihdam sağlayacağını ve yılda 100 milyon dolarlık ihracat yapacağını açıklayan Bakan Mustafa Varank, “Aslında WABCO’nun Türkiye yolculuğu oldukça ilginç. Şirket yıllar boyunca ülkemizdeki satın alma faaliyetlerine önemli bir kaynak aktardı, yurt içi tedarikçileri güçlendirdi. Ekim 2018’de lojistik merkezini de kurarak, tedarik zincirinin önemli bir aşamasını daha devreye soktu. Şimdi ise, üretimini de ülkemize taşıyıp, zincirin tüm halkalarını tamamlamış oluyor. Geçmişte otomotiv yan sanayimizden parça tedarik edip, nihai ürünü dışarıdaki fabrikalarda üreten WABCO, bu yatırımla birlikte nihai ürünü de ülkemizde üreterek katma değerin Türkiye’de kalmasını sağlayacak. Fabrikanın Ağustos ayında tamamlanacak ilk kısmı; fren körüğü, hidrolik fren ve kompresörler için krank mili üretecek. İnşaatına daha sonra başlanacak ikinci kısımda ise kompresör üretimi yapılacak. Biz Bakanlık olarak böyle yatırımların katlanarak çoğalması için var gücümüzle çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yatırım teşvik belgesi

Varank, “Üreten, değer katan ve istihdam oluşturan tüm girişimcilerimizin yanındayız.

Sadece 2019 yılında, 136 Milyar liralık 5 bin 691 proje için yatırım teşvik belgesi düzenledik. Bu projeler tamamlandığında 210 binin üzerinde yeni istihdam oluşacak. Uyguladığımız yatırımcı dostu politikalarla, öngörülebilirliği daha da artırıyoruz. Son dönemde uyguladığımız yapısal reformlar, uluslararası platformlarda da karşılığını buluyor. Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde 2 senedir üst basamaklara tırmanıyoruz. 2018’de 17 sıralık bir sıçramayla 190 ülke arasında 43’üncülüğe yükselmiştik. 2019’da ise 10 basamak daha yukarı çıkarak 33’üncü sıraya yerleştik. Bu sene de benzer bir performansı sergilemek için yol haritamızı belirledik. Yatırımcılara sunduğumuz hizmetlerin hızını ve kalitesini daha da artıracağız” ifadelerini kullandı.

 

İleri seviyelere taşıyacak

Bakan Varank, “Bakanlık olarak yerlileşmeye ve mevcut sanayi kapasitemizi çok daha ileri seviyelere taşıyacak politikalara öncelik veriyoruz. Bu noktada hem vizyonu ortaya koyuyor, hem de finansman konusunda yatırımcının elini rahatlatıyoruz. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı, Teknoloji ve İnovasyon Fonu, Bölgesel Kalkınma Fonu ve girişimcilik desteklerimiz vizyoner projelerimizden sadece bir kaçı. Reel sektörün sunduğumuz desteklerden azami seviyede faydalanıp, yeni kapasite oluşturmasını arzuluyoruz. Tek derdimiz tıpkı bugün temelini attığımız bu tesis gibi, pek çok yeni üretim altyapısını ekonomiye kazandırmak” dedi.

 

5G teknolojisi

Bakan Varank, “2023 hedeflerimize; yüksek katma değer üreten, kritik teknolojileri geliştiren ve genç nüfusunu en iyi şekilde istihdam eden bir Türkiye olarak varacağız. İşte Türkiye’nin Otomobili projesi de bu yönde attığımız stratejik adımlardan bir tanesi. Geçen ay yaptığımız tanıtım yurt içinde olduğu kadar, yurt dışında da büyük ilgi gördü. Halkımız bu işe güvendi, gerçekten sahiplendi. Bu girişimi sadece bir otomobil projesi olmanın ötesine taşıyan da beraberinde getirdiği mobilite ekosistemi olacak. Artık otomobiller 5G teknolojisinin çığır açıcı etkisiyle; hem tüm yaşam alanlarıyla hem de etrafındaki nesnelerle bağlantılı ve etkileşimli olacak. Biz de bu fırsatı gördük ve çalışmalarımıza hız kazandırdık. Bu noktada tedarik sanayimizin de; sektörde gelişen yeni trendleri yakından takip etmesi, üretim yapısında çeşitliliğe gidecek mekanizmaları kurgulaması, hatta bu alanda çalışan start-up’larla işbirliği içinde olması gerekiyor” dedi.

 

TÜBİTAK ekibi

Mustafa Varank, “Bir hususu ilk kez buradan kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Dördüncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi 9 Şubat tarihinde İstanbul’dan hareketle başlayacak. Bu seneki seferi, yeni kurduğumuz TÜBİTAK Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) koordinasyonunda yapacağız. Yapılacak seferde yer ve deniz bilimleri, biyoloji, kimya, uzay ve sosyal bilimler gibi farklı alanlarda 15 proje gerçekleştirecek bilim insanları yer alacak. Biliyorsunuz kutup araştırmaları dünyanın geçmişine olduğu kadar geleceğine de ışık tutuyor. Bu alanda yapılan öncü çalışmalar; farklı perspektifleri gün yüzüne çıkararak, ezberleri de bozuyor. Antarktika Bilimsel Araştırma ve Bilim Üssü Projesi kapsamında nihai hedefimiz, danışman ülke statüsüne geçerek kıtanın yönetiminde söz sahibi olabilmektir. İşte düzenlediğimiz seferler bu statüyü kazanmak için atılması gereken adımlardan birisi. Bu kapsamda ayrıca farklı ülkelerle işbirliği faaliyetleri yürütüyor, nitelikli bilimsel çalışmaları da destekliyoruz” dedi.

 

Her türlü  destek

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir de üretim, istihdam, katma değer, döviz girdisinin önem verdikleri hususlardan olduğunu söyledi. Firmanın Sakarya'ya katkı sağlayacağına inandığını belirten Vali Nayir, "Sakarya turizmde çok büyük bir potansiyeli gerçekleştirmiştir. Bunlara en büyük desteği veren de üretim sağlayan, istihdam sağlayan sanayicilerimiz. Biz onlarla da övünüyoruz, bu alanda yapmış oldukları çalışmanın hem Sakarya'mıza hem de ülkemize çok büyük katkı sağlayacağını bilmenizi istiyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Plaket ve temel

Konuşmaların ardından WABCO Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jacques Esculier ve WABCO Türkiye Genel Müdürü Kazım Eryılmaz, Bakan Varank'a plaket takdim etti. Daha sonra inşaat alanındaki firma temsilcileriyle canlı bağlantı gerçekleştiren Bakan Varank ve protokol üyeleri, temsili butona basarak fabrikanın temelini attı.

 

30 Ocak 2020 , Perşembe Bu haber toplam 2279 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU