Günün Tarihi:8 Nisan 2020

‘Çocuklarını okula göndermiyorlar’


Karasu Konacık İlkokulu’ndaki öğrenci sayısının yirminin altına düşmesi nedeniyle öğretmen sayısı iki’den bir’e düşürüldü. Öğretmen sayısının tekrar ikiye çıkarılmasını isteyen veliler çocuklarını okula göndermeyerek kararı protesto etti.

Bir öğretmen var

Karasu Konacık İlkokulu’ndaki öğretmen sayısının ikiden bire düşürülmesi nedeni ile çocuklarını okula göndermeyen veliler, alınan karara tepki gösterdi. Gelen tepkiler üzerine Kaymakam Aziz Mercan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan velileri sakinleştirmek adına açıklamalarda bulundu.

İmkanımız yok

İmkanlarının olmadığını dile getiren Kaymakam Mercan, “Normalde geçen dönem öğretmen sayısının bire düşürülmesi gerekirken dönem sonuna kadar iki öğretmen ile eğitimi uzatabilirler. 18 öğrencimiz var. Bu sayı itibariyle tekrar bir görevlendirme daha yapma imkânımız yok” dedi.

Kaymakam yardım istedi

Çözüm için Karasu muhtarlığına başvurduğunu ifade eden Mercan, muhtarın öneriyi kabul etmesi durumunda Konacık İlkokulu’na ikinci bir öğretmen vereceklerinin altını çizerek, “Ancak çocuklarımızın en yakın mahalledeki okulda eğitim öğreti görmelerinin eğitim ve gelişmeleri için son derece önemli olduğunu belirtmek isteriz. Mahalle sakinlerinin bize bu konuda yardımcı olacağına inanıyorum. Çocuklarının iyi eğitim almaları için devlet olarak dört kilometre uzaklıktaki okula öğrencilerimizi götürüp getireceğiz” şeklinde konuştu.

Fedakarlık bekliyor

Halkın fedakarlıkta bulunması gerektiğinin altını çizen Mercan, “Ben çocuğumu 45 kilometre uzaklıktaki okula gönderiyorum. İyi eğitim almaları için bu fedakarlığı yapıyoruz. Velilerimiz de fedakarlık yaparak çocuklarını Adatepe’ye göndermeliler” diyerek sözlerinin tamamladı.

İniş çıkışlar

Olay üzerine açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan ise, “Çevre mahallelerimizden ilçe merkezine doğru göçler olduğu için ister istemez öğrenci sayılarında iniş çıkışlar yaşanıyor. Milli Eğitim Bakanlığımızca belirlenen şartlara göre de öğrenci sayısı 20’nin altına düşen okula bir öğretmen veriliyor. Konacık İlkokulu’muzda da 18 öğrenci olması dolayısıyla öğretmen sayısı bire düşürüldü” ifadelerini kullandı.

Bakanlık sorumlu

Öğretmen sayısının ikiden bire düşürülmesinin müdürlük tarafından alınan bir karar olmadığını belirten Turhan, “Öğretmen sayısı müdürlüğümüz tarafından alınan bir karar değil, Bakanlık tarafından belirlenen bir koşul. Şayet sayı 20’nin üzerine çıkarsa o vakit bir öğretmen daha verebileceğiz” ifadelerini kullandı.

13 Şubat 2020 , Perşembe Bu haber toplam 943 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU