Günün Tarihi:20 Ocak 2021

‘Şehrin değerleri şehirde kalsın’


‘2020 Sakarya Satın Alma Zirvesi’nde konuşan ve SATSO’nun hizmet ve ürünlerinin şehrin firmalarından tedarik edildiğini belirten SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Birbirini tanımayan çok firmamız var. Şehrin firmalarının değerleri şehirde kalsın satın almalar şehir içindeki firmalardan yapılsın” dedi.

Satın alma zirvesi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), Patronlar Platformu ve Sakarya Genç Girişimciler Kurulunca düzenlenen ‘2020 Sakarya Satın Alma Zirvesi’ dün Sen Otel’de gerçekleştirildi. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur’un onur konuğu olduğu programa SATSO Başkanı Akgün Altuğ, yönetim kurulu üyeleri ve Sakarya’dan çok sayıda firma da katılım sağladı.

 

Herkes kazansın

Zirve başlangıcında açıklamalarda bulunan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Ben işe ilk başladığımda firmanın bütün satın alma işlerini epey bir süre yaptım. Bize öğretilen ilk şey duyduğumuz kadarıyla, bildiğimiz kadarıyla binalı alırken kazanacaksınız. Sonra zaman içinde baktık ki böyle yok bu yanlış. Bir işin sürekli olması için her iki tarafında da kazanır pozisyonda olması lazım. Siz bir malı alıyorsunuz karşı taraf size satıyor. Siz malı alırken yüzde 80 civarında kazanıyorsunuz karşı taraf yüzde 20 civarında kazanıyor. Bu hiç sürekli olabilecek bir iş değildir. Onun için mutlaka işi sürdürülebilir olmasına önem vermeliyiz” dedi.

 

Sürdürülebilirlik

Altuğ, “Sürdürülebilirlik konusunda önem veriyoruz. Ana fikrimiz kazan-kazan. Ticaret ve Sanayi Odası aldığı hizmet ve ürünlerin tamamını üye firmalarından alıyor. Yani şehrimizden alıyoruz. Üreten bir iliz ve üretimi destekliyoruz. İhracatçı firmaları arttırmaya çalışıyoruz. Sakarya’nın 2019 yılı itibariyle 5,6 milyar dolarlık bir ihracatı oldu. 2,5 milyar dolar civarında da bir ithalatı gerçekleşti. Öncelikle hedefimiz bu ithalat rakamlarını çok daha aşağıya çekmek” dedi.

 

İç satın alma

Akgün Altuğ, “Öncelikle hedefimiz ithalat rakamlarını çok daha aşağıya çekmek. Şehrimizin lokomotif firması Toyota'nın yerlilik oranı yüzde 50'ler düzeyinde. Toyota'nın hedefi 2023 yılına kadar bu oranı yüzde 60 ve üzerine çıkarmak. İç satın almalarla ya da ithal ettiğimiz ürünleri özellikle şehrimiz firmalarından alarak ya da onları organize ederek bazı imalatları burada yaptırmaya önem veriyoruz” şeklinde konuştu.

 

Araştırma yapıldı

Altuğ, “Birbirini tanımayan o kadar çok firmamız var ki. Biz organize sanayi bölgelerinde şöyle bir araştırma yaptık. Çok basit hizmetleri bile şehirden dışından alan firmalarımız var. Oysaki Sakarya’da bu hizmeti layıkıyla çok daha iyi yapan firmalarımız varken hedefimiz öncelikle bu. Yani şehrin firmalarının değerleri şehirde kalsın. Satın almalarını şehir içindeki firmalardan yapsın. Ben hem genç girişimciler kurulumuzu hem de satın alma profesyonelleri derneğine hem de patronlar derneği platformuna bu anlamda çok teşekkür ediyorum. Buna ön ayak oldular” diye konuştu.

 

İnovasyon

Altuğ’un ardından konuşan Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur ise,  Nef’ikurduğunda amacının dünyada bir model ortaya çıkarmak olduğunu aktararak, insanın hedefinin sadece başarılı olmak ve para kazanmak olduğunda gideceği mesafenin kısa kaldığını dile getirdi. Toplumsal kalkınmaya odaklanılması gerektiğine işaret eden Timur, “ Bu memlekette kalkınmayı gerçekleştirebilmek için bir şeyler yapmamız lazım. Bu da inovasyonla mümkün. Başkalarının önüne geçmek için bir şeyler inove etmek zorunda kalıyorsun” dedi.  Konuşmasının ardından Timur’a SATSO Başkanı Akgün Altuğ hediye takdim etti. Zirvede, Sakarya'daki yaklaşık 75 firma stant açarak ürünlerini ve faaliyetlerini tanıttı.

13 Şubat 2020 , Perşembe Bu haber toplam 421 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU