Günün Tarihi:6 Nisan 2020

Öğrencilere güvenlik eğitimi


Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi(SASGEM) tarafından“İş Sağlığı ve Güvenliği Temel Eğitimi” düzenlendi.

Dört M teorisi

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen eğitime SAÜMühendislik Fakültesi Arş. Gör. Baha Kanberoğlu konuşmacı olarak katıldı. Görseller ve hikayeler aracılığıyla desteklenen eğitimde, çalışanların ve iş verenlerin alacağı tedbirler, fiziksel risk etmenleri, ‘dört M’ teorisi, sağlık ve güvenlik işaretleri, kişisel koruyucu donanım, acil durumlar gibi konularda öğrencilere bilgilendirme yapıldı.

 

Güvenliğe önem

İş sağlığı ve güvenliğini bir kültür haline getirmek için eğitimler verdiklerini, bu eğitimlerle sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı sağlamak istediklerini aktaran Arş. Gör. Baha Kanberoğlu, “İş kazalarında ülkemiz Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncüsırada yer almaktadır. Bu kazaların yüzde 98’lik kısmı insanlardan kaynaklanıyor. Bunların yüzde 88’i emniyetsiz davranışlardan, yüzde 10’u işverenin güvenliğe önem vermemesinden, yüzde 2’si şanssızlık, kader gibi sebeplerden kaynaklanıyor. Dikkatli ve iyi çalışarak bu iş kazalarının yüzde 98’lik kısmını engelleyebiliriz. Biz bu güvenli ortamı sağlarsak çalışanlar daha mutlu ve faydalı çalışır, böylece verimlilik artar” dedi.

 

Tazminat hakkı

Her 300 kazada 1 kişinin hayatını kaybettiğinibelirten Kanberoğlu, kaza sonrasında yapılması gerekenleri anlattı.Kanberoğlu, “Kaza olduktan sonra hemen kolluk kuvvetlerine haber vermek zorundayız. Ayrıca 3 gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) bildirilmeli, meslek hastalığı durumunda da 3 gün içinde SGK’ya bildirilmelidir. Ancak meslek hastalığı daha uzun bir süreçtir. Hastalığın kanıtlanması gerekir. Bu durumların yaşanması sonucunda çalışan işverene tazminat davası açabilir” ifadelerini kullandı.

 

Hediye takdimi

Eğitimi slayt üzerinden görseller ve videolar izleterek bitiren Arş. Gör. Baha Kanberoğlu’na, Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme MühendisliğindenDr. Öğr. Üyesi Serdar Aslan hediyesini takdim etti.

 

 

15 Şubat 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 7729 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU