Günün Tarihi:28 Eylül 2020

Yeni Nesil Batarya çalıştayı


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Batarya Teknolojileri Topluluğu ve Lityum-İyon Pil Araştırma Laboratuvarı (LIPGUM) işbirliğiyle “Yeni Nesil Batarya Teknolojileri Çalıştayı” düzenlendi.

Teknoloji konuşuldu

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi Prof. Dr. Fuat Sezgin Salonu’nda yapılan çalıştay kapsamında, Sodyum İyon Batarya Teknolojileri, Lityum Hava Batarya Teknolojileri, Lityum Sülfür Batarya Teknolojileri ve Redoks Akış Batarya Teknolojileri konuları ele alındı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut, “İnsanlığın teknoloji ihtiyacı doğrultusunda geliştirdiğimiz bütün batarya çeşitlerini yeni nesil batarya sınıfında değerlendirebiliriz. Kaynaklarda enerji depolama stratejik bir alan olarak ifade ediliyor. Biz de Ülkemizde bu alanın stratejik olduğunu düşünerek çalışmalara başladık. Bu tür çalıştaylarla Türkiye’deki üniversiteler ile sektörün birlikte hareket etmesini sağlamaya çalışmalıyız. Aynı zamanda Ülkemiz batarya geliştirirken yol haritasını da kendisi belirlemeli ve bu alanda öğrenci yetiştirerek gelişim sağlamalıdır” dedi.

depolama sistemi

T Dinamik ekibinden Doç. Dr. Muhsin Mazman, depolamanın genel bir konsept olduğuna ve belirli bir pil teknolojisine bağlı olmadığına değinerek, “Aslında depolamada elektrik ya da enerjinin üretimi, iletimi ve dağıtımı vardır. Bir de bütün bu alanlarda kullanılan depolama dediğimiz bir alan daha mevcuttur. Depolama sistemi bütün alanların daha efektif kullanabilmesi için yardımcı bir sistemdir. Yeni bir dünya düzeni geliyor. Bu düzen içerisinde özellikle Mart City (akıllı şehirler) konseptiyle yeni bir hayat, depolama üzerine şekilleniyor” ifadelerini kullandı.

Talep artacak

Meta Nikel Kobalt ekibinden Dr. Şerif Kaya endüstri ve üniversite işbirliğinin bir ülkenin geleceği için çok önemli olduğunu vurgulayarak,  “Bu işbirliği ile Ülkemizin ihtiyaç duyduğu bataryayı üretmek ve ham maddesini elde etmek için gerekli araştırmalar yapıyor ve madenleri sadeleştirmeye çalışıyoruz. Sadeleştirdiğimiz madeni, elektrikli araçlarda kullanılacak şekilde tasarlamayı amaçlıyoruz. Günümüzde elektrikli araçların kullanımının arttığını görmekteyiz. 2030 yılına doğru yapılan projeksiyonlara baktığımızda da önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlarda kullanılan ya da gerek duyulan kapasitenin tüketici elektroniğinden daha fazla olacağı tahmin ediliyor. Bunun sebebi tüketici elektroniğindeki ham madde miktarının gram seviyesinde, elektrikli araçlarda ise kilogram seviyesinde olmasıdır. Milyonlarca araç üretildiği düşünüldüğünde buradaki talep daha da artacak gibi gözüküyor. Bu yüzden elektrikli araçlarda kullanılacak ham maddeleri geliştirmeyi amaçladık.” 

Kapasite artacak

Atatürk Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Melike Sevim ise, şarj edilebilir bataryalar için elektrot malzemelerden, enerji ve depolama çeşitleriyle bataryalar arasındaki ilişkiden, devamında ise elektro katalizörlerin hazırlanması ve elektro batarya testlerinden bahsetti. Sevim, “Dünyada artan enerji kullanımı ile şu an için en önemli sorunumuz enerji kapasitemizi nasıl arttıracağımızdır. Çok eskilere baktığımız zaman enerjiyi depolamak için şarj edilemeyen pillerden ve bataryalardan başlayarak, çinko karbon ve şarj edilebilir pillere doğru bir evrim var. Enerjiyi üretmek ve depolamak için yeni nesil batarya teknolojilerini kullanmak en önemli alternatiftir. Hayatımızın enerji kaynağı olan bu bataryaları iyi malzemelerle nasıl sentezleyebileceğimiz ve elektrikli araçlara nasıl katkı sağlayabileceğimiz konusunda araştırmalar yapıyoruz” dedi.

Sunumlar yapıldı

Çalıştay, poster sunumları ve SAÜ LIPGUM Üyesi ve BAT Topluluk Başkanı Doç. Dr. Tuğrul Çetinkaya, SAÜ Arş. Gör. Abdülkadir Kızılaslan, Çukurova Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Gülfeza Kardaş,  T Dinamik ekibinden Doç. Dr. Muhsin Mazman, Meta Nikel Kobalt ekibinden Dr. Şerif Kaya, Atatürk Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Melike Sevim, Korkut Ata Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Murat Farsak, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Şahin, Gebze Teknik Üniversitesi Dr. Arş. Gör. Elif Ceylan Cengiz ve TÜBİTAK-Marmara Araştırma Merkezi Araştırmacısı Dr. Gülşah Yaman Uzunoğlu’nun yaptığı sunumlarla son buldu.  

8 Şubat 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 130 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU