Günün Tarihi:8 Nisan 2020

İş var çalışan yok


Sakarya’ da faaliyette bulunan işverenler 2019 yılı içerisinde İŞKUR’ dan 36 bin 625 işgücü talebinde bulunurken, 27 bin 997 iş arayan da kurum aracığıyla işe yerleştirildi. Buna göre var 8 bin 628 işsiz var olan iş pozisyonları tercih etmedi.

34 milyonluk ödenek

Sakarya Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında Sakarya’nın ve İŞKUR’ un istihdam faaliyetlerini değerlendirdi. Toplantıda yapılan değerlendirmede, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne işverenler tarafından 2019 yılında 36 bin 625 kişilik açık işgücü talebinde bulunulduğu, aynı yıl içerisinde 27 bin 997 kişinin de işe yerleştirildiği, 8 bin 628 kişinin iş pozisyonları beğenmediği açıklandı. Ayrıca, kadın ve gençlerin istihdamının desteklendiği, 2019 yılında işe yerleştirilen kadınların sayısının da 8 bin 550 olduğu belirtildi. Bunun yanında, aynı dönemde 11 bin 032 gencin işe yerleştirildiği vurgulandı.

 

İŞKUR destekleri

Sakarya İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, istihdam desteklerinin 2020 yılında da devam ettiğini ve katılımcılara yapılan kurs ve program ücretlerinin de yeni yılla birlikte artırıldığını, ayrıca İşbaşı Eğitim Programı katılımcılarına ödenen ücretin aylık bazda asgari ücrete karşılık geldiğini, daha fazla işverenin ve iş arayanın bu programlardan yararlanması çağrısında bulundu. Müdür Kaya, 3 ay süreli olan İşbaşı Eğitim Programlarının, imalat ve bilişim sektöründeki mesleklerde 6 ay, muhabirlik ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarında 9 ay olarak uygulanmaya devam edildiğini ifade etti.

 

34 milyonluk ödenek

Sakarya Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu toplantıda yaptığı değerlendirmede, “İstihdamın korunması ve iş arayanların istihdam edilebilirliklerinin artırılması amacıyla 2019 yılında 16 bin 760 iş arayanın Sakarya İŞKUR’ un düzenlediği kurs ve programlardan yararlandı. İŞKUR'un kurs ve programları arasında meslek kursları, girişimcilik eğitimleri, işbaşı eğitim programları, istihdam garantili/garantisiz kurslar ve toplum yararına programlar yer almaktadır. Söz konusu kurs ve programlara 2019 yılında istihdamın teşvik edilmesi, iş arayanların iş ve meslek sahibi olmaları için 34 Milyon TL, kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan geçici eğitim ve istihdam modeli olarak adlandırılan Toplum Yararına Programlar (TYP) için de 60 Milyon TL ödenek kullanıldı” ifadelerini kullandı.

 

İşbaşı eğitimi

Toplantıda yapılan sunumda İŞKUR’ un 2019 yılında, iş arayanlara ve özel sektör işyerlerine yönelik düzenlediği işbaşı eğitim programlarından 8 bin 490 kursiyerin yararlandığı açıklandı. İşbaşı eğitim programlarına ilginin arttığı ve program sayılarının her yıl artış gösterdiği belirtildi. İŞKUR’un istihdamın korunması ve arttırılmasında önemli destek sağladığının vurgulandığı kurulda, bu amaçla 2020 yılı için ilk etapta 12 bin 270 kişinin yararlanabileceği kurs ve programlar düzenlenmesi kararlaştırıldı.

 

Teknik liseler

Ayrıca, dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan ve kendi işini kuracak olan engelli-eski hükümlülerin sunmuş olduğu projelerin desteklenmesi de uygun görüldü. Bunun yanında işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik liselerde yeni alan/dalların açılmasına ve bazı alan/dalların da kapatılmasına karar verildi. Toplantı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi" denilmektedir.

1 Şubat 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 9053 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU