Günün Tarihi:8 Mayıs 2021

‘Özelleştirme sevdasından vazgeçsinler’


TÜVASAŞ’ı ziyaret eden ve milli tren çalışmalarını inceleyen Türkiye Kamu Sendikası Genel Başkanı Önder Kahveci TÜVASAŞ’ın taşınması ve özelleştirilmesi konusunda, “Buranın özelleştirilmesi sevdasında olanlar varsa bu sevdadan vazgeçsinler. Bu sevda onları öldürür” dedi.

Ziyaret ettiler

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikası Konfederasyonu Genel Başkanı Önder Kahveci ve Türk Ulaşım Sendikası Genel Başkanı Mustafa Nurullah Albayrak, Milli Elektrikli Tren üretimi yapacak olan TÜVASAŞ’ıziyaret etti. Kamu Sen Sendika Başkanları ile birlikte fabrikayı gezen ve projelerle ilgili bilgi alan heyet daha sonra TÜVASAŞ Lokalinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Çok önemli

Toplantıda ilk sözü alarak bir konuşma gerçekleştiren Türk Ulaşım Sen Genel Başkanı Nurullah Albayrak ise yaptığı açıklamada, "Milli tren ve diğer taraftan da yüksek hızlı tren setlerinin prototiplerininüretilecek olması bizler için çok önemli ve gurur vericidir. TÜVASAŞ hem gerçekten Sakarya’nın göz bebeği aynı zamanda Türkiye’nin bir mihenk taşıdır. Bu noktada 3 bağlı ortaklığımız TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜVASAŞ çok önemlidir, bunlar 3 kardeştir. Burası Sakarya’nın işçisi ve memuru ile öz evlatlarınındır. Bizler de burada her zaman destekçiniz olacağız ” dedi.

Tanıklık ettik

Türkiye Kamu Sendikası Genel Başkanı Önder Kahveci ise, “ Bugün yapmış olduğumuz TÜVASAŞ ziyaretimizde çok önemli gelişmelere tanıklık etmiş bulunmaktayız. Yaptığımız ziyaret esnasında; TÜVASAŞ'ta Tren Setlerinin Alüminyum gövdelerinin üretileceği tesisin inşaatının tamamlandığını, tesiste kullanılacak modem robotik tezgâhların tamamının yerli ve milli olarak temin edildiğini gördük. Ayrıca üretime başlandığını böylece ülkemizde daha önceden hiç kullanılmamış olan Alüminyum gövdeli araç üretim teknolojisinin ve bunun gerektirdiği altyapının bu proje sayesinde TÜVASAŞ'ta tesis edildiğini ve bu gövdelerin kumlanacağı ve boyanacağı tesislerinin de bitirildiğini müşahede etmiş bulunmaktayız” dedi.

Coğrafyada tek olacak

Kahveci, “Kurulan bu tesislerde yılda 240 adet alüminyum gövdeli araç üretilebileceği hususunu da öğrendik. Tesiste Milli Trenimizin Gövdelerinin Üretimlerinin de yapılmaya başlandığına şahit olduk. TÜVASAŞ bu kazanımıyla ülkemizde ve yakın coğrafyada tek olma potansiyelini yakalamış bulunmaktadır. TÜVASAŞ'ın görevlendirildiği bu proje ile 160 km/h hıza sahip, Alüminyum Gövdeli Elektrikli Tren Setlerini üretmeye başladığını ve bu konudaki üretim faaliyetini hızlı bir şekilde sürdürmekte olduğunu gördük” diye konuştu.

Yerli ve milli

Kahveci, “TÜVASAŞ'ın ürettiği bu araçta ve bundan sonra üreteceği tüm araçlarda kullanacağı malzemeleri, tamamen yerli ve milli imkânlarla temin etmeyi kendisine ilke haline getirdiğini ayrıca bu konularda yine ülkemizin göz bebeği olan ASELSAN ile İşbirliği içinde çalıştığını gözlemledik. Türkiye Kamu Sen olarak yerli üretimin her zaman yanındayız. TÜVASAŞ'ın bu konuda edindiği tecrübesi ile 225 km/h işletme hızında çalıştırılacak Elektrikli Tren Setlerinin Proje çalışmaların başlattığını ve bitirmek üzere olduğunu müşahede ettik. Bu bizi gururlandırmıştır. Fabrikamız ülkemizde ve bölgemizde tek olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır” ifadelerini kullandı.

Teşekkür etti

TÜVASAŞ’ın yapmış olduğu bu atılımlarla yüksek hızı trenler, metro araçları, hafif raylı sistem araçlarını da üretilebilecek potansiyeli kazandığını da sözlerine ekleyen Kahveci, “TÜVASAŞ'ın güzide bir kamu kuruluşu olarak üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını, tüm bilgi birikimi ve kapasitesiyle ülkemiz ve milletimiz için ürettiğini görmekteyiz. Cumhurbaşkanımızın söylemlerinden hareketle, Sayın Bakanımızın destekleriyle, yerli ve milli olma yolunda çabalayan bu güzide kuruluşumuzun yaptıkları aslında bundan 30 yıl önceden yapılmış olmalıydı.  Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza ve TCDD’ye, TÜVASAŞ'ımıza verdikleri destekleri için çok teşekkür eder bu desteklerinin devam etmesini talep ederiz” dedi.

Başarı hikâyesi

TÜVASAŞ’da bir başarı hikayesi yazıldığını ifade eden Kahveci, “Bu hikaye temenni ederim ki hüsranla sonuçlanmasın. Devlet yetkilileri bu meseleye sahip çıksın. Milli bir değer oluşturuluyor burada. Bu desteği özellikle talep ediyoruz çünkü TÜVASAŞ'ın artık kabuğunu kırdığını, yolcu taşıyan ve yurt dışından ithal edilen tüm araçları özellikle Hızlı ve Yüksek Hızlı Demiryolu araçlarını yapabileceğini gördük. Bu durumun Yabancı firmaları ve onların temsilcilerini ne kadar rahatsız ettiğinin farkındayız. Onların bütün bu yapılanları engellemek için geçmişte olduğu gibi akla gelmeyecek her türlü fitne ve entrikayı çevireceğinin bilincindeyiz” diye konuştu.

 

Ek gösterge

3600 ek göstergeyle ilgili soru üzerine ise Önder Kahveci, “Sayın Cumhurbaşkanımız 1 buçuk yıl önce bir vaatte bulundu. 4 meslek grubundaki arkadaşlarımızın ek göstergelerini 3600’e yükselteceğiz dedi. Bize göre 4 meslek grubuyla sınırlı kalamaz, kalırsa doğru olmaz, hakkaniyetli olmaz. Zaten bir sorun vardı, Sayın Cumhurbaşkanı aslında zaten sorunlu alana parmak basmış oldu. Bizim arzumuz tüm çalışanları kapsayacak şekilde adaletli ve herkesin üzerinde mutabakat sağlayabileceği bir ek gösterge düzenlemesi” dedi.

 

Çalışma yaptık

Kahveci, “ Biz Türkiye Kamu-Sen olarak bu vaadin ardından bir kanun çalışması yaptık. Hizmetli arkadaşlarımız ek gösterge alamıyorlar, onlara da ek gösterge verilmesini önerdik ve mevcut rakamlarının 800’er puan arttırılmasını talep ettik. Bu çalışmanın TBMM’de daha ne kadar bekleyeceğini bilemiyoruz. Önümüzdeki dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızla bir randevu talebimiz var, bu randevuda öncelikle 3600 ek göstergenin çıkarılması noktasındaki arzumuzu yenileyeceğiz. Bize göre de; gecikmeden bir an önce bu ek göstergenin çalışanlara kazandırılması lazım” ifadelerini kullandı.

 

Taşınma konusu

TÜVASAŞ’ın taşınmasına yönelik iddiaların sorulması üzerine ise Önder Kahveci, “Ben arkadaşlara sordum öyle bir şey yok dediler. TÜVASAŞ Sakarya ile özdeşleşmiş. Yani Sakarya’ya bir katma değeri var, Sakarya’nın buraya bir emeği var. Bu kadar yatırım yapılmış, iş belli bir noktaya gelmiş. Tren üretim noktasına gelmiş, yarın raylarda Türk Malı olan, Türk işçisi ve Türk Mühendisinin ürettiği vagonları göreceğiz” şeklinde konuştu.

Vazgeçsinler

Kahveci, “ Ortada böyle bir şey varken buradaki arkadaşların emeğini görmemezlikten gelerek burayı taşımak ya da burayı özelleştirme gayreti içine girmek doğru olmaz. Türkiye Kamu-Sen olarak şimdiden belirtiyoruz, bu tesisin kamu anlayışıyla yoluna devam etmesi ve yeni başarılara imza atmasını arzu ederiz. Dışarıdan heyecan duyan, heveslenen varsa; buranın özelleştirilmesi sevdasında olanlar varsa bu sevdadan vazgeçsinler. Bu sevda onları öldürür” dedi.

12 Şubat 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 437 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU