Günün Tarihi:8 Nisan 2020

Şehrin sorunlarını konuştular


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda meclis üyeleri şehir ve sektörler üzerine yaşadıklarını sorunları dile getiri.

Toyota kar getirmiyor

Meclis Başkanı Talip Kuriş yönetimindeki toplantıda konuşan Meclis Üyesi Tunç Özüuğurlu, “Vergi iadeleri konusunu sürekli gündeme getiriyoruz. Bizler Sakarya olarak Büyükşehir olduktan sonra bir avantaj bekliyorduk ancak büyükşehir olmamız bizlere büyük bir avantaj ne yazık ki sağlamadı. Hatta gelişmemiş şehirlerde büyükşehir olmak aksine dezavantaj sağlamaktadır. Toyota şehrimize geldiğinde çok sevinmiş ve övünmüştük ancak Toyota şehrimize bir kâr getirmemektedir. Şehrimiz içerisinde bulunan büyük ya da ufak yerel sanayicilerimiz Toyota ile çalışmıyor ve onlar için parça üretmiyor” dedi.

 

İstihdam açısından

Özüuğurlu, “Nedendir ki bizler firmalarımızı, otomotivin içerisinde bir şehrin yan sanayicisi yapamıyoruz. Toyota’ya bir fayda sağlayamıyoruz ancak büyüklüğü, başarıları bizleri gururlandırıyor. Neden Sakaryalı bir firma onların tedarikçisi olmasın. Bizlerin yerli, ürettiğiyle şehrimizi markalaştıran bir üreticiye ihtiyacımız var. WABCO Firması şehrimize istihdam açısından bir dinamik getirecektir. Ancak şehrimizdeki firmaların artması da nitelikli eleman, barınma gibi zorluklar da getirecektir. Yan sanayilerimizin en büyük ihtiyaçlarından biri de raylı sistemdir. Eğer sağlanan OSB’ler arasında arasında bir raylı sistem eksiğini tamamlamalıyız ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

 

Vergi iadeleri

Meclis Üyesi Ahmet Çubuk ise vergi iadeleri konusunun bir kangren haline gelmeden çözülmesi gerektiğini vurgulayarak “Vergi iadeleri konusunu yıllardır tartışıyoruz ancak iktidarımızın iki dudağı arasında kolayca çözülebilecek bir meseledir. Bu konu bir kangren haline getirilmemelidir. Toyota sadece şehrimizin değil ülkemizin en fazla ihracat yapan firmalarından biri. Toyota’da 6 bin kişi çalışıyor, yan sanayiler ile birlikte 10’e ulaşıyor. Böylece vergi, istihdam gibi birçok katkısı var. Şehrimizin üretimine, ihracatına, eğitimine ve daha birçok konusuna da çok desteği vardır. WABCO şehrimize istihdamda, üretimde ve ihracatta çok katkı sağlayacaktır” dedi.

 

‘Çözümler bulmalıyız’

Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, vergi iadeleri konusunda firma isimleri üzerinden çözülmesini beklemenin doğru olmadığını vurgulayarak “Vergi iadeleri konusunda firmalarımızın adları kullanılarak tartışılması üzücü bir durumdur. Bu konu kamu maliyesini ilgilendiren bir durum. Olanı olmayan yerde aramamalıyız. Bizler bu konunun sanayici olan tarafında yer almalıyız. Şehir, ülke ekonomisine ve aynı zamanda sanayiciye fayda sağlayacak çözümler ortaya koymalıyız. Tarihe not düşmek için söz almak istedim” diye konuştu.

 

Sakaryalı sanayiciler

Meclis Üyesi Turgay Çelik, “Şehrimizin sanayisi gelişiyor, uluslararası firmalar yatırım yapıyor ve bizler sanki şikayet ediyoruz. Başkanlığını yürüttüğüm SATSO Sanayii Araştırma ve Geliştirme Komisyonu çalışmalarımızda fikir sepeti projesi geliştirdik ve yürütüyoruz. Bu projeye istinaden Toyota firmamız ile görüşmeler gerçekleştirdik. Sakaryalı sanayicilerin Toyota standart’ına ulaşması için önerilerimizi sunduk. Buna destek verecek firmalar ile iletişim kurduk. Yaklaşık 11 firma ile iletişime geçtik ve Toyota bu firmalardan 4 tanesi ile ciddi bir şekilde ilgilendi. Toyota da Sakaryalı yerel firmalar ile çalışmak istiyor ancak doğal olarak belli başlı kriterleri karşılamalarını bekliyor. Sanayicimize tavsiyemiz üretim ve sanayi standartlarına biraz daha önem vermesidir” dedi.

 

Doğru yerde mücadele

Meclis Üyesi Nihat Cinoğlu, “Bir araya gelip tartışmak çözüme giden yolda en faydalı şeylerden bir tanesidir. Bizler bu konuları tekrarlayıp başkalarına anlatmaya çalışmamalıyız. Koşullar değiştikçe insanlar, insanlar değiştikçe de koşullar değişiyor. Akılcı politikalar ile kanayan yaralarımızı çözebiliriz ki yanlış olana alkış tutmamalıyız. Bizler büyükşehirler arasında en düşük payı alıyoruz. Ancak siyasilerimiz en yüksek oy oranını da Sakarya’dan alıyor. Bizler doğru olana karar verip, yanlışa karşı mücadeleyi de doğru yerde sürdürmeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

Ülkenin geleceği

Meclis Üyesi Hasan Çakır,“Yaşadığımız sorunlar yüzünden büyük yatırımları kapatalım dersek hata olur. Büyük firmalarda çalışan nitelikli, teknik beceriye sahip insanların bile tecrübesine ihtiyacı var bu ülkenin. Ülkemizin geleceğini üretim merkezi olarak tasarlamamız ve kurmamız gerekiyor. Şehrimizde sanayileşmenin çok verimli olduğu söyleniyor ancak küçük üretici firmalarımız üretim yapacak bir sanayi arsası bile bulamıyor. KOBİ’lerimizin de desteklenmesi ve onlara sahip çıkılması gerekiyor. Sadece büyük firmalara yönelik yatırımlar nedeniyle yerli üreticimizin gelişme imkanı yok” dedi.

 

Kentsel dönüşüm

Meclis Üyesi Emrullah Terzioğlu, “Depremi sürekli gündeme getirmemiz gerekiyor. Kentsel dönüşüm hep gündemde tutmaya çalışıyoruz. Sakarya’nın en büyük ihtiyaçlarının başında kentsel dönüşüm gelmektedir. Deprem olduktan sonra ve insanlar öldükten sonra konuşmak yersizdir. Sakarya’da sorunlar nasıl halledilir? Sadece SATSO’nun talep etmesi maalesef yetmiyor. Şehrimiz erklerinin bir arada çalışması ve eyleme geçilmesi gerekiyor. 1999 depreminden sonra şehrimizde çalışmalar yapıldı ancak yeterli değil” dedi.

 

Şehrin geleceği

Terzioğlu, “Emlak sektöründe 0.79 faiz oranının piyasayı canlandıracağını düşünüyoruz. Arsa talepleri her geçen gün daha da artıyor ve bu sektör adına sevindirici bir haberdir.Stratejik plan çalışmaları şehrimizin geleceği açısında çok önemlidir. Toplantılardan çıkacak sonuçları ve somut hale geleceği günü sabırsızlıkla bekliyoruz.Odamızın Tek Durak Ofis projesinde KOSGEB’in yer alacak olması üyelerimiz ve sanayicimiz için çok iyi bir fırsattır. Vergi iadeleri sorunu şehir erkleri olarak bir araya gelinerek çözülebilir” dedi.

 

Herkesin kendi işi

Meclis Üyesi Oktay Topçu, “9.Meslek komitesinin yakın bir zamanda paylaştığı “Herkes kendi işini yapsın” isimli kampanyasına 16. meslek komitesi olarak bizler de destek veriyoruz. Artık maalesef günümüzde kendi uzmanlık alanında olmayan sektörlere ait hizmet veren firmalar çoğalıyor. AVM’lerin şehir dışına yapılarak küçük esnafımızın korunmasına faydalı olacağı fikrini sürekli olarak dile getiriyoruz. Üyesi olduğum 16. meslek komitesinin temsil ettiği sigortacılık sektöründe de böyle bir sorun ile mücadele ediyoruz” dedi.

 

100 milyon ceza

Topçu, “Bankaların yıllardan beri gerçekleştirdiği zorunlu sigorta yaptırma, bireysel emeklilik gibi dayatmaları olduğunu biliyoruz. Sigortacılık Kanunu’nun 32. maddesine göre zorla sigorta yaptırmaya kimsenin yetkisi yoktur. Bu konuda özel bankalarımızdan biri 94 milyon TL, bir bankamızda 100 milyon TL üzerinde bir ceza ile karşı karşıya kalmışlardır. Ticari ve sanayi dünyasında herkes kendi işini belli bir kanuna ve nizama göre yapıyorsa bankaların da buna uyması gerekmektedir. Bu konuda Odamızdan ve yetkililerden destek bekliyoruz.” dedi.

 

UPEP’ten yararlanmalı

Meclis Üyesi Lütfi Sunman, “Oda olarak ihracatımızı artırmaya çok önem gösterilmektedir. Bu konuda üniversitelerimiz ile UPEP isimli proje geliştirildi ve firmalarımız da bundan oldukça yararlandı. UPEP Projesinden daha da fazla yararlanılması mümkündür. Denetimler ve konuyu sıkıca takip ederek bu proje çok daha iyi yerlere gelebilir. Uluslararası bölümlerde okuyan öğrenciler mezun olduktan sonra iş görüşmelerinde ingilizce seviyeleri yüzünden elleri boş dönüyor. Bu bölümü okuyup mezun olan öğrencilerden doğal olarak bir yabancı dil birikimi beklenmektedir ve bu çok büyük bir eksiklik olarak öne çıkmaktadır” dedi.

 

Uyuşturucu alışkanlığı

Sunman, “Şehrimizde sürekli gıda sektörüne yönelik yeni yerler açılıyor ancak bir o kadar da kapanıyor. Mekanların açılmasında mevcut nüfusun ihtiyacı politikası olmalıdır. Bir sektöre yönelik açılan işletmelere sınır getirilerek daha fazla ihtiyaç yoktur denmelidir.

Uyuşturucu alışkanlığı maalesef aldı başını gidiyor. Uyuşturucu kullanım yaşı 12’ye düşmüş ve kullanım her bölgeye yayılmış vaziyettedir. Bu konuda da geç olmadan bir şeyler yapılmalıdır” dedi.

 

Deprem tatbikatı

Toplantının kapanışında değerlendirme yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün, deprem anı ve sonrasına yönelik bir eylem planı yapılması gerektiğini vurgulayarak hazırlık konusunda ciddi bir deprem tatbikatı yapılmasını önerdi. Başkan Yardımcısı Gün şunları dile getirdi: “Deprem konusunda önemli bir gelişme olarak şehrimiz genelinde hasarlı gözüken 17 adet okul için yıkılma kararı verildiği bilgisini aldık. Sakarya’nın genel bir deprem tatbikatı maalesef yok ve bu şehir de bunun yapılması mümkün müdür? Acil toplanma noktaları konusunda vatandaşımız tam olarak bilgili değil ve böyle bir felakette nereye gideceğini, ne yapacağını bilmeyen birçok insan var. Bu konuda gelişme olursa katkı vermeye hazırız” dedi.

31 Ocak 2020 , Cuma Bu haber toplam 7936 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU