Günün Tarihi:24 Eylül 2020

Adapazarı risk altında


MHP Adapazarı İlçe Başkanı Halil Hakan Oturak ve beraberindeki teşkilat üyeleri İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Temsilciliğini ziyaret etti.

Deprem

MHP Adapazarı  İlçe Başkanı Halil Hakan Oturak, Belediye Meclis Gurup Başkanvekili Erbay Kayatürk, Meclis İmar Komisyonu üyesi Kayhan Alver, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar’ı ziyaret etti.   Ziyarette Adapazarı’nın olası bir depreme karşı hazırlanması konusu görüşüldü. Açıklamalarda bulunan Başkan Oturak, “Daha önce de İnşaat Mühendisleri Odası’ndan 1999 depremine maruz kalmış binalarla ile ilgili bilgiler almıştık. Birtakım uzmanların paylaştığı bilgileri de değerlendirdiğimizde ilçemiz ciddi risk altında.   Bu riskin bir kısmı Adapazarı’nın ileri seviyede deprem bölgesi olması. Fakat bundan daha büyük kısmı 50 bine yakın hanenin yeni bir depreme karşı dayanıksız olması” dedi.

Destek talebi

Başkan Oturak, “Olası bir deprem için şehrimizin hazır olmadığını düşünüyoruz. Bunu hızlı şekilde kapatabilmek için ilk işimiz ‘Depreme Hazırlık Master Planı’ yapmak olmalıdır. Bunu belediye meclisi Şubat ayı toplantısında imar komisyonu meclis üyemiz İnşaat Mühendisi Kayhan Alver dile getirdi.   Bu planla, şehir olarak ne kadar bir risk altındayız net şekilde ortaya koyularak, devletimizin üst kademelerinden gerek kentsel dönüşüm gerek arama kurtarma ve hayati idame ettirebilme konularında destek talep edebiliriz. Her binanın yapı analizi yapılarak ortaya koyulacak bina bazlı risk haritası ile vatandaşlarımıza kentsel dönüşümün acil ve ne kadar gerekli olduğunu anlatabiliriz.”

Kentsel dönüşüm

Oturak, “Olası şiddetli bir depremde, binasının ciddi zarar göreceğini bilen vatandaş kentsel dönüşümün hayatını kurtaracağını net şekilde anlamış olur.  Aynı planda, vatandaşa aşırı yük getirmeden kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi için finansal çözümler ortaya koyulabilir. Bu çözümle yasa gereği istenilen hak sahiplerinin 3/2 çoğunluğu rahat şekilde sağlanır.  Şehirde tüm kamu kuruluşlarında, hane sahiplerinde, yapı-inşaat sektörü temsilcilerinin bu deprem bilinci, net veriler üzerinden oluşturulmadan Adapazarı’nı depreme hazırlamamız mümkün değil. Bugün bu çağrımıza kulak verilmesi yarın enkaz altından birbirimize seslenmememizin önüne geçecektir” dedi.

Master planı

İnşaat Mühendisleri Oda başkanı Hüsnü Gürpınar, Deprem Hazırlık Master Planı için bir çalışma olursa buna gönüllü olarak destek vereceklerini ifade etti.

14 Şubat 2020 , Cuma Bu haber toplam 492 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU