Günün Tarihi:21 Ocak 2021

Sufi Nağmeler büyüledi


Adapazarı Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen Şubat ayı kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Ney’de Başar Dikici, Kanun’da Turgut Özüfler’in yer aldığı “Sufi Nağmeler” dinletisi büyük beğeni topladı.

Güzellik yaşattı

Sohbet ve müzikten oluşan geceye Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, AK Partili Belediye Meclis Üyeleri Nilgün Akman ve Halil Metin Müftüoğlu ile birim müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Neyzen Başar Dikici ve Kanuni Turgut Özüfler tarafından sunulan  “Bir Kızıl Goncaya Benzer ” adlı eser ve “TalealBedruAleyna”adlı ilahiye davetliler de eşlik etti. Çaldığı her eser ile salondakilere ayrı bir güzellik yaşatan ney ve kanun sanatçıları davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı.

 

Sanat ve maneviyat

İnsanın, bugüne dek var olduğu her yerde müziğin olduğunu belirten Dikici, ney üflemeye erken yaşlarda başladığını belirterek, “ Ney, insanoğlunun en eski çalgılarından biridir. MÖ 5000 yılına kadar uzanan bir geçmişi olan Ney, musikimizde çok önemli bir yere sahiptir. Türk milletinin maneviyat ve sanat güzelliğini birleştiren en önemli ifade vasıtası olarak gördüğü Ney, asırlarca hayatımızın baş tacı olmuştur. Bugün de burada sizlerle Kanun’da Kanun Sanatçımız Turgut Özüfler ile gönüllerde buluşmaya geldik.Bu buluşmaya vesile olan Adapazarı Belediyemize çok teşekkür ediyoruz.”dedi.

 

Çelikel’den teşekkür

Dinleti ve sohbet sonrası verdikleri müzik ziyafetinden dolayı Neyzen Başar Dikici ve Kanun Sanatçısı Turgut Özüfler’e teşekkür eden Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, günün anısına hediye takdim etti. 

13 Şubat 2020 , Perşembe Bu haber toplam 49013 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU