Günün Tarihi:27 Kasım 2020

Vatandaşta esnafta üzgün


Enflasyon oranların artması ve yağışların kendini göstermesi ile birlikte sebze ve meyve fiyatlarında artış yaşandı. Halkın cebini yakan meyve ve sebze fiyatları pazarcıların satışlarını düşürürken; yöresel ürünlerde tezgahlarda yerini aldı.

Fiyatlar arttı

Katlı Pazar’da  havaların soğuması ile beraber meyve ve sebze fiyatlarında yükseliş yaşanmaya başladı. Bununla birlikte mevsimsel şartlardan etkilenen çiftçi ve Pazar esnafı satış yapamamaktan dolayı üzüntülerini dile getirdi. Aynı zamanda pazara gelen vatandaş ise ellerinin boş dönmesinden dolayı tepki gösterdi.   

Yöresele ilgi yok

Katlı Pazar’da kendi ürettiği ürünlerin satışını yapan  68 yaşındaki Şükran Varol, “Ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla evde yaptığım yöresel ürünleri  Adapazarı’ndaki pazar yerinde satıyorum. Küçük yaşlarda pazarcılık mesleğine başladım. Ama elde yapılan ürünlerin eskiye göre artık satılamıyor. İnsanların artık marketlere yöneliyor. Ben Kuzey terminalinin oradaki köyden geliyorum. Eskiden beridir bu işi yapıyorum. Babaannemin zamanından beri tavuklarımız var ve onlardan aldığımız yumurtaları satıyoruz.”

Alım satım zor

Varol, “Yumurta miktarı çok olduğu için hepsini yiyemedik ve bizde satma kararı aldık çünkü evde beklettiğimizde yumurtalar kurtlanıyor. Bu iş için tavukların peşinde koşup, tarlalardan ekin biçiyorum. Çok zor oluyor benim için, yaşım fazla olduğu için eskiye göre daha çok ürün yapamıyorum. Sakarya’da kimsede kötülük görmedim, alım satım çok zor oluyor. Artık el yapımı ürünleri almıyor halkımız, sürekli marketlere koşuyor. Bunların değerini bilen kalmadı” ifadelerini kullandı.

Satışlar düşük

Yapılması uzun uğraş isteyen tarhananın geçen seneye göre satışlarında düşüklük gösterdiğini  ifade eden Varol, “Tarhana yapmak için emek veriyorum ama satış az, yine de üzülmüyorum çünkü alışkınız bu işe yapmadan duramıyoruz. Bu işi sadece satım yapmak için, para kazanmak için yapmıyorum.  Evde oturmak yerine geliyorum buraya satıyorum ürünü, insanlarla konuşuyorum, vakit geçiyor. Yaşamak için bir iş, bir uğraş gerek” dedi.

İşsizlikten dolayı pazarcıyım

Kendi ürünlerini kendisi yetiştiren ve işsizlikten dolayı pazarcılık mesleğine başladığını ifade eden Engin Çelikçi, bu sezon meyve ve sebze ürünlerinin geçen döneme göre artış göstermediğini belirtti.  Bir pazarcı kendi ürününü kendi yetiştirmelidir fikrini savunan Çelikçi, “Biz ailecek Yazlık köyünde yaşıyoruz. Pazarcılık annemin mesleğiydi. İşsizlikte dolayı bu işe atıldım ama şu an bu mesleği zevk ile yapıyorum. Doğuştan beri bu işe yatkınlığım var. Bu Pazar köylü pazarı, her ürünümüz organik. Kendimiz ürünü yetiştirip kendimiz satıyoruz. Bizde asla dışardan alım satım olmaz. Fiyatlar geçen döneme göre artış göstermedi. Önceki sene fiyatlar baya yüksek iken bu sene normale dönmeye başladı. Halk yeşil sebzelerin fiyatlarından gayet memnun ama bazen fiyatlar yağmurdan ve enflasyondan dolayı artıyor. O zaman Sakarya halkının biraz cebi yanıyor. ”

En pahalı patlıcan

Yıllardır çiftçilik ve pazarcılık mesleği ile uğraşan Türkan Genç, bu senenin en pahalı ürününün patlıcan olduğunu ifade etti. Meyve ve sebze fiyatlarının bu sene artmadığını belirten Genç, “15 senedir pazarcılık mesleği ile uğraşıyorum, işlerimiz baya yoğun. Fiyatlar geçen seneye göre daha düşük ama bu sebze ve meyvelerin düşük fiyatta olduğunu göstermez. Bir, iki lira civarında fiyatlar oynuyor. Satışlarımız çok iyi. Genel olarak domates 4 lira, soğan 3 lira patates dört beş lira arasında oynama gösteriyor. Bu dönem en pahalı ürünümüz patlıcan oldu” dedi.

Fiyatlar uygun

Artan enflasyon oranları ile birlikte artan meyve ve sebze fiyatlarını değerlendiren pazarcı Hasan Arman, bu yıl fiyatların istenilen düzeyin yukarısında olmadığını belirtti.  Arman, marketlerin ve seyyar satıcıların çoğalması ile pazarlara karşı olan ilginin azaldığının da altını çizerek, “Bu Pazar yeri anneannemlerden bize kaldı. Anneannem eskiden çok eker biçerdi, bu işe çok düşkündü. Ürünlerimiz arttıkça bizde bunları satma kararı aldık. Fiyatlar geçen seneye göre daha uygun. Marketler ürünleri pahalı bir şekilde halka satıyor fakat pazarlar marketlere göre çok uygun. Halk arasında biraz ıspanak konusu tartışıldı ama burada satılan ıspanaklarımızın hepsi temiz ve sağlıklıdır. Fiyatlarımız gayet uygun ve hesaplı. İşimizi işsizlikten değil severek yapıyoruz fakat son zamanlarda bu işi yapmak biraz sıkıntılı. Şimdi marketler var, seyyar satıcılar var, bolluk ve çeşit çoğaldı. Halk istediği şeyi her yerde bulabiliyor artık” dedi.

Kendimiz düşürüyoruz

Pazarcılık mesleği ile uğraşan ve 45 yaşında olan pazarcı Yavuz Baran, meyve sebze fiyatlarının pahalı olduğunu ama satış yapmak amacı ile etiket fiyatlarını azalttıklarını belirterek, “Geçen sene fiyatlar düşüktü fakat bu sene her şey pahalı. İğneden ipliği kadar her şeye zam geldi. Bazı bölgelerde lodos başladığı için ıspanak gibi bazı ürünler çabuk büyür. Ekin büyüdüğü için pazarcı hemen o ürünü toplar ya da tarlayı sürer. Eğer çiftçi toprağı sürmezse ekin çürür, bu işi iyi bile çiftçiler hemen tarladaki büyüyen ürünleri toplayıp tanesi 1 liradan ya da 75 kuruştan ürünü satar. Yoksa yeşil sebzelerin etiketleri 3 buçuk liradan satılması gerekirdi. Meyve fiyatları yüksek durumda, biz tonajlı çalıştığımız için etiketlerimiz düşük durumda. Mesela şu an portakal 5 liradan başlıyor ama tonajlı çalışma yaptığımız için portakalı 3 liradan satıyoruz.”

Vatandaş alamıyor

Baran, “Ürünleri halden veya dükkândan 10 tane 20 tane almıyoruz. 200-300 tane alıyoruz. Miktarı yüksek aldığımız için satışlara düşük fiyattan başlıyoruz. Karımız az oluyor ama önümüzdeki sene ile satışlarımızı dengelemeye çalışıyoruz.  Mandalinanın fiyatı normalde 7 lira fakat biz 5 liradan satıyoruz. Zarar ediyoruz ama diğer türlü satış yapamıyoruz. Sezon başladığında zararı kapatmaya çalışıyoruz öteki sezon gelene kadar. Öteki sezon geldiğinde yine zarar ediyoruz, o zamanda onu kapatıyoruz. Fiyatlar yükselince halkın alışveriş yapmaması da normal. Vatandaş artık ürün satın alamıyor” dedi.

Fiyatlar

Tezgahta satışa sunulan ürünler arasında portakal ve mandalina 3-4 TL arasında, elma 2-4 TL, Ispanak 4 TL, kereviz 4 TL, marul 3 TL, maydanoz  1 TL, pırasa 3,5 TL, domates 3-4 YL arası, Karnabahar 4TL,  turp 3TL, limon file içinde 4 TL, köy yumurtası 15 TL, nar 2,5 kilosu 10 TL, muz, 10 TL, kestane 15 TL, armut 3-5 TL, salatalık 5 TL, biber 6 TL, patates 2-3 TL, patlıcan 8- 10 TL olarak satışa sunulurken; hamsi 15 TL, istavrit 15-20 TL, mezgit 30 TL, çupra 30 TL, uskumru 15 TL’ye satıldı.  

6 Şubat 2020 , Perşembe Bu haber toplam 323 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU