Günün Tarihi:29 Mayıs 2020

‘Milli Tren 29 Mayıs’ta raylarda’


TÜVASAŞ’a gerçekleştirdiği ziyarette Milli Elektrikli Tren Seti çalışmalarını inceleyen ve kaynak yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Buradaki 3 seti 29 Mayıs’ta raylara indirip test edilecek. Eylül ayında bu trenler vatandaşlarımızca kullanılmaya başlanacak” dedi.

Ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank dün ilimizde gelerek bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. İlk ziyaretini Türkiye Vagon Sanayi AŞ'ye (TÜVASAŞ) gerçekleştiren Bakan Varank burada Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ve protokol tarafından karşılandı. TÜVASAŞ Genel Müdürü Prof.Dr. İlhan Kocaarslan, Bakan Varank ve beraberindeki heyete fabrika gezisi öncesinde Milli Elektrikli Tren Seti hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

Kaynak yaptı

Genel Müdür Kocaarslan’dan brifing alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cuma namazı ve öğle yemeğinin ardından TÜVASAŞ’ın Alüminyum Gövde Üretim Fabrikası'nı gezdi, yapımı devam eden Milli Elektrikli Tren Seti'ni inceledi. Milli Elektrikli Tren çalışmalarının her aşamasını inceleyen Bakan Mustafa Varank işçilerle birlikte kaynak yaptı. Üretilen vagonları gezen Bakan Mustafa Varank işçilerle bir süre sohbet etti.

 

‘Oldukça etkilendim’

Fabrika turunun ardından basın mensuplarına açıklamalarda da bulunan Bakan Mustafa Varank, “ Bugün TÜVASAŞ’ı ziyaret etme fırsatı buldum.  Geçtiğimiz günlerde yatırım programı açıklandı. Ve yatırım programında hızlı trenlerin 56 setinin TÜVASAŞ’tan temin edilmesi yayınlandı. Bu manada da tesisi görerek ne aşamadayız gelip onu göreyim istedim. Burası Türkiye için çok önemli bir altyapı. Milli hızlı trenlerimizi, Milli Yüksek Hızlı Trenlerimizi entegre bir şekilde tasarımdan son noktaya kadar üretebildiğimiz bir tesisten bahsediyoruz. Ben gördüklerimden oldukça etkilendim” dedi.

 

15 milyar avro

Devletin önümüzdeki 10-15 yıl boyunca yaklaşık 15 milyar avroluk raylı sistemler satın alması yapacağını ifade eden Bakan Varank, “Bunun için de merkezi hükümetin alacağı trenlerden belediyelerin alacağı raylı sistemlere kadar her çeşit ürün var. Burada görmüş olduğumuz ürün tasarımından başlayarak 160 kilometre hız yapabilen, mevcut yüksek hızlı tren ve hızlı tren hatlarımızda çalışan bir tren seti. Tabii burada gördüğümüz setin en önemli özelliği özellikle tedarikçiler vasıtasıyla bu trenlerin oldukça yüksek oranlarda yerlileştirilmesi” diye konuştu.

 

Global oyuncu

Tren setinin belirli malzemelerinin ASELSAN tarafından yapıldığını da hatırlatan Varank, “Burada YAZKAR firmamız var, trenin klimasını üretiyor. Bunun yanında başka firmalarımız da bu trenin birçok çeşitli parçalarını yerlileştiriyor. Bu kabiliyet bizim için değerli bir kabiliyet. Biz bundan sonra kendi yerli, milli markamızı oluşturup, hem kendi ihtiyacımız olan trenlerimizi üretmek hem de dünyada global bir oyuncu olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bakan tarih verdi

Bakan Varank, “Biz milli trenlerimizi görüyoruz, çok yakında raylarda 160 kilometre hız yapabilen trenlerimizin testleri başlayacak. Ve vatandaşımız bunları kullanmaya başlayacak. Bunun bir sonraki adımı daha yüksek hızlı tren dediğimiz 200 kilometrenin üzerinde hız yapabilen trenler. Bunu da geliştirecek kabiliyetlerimiz çok, ufak modifikasyonlar da burada var, inşallah onları da rayları görmüş olacağız. Buradaki 3 seti 29 Mayıs’ta raylara indirip test edilecek. Eylül ayında bu trenler vatandaşlarımızca kullanılmaya başlanacak” şeklinde konuştu.

 

Fabrikaları gezdi

TÜVASAŞ’da gerçekleştirdiği açıklamaların ardından fabrikadan ayrılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank daha sonra yine ilimizde faaliyet gösteren EUROTEM Tren fabrikasını ziyaret etti. Burada yetkililerden bilgi alan Varank fabrikadaki çalışmaları da inceledi. Bakan Varank bu ziyaretin ardından ise 1. OSB’de bulunan NEUTEC İlaç ve Arifiye’de bulunan YAZKAR Klima Fabrikalarını da ziyaret ederek çalışmalarını inceledi ve ardından ilimizden ayrıldı. 

22 Şubat 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 11222 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU