Günün Tarihi:8 Nisan 2020

‘Unutulmayacak eğitimci olun’


Vali Ahmet Hamdi Nayir, Cevat Ayhan Fen Lisesinde temaslarda bulunarak öğrenci ve öğretmenlerle buluştu.

421 öğrenci

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş’ın da eşlik ettiği ziyarette Okul Müdürü Harun Doğan okulun genel durumu hakkında bilgiler vererek, sınavla öğrenci alan okullarının proje yarışmalarında, olimpiyatlarda, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde, üniversite sınavlarında da büyük başarılar elde ettiğini, 19 derslikte 34 öğretmen ve 421 öğrencisiyle eğitim-öğretime devam ettiklerini belirtti.

 

Ülkenin geleceği

Okulu gezerek incelemelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, daha sonra sınıflarda öğrencilerle bir araya geldi. İlk olarak Teknoloji Sınıfında robot yapan öğrencilerle bir araya gelen Vali Nayir, “Belki klasik manada bazı şeylerde dünyanın önüne geçemedik, ancak sizler gibi mucit gençlerimiz sayesinde özellikle yeni ortaya çıkan teknolojilerde önemli mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum. İHA’lar ve SİHA’lar konusunda bunu ispatladık, umarım bu icatlar sizlere de örnek oluyor, heyecan, ümit ve cesaret veriyordur. Sizler bu ülkenin geleceğine ışık tutan, gözbebeğimiz olan bir nesilsiniz” dedi.

 

En güzelini başarma

Daha sonra 11. sınıf Biyoloji dersine katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Öğrenim gördüğünüz bu yer, sınavla seçerek öğrenci alan, başarılarını ispat etmiş gençlerimizden oluşan okullarımızdan bir tanesi. Dolayısıyla ailelerinizin de, bizlerin de umudu olan sizlerden beklentilerimiz yüksektir. İnşallah en güzelini başaracağınıza inanıyoruz” dedi. 12. sınıf Fizik dersinde zamanın çabuk geçtiğini belirterek kendi öğrenciliğinden kısa bir kesit anlatan Vali Nayir, “Böylesi bilime önem veren ve seçilmiş kişilerin bulunduğu okulda öğrenim görmeniz sizlerden beklentilerimizi de yükseltiyor. Sizler istedikten sonra başarıyı kolayca elde edebilir ve bu ülkenin geleceğine hizmet edebilirsiniz. Buraya kadar gelmeniz bir tesadüften ibaret değildir, mutlaka önemli bir azmin karşılığıdır” dedi.

 

Lise arkadaşlıkları

Vali Nayir, “Bu okuldaki ve sınıftaki arkadaşlarınızın değerini bilin. Buradaki güzel dostluklar, hayatınız boyunca unutulmayacaktır. Üniversitede bu kadar sıcak ve samimi bir ortam bulamayacağınızı size şimdiden söyleyebilirim. Bizler de lise arkadaşlarımızla bazen bir araya gelip, sosyal medya aracılığı ile de görüşebiliyoruz, ancak üniversitedeki arkadaşlarımızla görüşme imkanımız olmuyor.Lise arkadaşlarımız ile daha samimi bir ortamı paylaştık. Gerçi üniversite yıllarımız ülkenin karışık günlerine denk geldiği için, biraz da zorlu dönemlerdi. Sınıf arkadaşlarınızla okul bitince de irtibatınızı kesmeyin ve mutlaka bir araya gelmeye çalışın. Eğer ortada bir başarı varsa, bunu sınıfın başarısı olarak öne çıkarıp başarıya teşvik edecek unsurları da birbiriniz ile mutlaka paylaşın” dedi.

 

İhtisas alanları

Atom modelleri konusunun işlendiği derste öğrencilere konuların hayatta nerelerde lazım olacağını öğretmenlerinden öğrenmeleri tavsiyesinde bulunan Vali Nayir, “Her ders genel manada bir ansiklopedik bilgi artışı mutlaka sağlıyor, ancak bazı konular ihtisas alanları içerisinde daha da önem kazanabilir. Bir fizik konusunun mühendislikte daha önemli olduğunu biliyoruz, biyoloji konusunun tıpta daha önemli olduğunu biliyoruz. Matematik gibi, Türk Dili ve Edebiyatı gibi derslerin hayatın her alanında sizlere yardımcı olacağını unutmayın” dedi.

 

Farklı sorumluluklar

Öğretmenler Odasında her hafta bir okulu ziyaret ettiklerini belirtip bu haftaki nasiplerinin de bu okul olduğunu ifade ederek öğretmenlere hitaben bir konuşma yapan Nayir, “Bizim mülki idare olarak çok farklı sorumluluklarımız var. Bu sorumlulukların başında da eğitimin geldiğini düşünüyoruz. Elbette her konuya yakın ilgi ve alaka gösteriyoruz, ancak eğitim bana göre ekonomi ile birlikte öncelikli ele alınması gereken alanlardandır. Okul ziyaretlerimizde sınıfları gezerken öğrencilerimizle muhabbet etme ve onların enerjisinden yararlanma fırsatı yakalıyoruz, şimdi de sizlerle hasbihal ederek hem beklentilerimizi dile getirmek hem de görüş ve önerilerinizi dinlemek istiyoruz. Ziyaret ettiğimiz okullarımızdaki öğretmenlerimizin ilimizdeki tüm öğretmenlerimizin temsilcisi olduğunu kabul ediyor, öğrencilerimizin de yine tüm öğrencilerimizin temsilcisi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

Başarılı millet

Vali Nayir, “Eğitim konusu geçmişimizi ilgilendiren, günümüzü ilgilendiren, geleceğimizi ilgilendiren konulardan birisidir. Bununla birlikte bağımsızlığımızı ilgilendiren bir konunun yetkilileri ile bir aradayız. Kendisini iyi yetiştirememiş fertlerden oluşan bir milletin bağımsızlıktan bahsetmesi düşünülemez. İstiklalimiz için ve istikbalimiz için eğitim konusunda başarıya mecburuz, mahkûmuz. Başarılı bir milletin var olması ve nesillerin başarılı bir şekilde yetişmesindeki omurga da, şüphe yok ki öğretmenlerimizdir. Eğitimin kalitesini öğretmenin kalitesi ile ölçebiliriz. Öğretmenin hevesiyle, öğretmenin nefesiyle eğitim daha da kıymetli olur, daha iyi bir noktaya gelir” dedi.

 

Akademik başarı

Vali Nayir öğretmenlere hitaben konuşmasının devamında, “Seçilmiş öğrencilerin yer aldığı böylesi okullarımız beklentilerin daha fazla olduğu, geleceğe dair bizleri de heyecanlandıran, belirli bir kalıbın dışına çıkmayı başarabilen eğitim kurumlarımızdır. Buraya gelen öğrencilerimizi daima akademik başarıyı yakalayacak kişiler olarak görüyoruz, işte bu kişiler sizlerin ellerinde şekil bulacaklardır. Sizlerin de elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığınıza yürekten inanıyoruz” dedi.

 

‘Özveri bekliyoruz’

Vali Nayir, “Toplumsal duyguların zayıflayıp bireyselleşmenin öne çıktığı çağımızda, sizlerden üstün bir gayret ve özveri bekliyoruz. Çocuklarımıza okuduğu okulun, yaşadığı çevrenin, sınıfın, ailesinin bir parçası olduğunu, onların derdini kendi derdi olarak görmesi gerektiğini ve problemlerin çözümü için çaba sarf edebilmesini aşılamanız gerekiyor. Gelecekteki başarılarımız, büyük ölçüde bu duygu ve düşüncelerin yaşatılmasına, bu duygulara sahip çocukların yetişmesine bağlı durumda. Tecrübelerinizi paylaşarak onları hayata hazır hale getirecek gayreti gösterdiğinize inanıyoruz. Bu yoldaki gayretinizle unutulmayacak bir eğitimci olun” dedi

 

Değerler eğitimi

Vali Nayir, “Mekanik bir topluma doğru yol alıyoruz. Duygularından hislerinden uzaklaşmış, her şeyi menfaat çerçevesinde düşünen bir gençlik istemiyoruz. Değerler eğitimi her dersin konusu olmalıdır. Eğer öğretilecek bir değer var ise, bu her derste ve her öğretmen tarafından öğrencilerimize anlatılabilmelidir. Başka bir okulda çocuğu bulunan öğretmenlerimizin de beklentilerinin bu yönde olduğunu düşünüyorum. Sizler de mutlaka bu empatiyi yapıyorsunuzdur.Hayattaki en büyük gayemiz mutlu olmaktır. Ancak ortada bir değer olmazsa, çocukların mutlu olmasını bekleyemeyiz” dedi. Öğretmenlerle birer birer tanışıp onların görüşlerini de dinleyen Vali Nayir, geleceğe her haliyle yön verecek öğretmenlerimize güvendiklerini belirtip herkese başarılar dileğinde bulundu.

 

14 Şubat 2020 , Cuma Bu haber toplam 377 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU