Günün Tarihi:22 Mayıs 2022

Palu ailesi davasında sanıklara ceza yağdı!


Kocaeli’de Meryem Tahnal’ın öldürülmesi olayı ile ilgili yargılanan Palu ailesi ve ailenin damadı Tuncer U. hakkında karar çıktı. Mahkeme heyeti Tuncer U’yu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırırken, diğer sanıklara da 8 yıl 4 ay ile 12’şer yıl hapis cezası verdi.

Ana kız kayboldu

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde 2008 yılında Meryem Tahnal ve küçük kızı Melike Tahnal’ın kaybolması ile ilgili takipsizlik kararıyla kapatılan dosyanın tekrar açılmasıyla tutuklanan 6 kişilik Palu ailesinin yargılanmasına Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Televizyon programı

Olayla ilgili süren soruşturmada kayıp Meryem Tahnal’ın babası Harun P., annesi Havva P., ağabeyi İsa P., kardeşleri Fatih P. ve Ayşe P. polis tarafından gözaltına alınırken,  ailenin eniştesi Tuncer U. ve eşi Emine U. ise yaşanan olayla ilgili İstanbul’da katıldıkları bir televizyon programında canlı yayındayken gözaltına alındı.

Ferizli karışmıştı

Adliyede işlemleri tamamlanan 7 kişiden baba Harun P. mahkemece serbest bırakılırken, diğer 6 kişi ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Hatta bir süre Ferizli’de kalan aile nedeniyle Ferizli’de ceset araması yapılmıştı. Tutuklu olarak yargılanan ‘ailenin 6 üyesi Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davanın 6. celsesi için geniş güvenlik önlemleri arasında Kocaeli Adliyesi’ne getirildi.

Savcı mütalaası

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı davanın 5. celsesinde açıkladığı mütalaasını tekrarlayarak, sanık Tuncer U. hakkında ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek ve üst soy veya alt soydan birine ya da eş veya kardeşe karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 4 yıldan 14 yıla kadar, ‘banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması’ suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılmasını, diğer sanıklar hakkında ise ‘kasten adam öldürmeye yardım etme’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 32'şer yıla kadar hapis cezası talep etti.

Meryem için delil yok

Duruşma avukat savunmalarının dinlenmesi ile başladı. Duruşmada söz alan sanık avukatları müvekkillerinin beraat ve tahliyelerini talep etti. Duruşmada konuşan ailenin avukatı Alper Bayrak, “Cesedin ölüm nedeni ve tarihi hukuken tespit edilemedi. Müvekkillerim maktulün öldüğünü söyleseler de Meryem Tahnal'ın ölümüne ilişkin tıbbi ve hukuki anlamda tespit yoktur. Cesedin toprağa gömüldüğü an solunum yetmezliği şeklinde yorumlanmalıdır” dedi.

Psikolojik baskı

Avukat Bayrak şöyle devam etti, “Tuncer’in korkutarak İsa'ya gömdürdüğü ortadadır. Meryem Tahnal'ın öldüğüne ilişkin bir delil yoktur. İsa'nın gömme anında müvekkilimin öldüğü düşünülmektedir bu yüzden öldürme eylemine iştirak ettiği söylenemez fiziksel ve psikolojik baskı altındadır. İkrar tek başına delil değildir. Müvekkillerimin beraatına karar verilmesi, aksi kanat olursa adli kontrol kullanarak tahliyelerine karar verilmesini talep ederiz”.

Mahşerde hesaplaşacağız

Diğer sanıklar da söz alarak suçsuz olduklarını söyleyerek beraatlarını talep etti. Mahkeme heyeti daha sonra sanıklara son sözlerini sordu. Son kez savunma yapan sanıklar suçsuz olduklarını iddia ederek beraatlarını talep ederken, Tuncer U., “Hiç kimseye hakkımı helal etmiyorum. Herkesle mahşerde hesaplaşacağız” dedi.

Ceza yağdırdı

Sanıkların son sözlerinin dinlenmesi sonrasında kararını açıklayan mahkeme heyeti, Tuncer U’ya Meryem Tahnal'ı acı çektirerek öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan 4 yıl hapis cezasına, ‘başkasına ait banka ve kredi kartını izinsiz kullanmak, suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Diğer ceza alanlar

Sanıklardan İsa P., Havva P., Ayşe P. ve Emine U., ‘kasten öldürme suçuna iştirak etme’ suçundan 12’şer yıl hapis cezası, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak’ suçundan 1 yıl 6' şar ay Fatih P. ise ‘kasten öldürme suçuna iştirak etme’ suçundan 8 yıl 4 ay, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan 81 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Sanıklardan Fatih P.’nun ayrıca tahliyesine karar verildi. (İHA)

 

14 Şubat 2020 , Cuma Bu haber toplam 747 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU