Günün Tarihi:26 Kasım 2020

‘Bağımlılık bir hastalıktır’


Sakarya Üniversitesi Hizmetiçi Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından, “Bağımlılık ve Bağımlılıkla Mücadele” konulu bir eğitim semineri düzenlendi.

Sadece madde değil

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan ve farkındalık oluşturması amaçlanan seminere Psikolog Gülnur Ayşe Er konuşmacı olarak katıldı. Bağımlılık çeşitleri ve mücadele yollarından bahseden Psikolog Gülnur Ayşe Er, bağımlı olmanın en önemli sebebinin ‘bir seferden bir şey olmaz’ düşüncesi olduğunu ifade etti. Psikolog Er, “Bağımlılık denildiğinde sadece madde olarak algılamak doğru değildir. Sonunda ödül olan her şey bağımlılık yapabilir. Alışveriş bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı gibi çeşitli bağımlılık türleri vardır. Hepsinin ortak yönü nörokimyasal-anatomik özelliğe sahip olmasıdır. Beyindeki ödül merkezinin uyarılmasıyla beraber haz duyma söz konusudur. Bu nedenle bağımlılık, iradesizlikten ziyade beyinle ilgili olan ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık türüdür” şeklinde konuştu.

 

İnternet bağımlılığı

Günümüzde yaygın kullanımı olan sosyal medya bağımlılığından bahseden Psikolog Er, “Dünya globalleştikçe, teknoloji geliştikçe ve insanın zararlı olan şeylere ulaşılabilirliği arttıkça bağımlılık riski ve oranı da paralel olarak artış gösterecektir. Bu sebeple bağımlılık riski taşıyan her türlü şeyde kullanım süremize dikkat etmemiz gerekir. Örneğin; sosyal medyada geçirdiğimiz vakti kayıt altına almak, kendimizi ölçmemizi ve zihnimizde farkındalık oluşmasını sağlayacaktır” dedi.

 

Sevgi diliyle

Bağımlılıkla mücadele etme konusunda ikna edici ve kontrolcü yaklaşım göstermenin ötesinde motive edici olmanın etkili olduğunu vurgulayan Er, "Bağımlı bireyin özgüveni azalır, kontrol duygusunda zayıflık oluşur, savunma mekanizması ve bağışıklık sistemi çöker, yanlış olduğunu bildiği davranışlara yönelimi artar, iş performansı da düşer. Geleceği tamamen olumsuz etkilenir. Dolayısıyla çocuk ve gençlere sevgi diliyle yaklaşmak ve onlarla doğru iletişim kurmak bağımlılıkla mücadele noktasında önemlidir. Tıbbi ve psikolojik tedavi sonraki adımdır. AMATEM(AlkolMadde Tedavi Eğitim Merkezi) ve YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) gibi kurumlar bu konuda hizmet vermektedir” dedi. Seminer katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasıyla devam etti.

 

22 Şubat 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 570 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU