Günün Tarihi:16 Temmuz 2020

VİCDANSIZLIK!


Şehir Merkezi’nde dün sabahın erken saatlerinden itibaren Erenler’den başlayıp Karaman’a kadar bir çok noktada kanalizasyonlardan şehre yayılan koku vatandaşları endişelendirirken, Tekeler’deki bir özel okul ise koku üzerine öğrencilerini evine yolladı.

Aralıklı olarak

Dün sabahın erken saatlerinde başladığı öne sürülen ve otogaz kokusu gibi aralıklı olarak kanalizasyonlardan gelen kokunun ne olduğunu anlamak için AFAD ve SASKİ ekipleri kanalizasyon hattını Erenler’den Karaman’a kadar kontrol etti. AFAD yetkilileri halkın sağlığını tehdit edecek bir durum olmadığını belirttiler.

Okul boşaltıldı

Bu arada sabahleyin aşırı koku nedeniyle Tekeler’de Çevreyolu üzerinde bulunan özel bir okul önce öğrencileri binadan dışarıya boşalttı, ardından da öğrencilerini servislerle evlerine yollayarak velilerine bilgilendirme yaptı.

Emniyet devrede

Sakarya Emniyet Müdürlüğü de devreye girerek, kanalizasyon hattının başladığı yerden itibaren kaçak boşaltma yapıldığı şüphesiyle incelme yaptı. Bu incelemede tek tek Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameraları kontrol edilerek, hatta kaçak boşaltım yapan vidanjör tespit edildi. Bu vicdansızlığı yaparak halkı tedirgin eden vidanjör sahipleri hakkında gerekli yasal işlem başlatıldı.

‘Kaçak kimyasal madde boşaltıldı’

SASKİ, ALO 185 ihbar hattına gelen kötü koku şikâyetleri üzerine harekete geçen ekiplerin yaptığı inceleme sonucunda özel bir firmaya ait vidanjörün kanalizasyona kaçak kimyasal madde dökümü yaptığını tespit ederek gerekli yasal işlemin başlatıldığını açıkladı.

D-100 yan yol üzeri

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), koku üzerine yaptığı açıklamasında, 20 Şubat Perşembe’yi 21 Şubat Cuma’ya bağlayan gece 01.00 ile 04.00 saatleri arasında özel bir firmaya ait vidanjörün Arifiye Hanlı Mahallesi, D-100 yan yol üzerinde bulunan atık bacasına kaçak kimyasal madde döktüğünün tespit edildiği belirtti.

Kimyasal atık

Sabah saatlerinde SASKİ ALO 185 şikayet hattına gelen kötü ve rahatsız edici koku ihbarları üzerine ekiplerin sorunun kaynağını tespit ederek harekete geçtiğinin vurgulandığı açıklamada, “Yapılan inceleme sonucu kimyasal atık döküldüğünü tespit eden SASKİ ekipleri insan sağlığını tehdit edecek bir olay yaşanmadan kanal araçları ve vidanjörlerle ivedi bir şekilde müdahalede bulunarak atığı seyreltti. Kaçak döküm gerçekleştiren vidanjör tespit edilerek, sahibi olan şahısla ilgili yasal işlem başlatıldı” denildi.

En ağır ceza

SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “İnsan sağlığını hiçe sayan ve çevreyi kirletmekten korkmayan şahıs ve kurumların en ağır cezayı almaları için elimizden geleni yapacağız. Ekiplerimizin hızlı ve başarılı müdahalesiyle insan sağlığı açısından olumsuz bir olay yaşanmadan atığın seyreltilmesini sağladık. Kanal araçlarımız ve vidanjörlerimiz bölgede oluşan kötü kokunun da bir an önce giderilmesi için çalışmalarını özverili bir şekilde sürdürüyor. Başlatılan yasal süreci en başından sonuna kadar Sakarya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde takip edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

 

 

22 Şubat 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 960 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU