Günün Tarihi:23 Nisan 2021

‘Toyota’ya değil Ankara’ya gitmeliyiz’


SATSO Meclis Toplantısı’nda Sakarya’nın en büyük sorunlarından bir tanesinin vergi iadesi olduğunu söyleyen ve Toyota’da yapılan toplantıya çağırılmamalarını eleştiren SATSO Başkanvekili Cem Gün, “Biz isterdik ki Toyota’nın değil, hep birlikte Cumhurbaşkanının kapısını çalalım. Tüm STK’lar, meslek örgütleri ve siyasiler olarak bir araya gelerek Ankara’ya gitmeliyiz. Bunu hep birlikte çözmenin yollarını arayalım” dedi.

Yılın ilk meclisi

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası’nda yılın ilk meclis toplantısı dün Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Talip Kuriş başkanlığında mecliste Aralık ayı bütçe izleme raporu okuması ve Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak tasdik edildi.

 

Başsağlığı diledi

SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un eşinin vefatı sebebi ile katılamadığı toplantıda yönetim kurulu adına açıklamalarda bulunan SATSO Başkanvekili Cem Gün, “Yönetim kurulu başkanımız Akgün Altuğ’un kıymetli eşi Mahbube Altuğ’u kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, Akgün başkanımıza, yakınlarına ve camiamıza başsağlığı diliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Deprem felaketi

Elazığ ve Malatya da yaşanan deprem herkesi derinden üzdüğünü de sözlerine ekleyen Gün, “Deprem neticesinde yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyor, canla başla enkaz arama kurtarma operasyonlarını başarıyla yürüten tüm görevlilere şükranlarımızı sunuyoruz. Depremin acısını en iyi bilen bir şehrin insanlarıyız. Yaşanan acıyı yüreğimizde hissettik. Devletimiz deprem olduğu andan itibaren var gücüyle her türlü imkanı seferber etmiştir. Biz de SATSO, Sakarya Ticaret Borsası, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası, Akyazı Ticaret Borsası işbirliği ile TOBB öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasına katkı sağladık. Elazığ ve Malatya odaları ile yapılan istişareler neticesinde, belirlenen ihtiyaç talebine göre 370 bin adet bebek bezi bölgeye gönderildi” dedi.

 

‘Tedirgin ediyor’

Depremin coğrafyamızın bir gerçeği olduğunu ifade eden Gün, “ Her zaman söylenen bir doğru var; deprem değil binalar öldürür. Elazığ depremi ile gündeme gelen ilimizdeki hasarlı binaların varlığı, hepimizi tedirgin etmektedir. Geçtiğimiz günlerde; İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar ve diğer yetkililerin ilimizdeki hasarlı konutlar ile ilgili verdiği bilgiler, konunun önemini ve acilen çözülmesi gerektiğini birkez daha göstermiştir. İMO tarafından yapılan açıklamaya göre; 17 Ağustos 1999 depreminde Sakarya’da 19 bin 41 konut hasar gördü. Şehrimiz genelinde 1999 depremini görmüş ve hala ayakta olan, olası bir depremde potansiyel tehlike olarak sayılan 7 bin bina ve buna bağlı yaklaşık 20 bin daire bulunmaktadır” diye konuştu.

 

Ciddi tehlike

Gün, “Bu rakamlar çok ciddi bir tehlikenin habercisi olabilir. Daha önce de dile getirdiğimiz özellikle şehir merkezinde kentsel dönüşümün artık hayata geçirilmesi gerektiğini de hatırlatıyor. Bu konuda ilgili belediyelerce gereken çalışmaların ve denetimlerin yapılarak olası bir felakete karşı hazırlanılması gerekmektedir. Bu yapılar mevcut deprem yönetmeliğinin güvenlik şartlarını sağlayamıyor. Bu hepimizin meselesidir ve artık ertelenen konular listesinden çıkarılmalıdır. Uzmanlar Marmara bölgesinde olası bir depreme işaret ederken kayıtsız ve duyarsız kalamayız” ifadelerini kullandı.

 

Faiz oranları

2020'de ekonomide pozitif gelişmeler yaşanacağı beklentilerinin arttığını da ifade eden Gün, “Bu beklentiler çerçevesinde; merkez bankası yılın ilk toplantısında yine faiz indirimi yaptı. Toplantıda faiz 0,75 puan düşürüldü ve 11,25 oranına indirimi gerçekleşti. Dolayısıyla son 5 toplantıda politika faizi toplam 12.75 puan düşürülmüş oldu. Yeni yıla iyi bir gelişme ile başladık devamını diliyoruz. Toparlanma devam edecek beklentisindeyiz. Biz de, Sakarya iş dünyası olarak çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Vergi iadesi

Sakarya’nın uzun zamandır çözüm bekleyen bir sorunu olduğunu da söyleyen Gün, “Bu şehrin geleceğini de ilgilendiren bir konu. İhracattaki KDV iadelerinden kaynaklı olarak Büyükşehir Belediyesinin maliye payındaki düşüş konusu artık çözüme kavuşturulmalı. Bu konunun çözümü ile ilgili görüşlerimizi her platformda dile getiriyoruz. Bu durumu düzeltmek için oda olarak ihracatı 1 milyar doları aşan firmaların KDV iadelerini merkezden alması önerimizi yineliyoruz” dedi.

 

Güçlü lobi

Cem Gün, “Yani, ilgili kanunda yapılacak ufak düzenlemelerle mağduriyetimiz giderilebilir. Bu konuda biz girişimlerimizi sürdürüyoruz. Sorunun güçlü bir lobi ile çözülebileceğine inanıyoruz. Büyükşehir belediye başkanımız ve milletvekillerimizin bu konuda gayretlerini de görüyoruz. Şunu da özellikle belirtmek isterim ki; bu sorun, şehrimizin otomotivde markalaşmasına büyük katkısı olan, ciddi istihdam sağlayan firmalarımızı hedef göstererek çözülmez. Kurum olarak hem şehrin hem de üyelerimizin menfaatini gözetmek bizim önceliğimizdir” diye konuştu.

 

En büyük destek

Konuyu yakından takip ettiklerini de ifade eden Gün, “Sakarya’mız merkezi hükümete en büyük siyasi desteği veren 5-6 ilden bir tanesi. Ekonomik olarak da ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 177. Yani biz ekonomiye bütçe açığı değil bütçe fazlası veren bir iliz. Buna karşın merkezi hükümetten nüfus oranına göre 30 büyük şehir içinde maliyenin topladığı vergilerden o şehre ödediği gelir 2018 rakamlarına göre Kocaeli’de kişi başı 950 lirayken, 30 Büyükşehirlerin ortalaması 580 lira iken, Sakarya’da bu rakam 250 lira. Bunun sebebi de çok kıymetli Toyota fabrikamızın KDV iadesinin maliye tarafından mahsup edilerek Büyükşehir’e verilmesi” dedi.

 

Birlik olalım

Gün, “Bu Toyota’nın değil tamamen siyasi olarak çözüme kavuşması gereken bir mesele. Geçenlerde sayın valimiz, milletvekillerimiz Toyota Fabrikasını ziyarete gittiler. Biz isterdik ki o toplantıya biz de davet edilelim. Ve biz isterdik ki Toyota’nın değil, hep birlikte Cumhurbaşkanının kapısını çalalım. Buradan önerimiz birlik olarak şehrimizdeki tüm STK’ları ve meslek örgütlerini toparlayalım. Biz bunu yapmaya hazırız. Siz de siyasiler olarak bir araya gelin hep beraber Ankara’ya gidelim bu haksız mağduriyetimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza iletelim. Bunu hep birlikte çözmenin yollarını arayalım. Eğer biz Toyota’yı vergi dairesinin dışarıya çıkarılmasını istersek bir daha bu şehre yabancı yatırımcı getiremeyiz” dedi.

 

İhale yapıldı

Doku Kültürü Laboratuvarı Projesi’nin ihalesinin tamamlandığını da ifade eden Gün, “Bundan sonraki süreçte laboratuvar inşaatı hızlı bir şekilde tamamlanacak.  Büyükşehir Belediyemiz ve Sakarya 2. OSB ile ortak olarak yürüttüğümüz doku kültürü laboratuvarımız, 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde proje için tahsis edilen alanda kurulacak” ifadelerini kullandı.

 

Yöresel değerler

Sakarya stratejik planı ile ilgili çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Cem Gün, “Geçtiğimiz ay hazırlanan öz değerlendirme raporunun ardından 20’nin üzerinde kurum temsilcilerinin katılımı ile vizyon belirleme çalıştaylarımızı da tamamladık” dedi. 2020 yılı için “Yöresel Değerler ile Bölgesel Kalkınma” projesi başvurularının MARKA teknik destek programı kapsamında kabul edildiğini de söyleyen Gün, “İlk etapta 8 adet ürünümüzün coğrafi işaret başvuru çalışmaları başladı. Bunlar; Sakarya kabak tatlısı, Taraklı kozalak reçeli, Taraklı uğut tatlısı, Taraklı şimşir tarak, Şimşir kasık, Sakarya Abhaz peyniri, Sakarya Pamukova kavunu, Pamukova ceviz ezmesi. Coğrafi işaret başvuruları onaylandıkça sizlerle paylaşacağız” dedi.

 

Siyasilere eleştiri

Cem Gün’ün konuşmasının ardından meclis üyeleri Tunç Özuğurlu, Adnan Borazancıoğlu, Ahmet Çubuk, Nihat Cinoğlu, Hasan Çakır ve Emrullah Terzioğlu birer konuşma gerçekleştirerek KDV iadesi konusunun çözümü için Sakarya’da birlik sağlanması gerektiğini söylediler. Meclis Üyelerinden Nihat Cinoğlu da bu konuda siyasileri eleştirdi.

30 Ocak 2020 , Perşembe Bu haber toplam 481 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU