Günün Tarihi:4 Ağustos 2021

‘Mutlu çocuk öğrenir’


Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu hafta Arifiye ilçesindeki Necmettin Erbakan Fen Lisesinde temaslarda bulundu.

Ziyaretçi heyeti

Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Arifiye Belediye Başkanı İsmail karakullukçu, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç’ın da eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir, Okul Müdürü Eray Uğur Çam’dan okulun tarihçesi ve genel durumuna dair bilgiler aldı.

 

451 öğrenci

1937 yılında Arifiye Eğitmen Yetiştirme Kursu olarak eğitim ve öğretime başlayan okulun, 1940 yılında Köy Enstitüsü ve Eğitmen Yetiştirme Kursu olduğunu, 1954' te Öğretmen Okulu olarak eğitim verildiğini, 1990-1991 eğitim-öğretim yılından itibaren Anadolu Öğretmen Lisesi olarak adının değiştiğini, 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren Arifiye Fen Lisesi olarak, 2016 yılından itibaren de Necmettin Erbakan Fen Lisesi ismi ile eğitim ve öğretime devam etmekte olduklarını, Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumu olarak belirlenen okullarında 20 derslikte 35 öğretmen ve yatılı okuyanların da bulunduğu 451 öğrencileri bulunduğunu söyledi.

 

Üç boyutlu yazıcı

Sınıfları gezerek öğrenciler ve öğretmenlerle bir süre sohbet eden Vali Nayir, Çarşamba günleri okul ziyaretlerinin kendisini çok mutlu ettiğini ifade etti. Bilişim Teknolojileri sınıfında okullarının Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde oluşturulan “Genç Ofis” protokolüne dâhil olduğunu ifade eden Okul Müdürü Eray Uğur Çam bu projede öğrencilerinin büyük emekleri olduğunu belirtirken, bir öğrenci tarafından tedarik ettikleri parçaları birleştirerek 3 boyutlu bir yazıcı yaptıklarını ve kendi tasarımları olan bir yazılımla çeşitli ürünler bastırdıklarını söyledi.

 

Anahtarlık hediyesi

Öğrencilerin tasarımlarını inceleyip onları tebrik eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrencilerin kendilerine ait yazılımla ismine özel bastırıp hediye ettikleri 3D anahtarlığı ömrü boyunca saklayacağını belirterek onlara teşekkür etti. Bu projenin ve tasarımın arkasında bir emek, bir gayret, bir bilgi bulunduğuna değinen Vali Nayir, “Bu çalışmaları ve gayretleri gördükçe çağın gerisinde kalmadığımıza inanıyoruz.  Zaten bu okullardan beklentimiz de bu yöndedir. Bilineni öğrenmek değil, bilinmeyeni de yapacak yolları aramakta olduğunuzu görmek sevindirici bir durumdur. Günümüz dünyasında en yaygın olarak kullanılan 3D yazılımlar ile hemhal olmaya başlamanız, kendinize olan güveninizin hangi noktada olduğunu zaten gösteriyor” dedi.

 

Dersleri sevmek

12. sınıf Kimya Laboratuvarında ekstraksiyon üzerine yapılan bir deneyi izleyen ve içeriği hakkında bilgiler alan Vali Ahmet Hamdi Nayir, okulda ve üniversitede görülen her dersin mutlaka hayatın bir yerinde kendilerine lazım olacağını belirtti. 10. sınıf Matematik dersinde başarının yolunun dersi sevmekten geçtiğini belirten Vali Nayir, “Dersi sevmek, konuları sevmek, öğretmeni sevmek başarının anahtarlarındandır, sevgi yoksa dersten uzak kalmaya başlıyorsunuz, bu da geleceğinize olumsuz yönde etki edebiliyor. Matematik, özellikle Fen Lisesi türündeki okulların en vazgeçilmez derslerinden birisidir. Hangi ders ile ilgili olursa olsun öğrendiğiniz konuların hayatınızın hangi evrelerinde lazım olacağını öğretmenlerinize mutlaka sorun ve onlar da sizlere anlatsınlar. Lazım olmayacak bir bilgiyi okullarda bulamazsınız. Bu müfredatları hazırlayan kişiler uzman eğitmenlerdir, onlar da gereksiz konuları zaten eklemezler” dedi.  

 

Zor bir meslek

12. sınıf Biyoloji dersinde 4 yıldır aynı okulda, aynı sınıfta olmalarının dostluk ve arkadaşlık kavramlarının pekişmesi anlamında büyük katkısı olduğuna değinen Hamdi Nayir, “Sevmediğiniz bir işi yapmayın, sevdiğiniz işte yorulmaz ve sıkılmazsınız. Bazen aileniz ya da çevreniz sizi farklı yönlendirmek isteyebilir, ancak ne olursa olsun sevdiğiniz bir işi yapmak istediğinizi güzel bir dille anlatmaya çalışın. Ancak geçmiş dönemlerdeki gibi çocuklarımızın bu zamanda zorla bir mesleğe yönlendirilmediğini görebiliyoruz. Öğretmenlerinizin, ailenizin güvendiği kadar bizler de sizlere inanıyoruz, sizin de kendinize olan inancınızı kaybetmemenizi istiyoruz” diyerek ders öğretmeninden öğrencilerin son durumlarına dair düşüncelerini dinledi.

 

Eğitim konusu

Öğretmenler Odasında öğretmenlerle bir araya gelen Vali Nayir okul ziyaretlerinde ilk olarak sınıflarda öğrencilerle bir araya gelip devletin dokunulabilir olduğunu göstermeye çalıştıklarını belirterek, “Öğrencilerimizle hayata dair birçok şeyi paylaştıktan sonra da sizlerin misafiri olmaya çalışıyoruz. Çok farklı alanlarda görevlerimiz bulunuyor ve bunların içerisinde eğitime ayrı bir parantez açmak gerektiğine inanıyoruz.  Bunun için de haftanın belli bir zamanını öğrencilerimizle ve sizlerle birlikte geçirmenin gerektiğine inanıyoruz. Eğitim konusunun çok daha fazla önemsenmesi gerektiği kanaatindeyiz” dedi.

 

Geleceğe dair

Vali Nayir, “Genel manada 33 senelik mülki idare tecrübem, 36 yıla ulaşan memuriyet hayatımla ve içerisinde bir dönem bulunduğum eğitim alanındaki öğretmen örneklerine baktığımda, sevilen öğretmenin çok daha başarılı olduğunu görüyorum. Öğrenci eğer bir şeyi öğrenemiyor, öğrenmede güçlük çekiyorsa, mutlaka ailesinde, sınıfında ya da çevresinde mutluluğunu engelleyen bir sıkıntı olduğunu düşünürüm. Mutlu çocuk öğrenir. Bizler çocuklarımızın mutluluğu için üzerimize düşeni yapmalıyız ki, yeni nesil olarak geleceğe dair mutluluğumuzu da onlar koruyabilsin” dedi. Tanışma toplantısının ardından öğretmenlerle bir süre sohbet ederek talep ve görüşlerini dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, herkese görevlerinde üstün başarılar diledi.

21 Şubat 2020 , Cuma Bu haber toplam 344 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU