Günün Tarihi:17 Ocak 2021

‘Arzumuz güzel bir Sakarya’


Kent Konseyi Başkan Sinan Çileli ve üyeleri ile Sakarya Sivil Toplum Platformu (SASTOP ) 217. Genel Toplantısı’nda Orman Park’ta bir araya geldi.

SASTOP’un 217. Genel toplantısının açılış konuşmasını  SASTOP Eş Başkanı Av. Önder Döker yaptı. Kent Konseyi Başkanı  Sinan Çileli, konseyin  çalışma şeklini, Sakarya ile ilgili hedeflerini ve öncelikli sorunlar olarak  belirledikleri konularda komisyon teşkiline başladıklarını, gerektiğinde Komisyon toplantılarına işinde ehil ve bilgili, deneyimli kişileri davet  edeceklerini açıkladı.

Sunum

Kent Konseyini,  Başkan Sinan Çileli, Genel Sekreter Abdülkadir Şen, SAÜ Temsilcisi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Demir, geçmiş dönem Baro Başkanı  Av. Önder Döker, Yöçeyder  Temsilcisi Mehmet Ersöz ve Türk Muhtarlar Federasyonu  Başkanı Erdal Erdem  temsil ediyor. Ortak yapılan açıklamada, “ Sivil Toplum Kuruluşları ile ortak çalışmalar yapmak için buradayız” denildi.   Başkan Çileli, 2005 yılından bu yana 15 yıllık platform çalışmalarını sinevizyon ile Başkentte yaptığı  görüşmeleri sundu.

Açıklama istedi

SASTOP Oturum Başkanı ve Turabder Sakarya Şube Başkanı Önder Döker,  Kent Konseyi üyelerine SASTOP’un çalışma şekli ve düzeni ile ilgili bilgi sunduktan sonra Sakarya’nın geleceği ile ilgili halen gündemlerinde olan 7 adet proje hakkında komisyon başkanlarından açıklama sunmalarını istedi.

Trafik problemi

Trafik Komisyonu Başkanı Sivaslılar Derneği Başkanı Aytaç Güner, şehrin trafiğinin çözümlenmesi için 9 ay önce  hazırladıkları rapordan kısa örnekler verdi. Otopark ihtiyacı, kavşaklardaki problemler, yollarda  düzensiz park etmeler, trafik ışıklarına ihtiyaç olan bölgeler ve diğer konularda komisyon adına açıklamalar yaptı. Halk temsilcisi Armağan Bahadır, Sakarya Motor Kulübü Temsilcisi Adem  Koç, “Bizde başkanımıza isteklerimizi komisyon ile  birlikte ulaştıracağız” dedi.

Trafiğe çözüm

Sakarya  Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Şefik  Akar,  Bisiklet sporları ile ilgili isteklerini hazırladıkları raporu Başkana sunacaklarını bildirdi. Sakarya Oto Sanayi Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Özcan Ovalı, trafiğe öncelikli çözümler sundu.

Hasarlı okullar

Özel Eğitime Muhtaç Çocukları Koruma Derneği Başkanı Gülsen Öziş ise çalışmalarını tamamladıklarını belirterek,  “Geçtiğimiz günlerde yetkililerce açıklanan 17 hasarlı okula ek olarak kazalarımızdan birinde  bulunan okul hakkında ek çalışma yapıyoruz. Gerçek olup olmadığı hakkında bir inşaat mühendisi ile bahsi geçen okulu incelemeye gideceğiz “ derken;  Konsey Genel sekreteri bu konuda  inceleme yapmak üzere notunu aldı.

Durmuş katılamadı

Toplum Dayanışma  ve Kadın Gelişim Dernek Başkanı Hülya Lüleci, “Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş  bu konularda bilgi vermek üzere toplantımıza katılacağını  fakat son olarak rahatsızlığı nedeni ile toplantılarımıza katılamadığını açıkladı” diye belirtti.

Teleferik

Kırkpınar KırçevBaşkanı  Hüsamettin Koçak ve  Başkan Yardımcısı Ahmet Albaş, Teleferik hattı ile ilgili son gelişmeleri sundu.  Pazar günkü Halk toplantısına davet ettiler.

Adliye

Emekli  Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı  ve Av. Ahmet Akyüz, Komisyon olarak Av. Önder Döker ile  ilgililerle yapılan görüşmelerde  Yeni Adliye Sarayı için yer tespiti yapıldığını, projelerin hazırlandığını tespit ettiğinin söyledi. Akyüz, “ Bizim SASTOP Adliye Komisyonu olarak ortak arzumuz şehrin merkezinde halkın içinde bir Adliye Sarayı olmasıdır. Yeni kent artık büyük bir kasabadır . Arzumuz o ki geleceği de düşünerek mevcut adliyemiz in Kuzey Adliyesi olarak göreve devam etmesi yeni bir Adliye Sarayının Şehirde olması yönünde SASTOP olarak oy birliğimiz mevcuttur. Komisyon üyesi Av. Önder Döker Komisyonumuz, Valilik Binasının da  şehirden ve Halktan uzak olmasının Valilik hizmetleri içinde  sorun olup olmadığı konusunda görüşleri sunan bir rapor hazırlanmak üzere çalışmalara başlanmıştır.”

Geyve boğazı

Geyve Boğazı ve Tabiatı Koruma Derneği  Başkanı  Kamuran Tan, “Geyve Boğazı ile ilgili davalarımızı kazanıyoruz. Bu arada Kocaali de kurulması istenilen Kimya OSB sinin  çevre yaşamına  zararları büyük olacaktır. Yanlış Yer Seçimi yapıldığı ortadadır. Kocaali heyeti  hava muhalefeti nedeni ile katılamadılar fakat biz bilgileri aldık. Bu arada kurulması planlanan yeni OSB ve Çimento fabrikası çalışmaları da gündemimizdedir. Sanayi yatırım Çalışmalarının Yerleşim, Ziraat ve hayvancılık ile orman alanlarından uzak mahaller düşünülmesi gerekirken yerleşim yerlerinin dibine kurulmak istenmesi çevre  katliamıdır. Raporumuzu Kent Konseyi ile görüştükten sonra acil Başkanımıza sunmak istemekteyiz.”

Corona virüsü

Veterinerler Hekimleri Odası Başkanı Yıldırım Çakmak, mesleği ile ilgili sorunları yaptıkları çalışmaları  veCorona Virüsü salgını hakkında açıklamalarda bulundu.   “Sakarya’daki çeşitli Mülteci Guruplarının varlığı ve kaçak mültecilerin durumu şehrimizde yaşayan bu misafirlerin sosyal duruma uyması, çalışma alanları ve diğer tüm konularda inceleme yaparak yerel yöneticilere sunmak üzere raporumuz haftaya tamamlanacaktır. Bu acil eylem planında Türk örf ve adetlerine intibak edebilmeleri için eğitim verilmesi, aile planlaması, Kültür ve diğer tüm konularda intibak sağlanması için  bir rapor halinde inceleme sonucu sunulacaktır.”

Ekim sahaları

Sakarya Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Erdem, Mülteciler konusunda yaptıkları toplantılar ile ilgili bilgiler sundu.  Türkmen İnsan hakları derneği başkanı Dr. Eşref kamil Türkmenlerinde sorunlarını gündeme getirerek bu konuda çalışmalar yapılmasını talep etti.  Şeker İş Sendikası Başkanı Oğuz Kalay “Şu anda Sakarya’da  şeker pancarı ekimi kısıtlanmaktadır. Eski çalışmalarımız ile  artan ekim sahaları şu anda yeniden daraltılmaktadır. Bu konuda ki çalışmalarımızı sunacağız. Birlikte hareket etmemiz yerinde olacaktır “dedi. Geçmiş Dönem Hanlı Belediye Başkanı Ali Afacan Sakarya’daki tarım çiftçisinin  sıkıntılarını dile getirdi.

Mutlu yaşam

Konuklar Adapazarı Belediyesi Meclis Üyesi Haluk Akbay  ve Oğuzhan  Gündüz  ile  Beykent Üniversitesinden Ege  Ekren. Toplantının özetini sunan Önder Döker, “Arzumuz güzel bir Sakarya’dır. İnsanlarının mutlu olduğu bir yaşam şeklidir. Halkımızın da önerilerini bekliyoruz. Bizlerde bu konuda görüşler ve bilgiler alıyoruz. Artık yaptığımız çalışmaları Kent Konseyi ile paylaşarak Büyükşehir Belediye Başkanımıza sunacağız.  Bu konudaki çalışmalarımızı, yerel  yöneticilerimizin yaptığı çalışmalara ek olarak sunmayı arzu etmekte ve halkın sesini duyurmak istemekteyiz” dedi.

 

16 Şubat 2020 , Pazar Bu haber toplam 953 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU