Günün Tarihi:29 Mart 2020

Ece hayata tutundu


Adapazarı’nda küçük yaşlarda iki yıl arayla yakalandığı lenfoma ve lösemiyi yendikten sonra babasını kaybeden 14 yaşındaki Ece Aktaş, yaşadığı travmayı ailesinin desteğiyle resim ve müzik sevgisiyle yendi.

Lenf ve lösemi

Adapazarı’nda çocukluk çağında yakalandığı lenfoma ve lösemiyi yenen 14 yaşındaki Ece Aktaş'ın ailesinin desteğiyle artık yüzü gülüyor. Ece Aktaş, 5 yaşında yakalandığı lenf kanserini yendikten sonra löseminin pençesine düştü.

 

Vali Coş’a mektup

İlik nakli olduktan sonra tedavi gördüğü hastanede dönemin Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'a mektup yazan Ece Aktaş, tedavi sürecinde sıkıntı yaşamaması için evlerinde "özel oda" oluşturulması için yardım istedi.

Ece Aktaş, Vali Coş tarafından ailenin Camili Mahallesi'nde yerleşmesi sağlanan evde kendisine özel hazırlanan odada hastalıkla mücadele etti.

 

Şimdi okullu oldu

Lösemiyi de yendikten sonra babasını kaybetmesiyle travma yaşayan ve ailesinin desteğiyle resim ve müzik sevgisiyle bu süreci atlatan Ece, eğitim hayatına Zübeyde Hanım Ortaokulu 6. sınıfta devam ediyor.

 

İlik nakli oldu

Anne Aysel Aktaş, kızının 5 yaşında lenfoma kanserine yakalandığını söyledi.

Ece'nin lenfomayı yendikten sonra lösemiye yakalandığını belirten Aktaş, "Biz iyileşti diye evimize geldiğimizde 3 ay içinde ilik nakli olması gerektiği söylendi. Türkiye'de nakli gerçekleştiremedik, kardeşlerinin de tutmadı, yurt dışından oldu naklimiz hızlı bir şekilde" dedi.

 

Rüyanın içindeydik

Anne Aktaş, sürecin zor geçtiğini dile getirerek,"Bizim gibi mücadele veren bütün annelere şunu tavsiye ediyorum, zor bir sürecin içindeyiz ama normal hayatınıza devam edin. Bu geçecek diye bakın. Ece'ye hiçbir zaman 'Sen hastasın' diyerek bunu belli etmedim, normal zamanda davrandığım gibi davrandım. Ece'yle müzik dinledik, televizyon seyrettik, oyunlar oynadık, her zaman enerjimizi ve moralimizi çok düzgün tuttuk. 'Bir rüyanın içindeyiz, kabusu bitireceğiz.' diyerek hastalıkla mücadele ettik. Bu hastalıkla mücadele eden binlerce anne var ve onlara diyorum ki kalpten inanın, geçecek" dedi.

 

Tek çare sabır ve inanç

İkinci hastalığı öğrendikten sonra çok üzüldüğünü aktaran Aktaş, "Yine de hayata esprili dille bakmaya devam ettim, belki çok anlaşılmayacak iç dünyama girdim. Doktor, hastane personeli ve çevremdeki insanlar inancımı görünce takdir etti çünkü inanıyordum ki çocuğum iyileşecek. İnanırsanız, sabrediyorsunuz. Bu hastalığın tek çaresi sabır ve inanç, moralinizi bozmayacaksınız." diye konuştu.

 

O Ses Türkiye

Ece'nin lösemiyi yendikten sonra babasını kaybettiğini dile getiren anne Aktaş, “Hastalığı atlattık, naklimiz güzel tuttu. Her şey yolundaydı, bu sırada babamızı kaybettik. Ece tekrar bir travma yaşadı. Ece'nin en mutlu yeri okul. Okul onun sosyal hayatı oldu çünkü 8 yıldır hastanelerde yaşadı, okul ona çok iyi geliyor. Sesi çok güzel Ece'nin. Ece'nin en büyük hayali Acun Ilıcalı'nın O Ses Türkiye yarışmasında şarkı söylemek. En büyük hayalim de, Ece'nin hayalinin gerçekleşmesi." dedi.

 

15 Şubat 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 604 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU