Günün Tarihi:16 Mayıs 2021

‘Timur diğerlerinden farklıydı’


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Türk Dünyası Öğrenci Topluluğu tarafından “Sahipkıran Emir Timur’u Anma Günü” etkinliği düzenledi.

Yoğun katılım

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan etkinliğin ilk bölümü panel şeklinde gerçekleşti. SAÜ emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Alpargu’nın moderatör olarak yer aldığı panele; Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tarih Bölümünden Prof. Dr. Musa Şamil Yüksel, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayrunnisa Alan ve Dr. Zebiniso Kamolova konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğe SAÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

İstihbarat lideriydi

Timurlular Devleti tarihi, din ve devlet ilişkisi konularında önemli çalışmaları bulunan Prof. Dr. Yüksel, konuşmasında Timur’un siyasi hayatına değindi. Türklerin Türkistan’daki en büyük devletlerden birisini kuran Timur’un 1365’li yıllarda tarih sahnesine çıktığını belirten Yüksel, “Çocuk yaşlarda hükümdar olma arzu ve hırsı olan Timur’un tahta çıkması kolay olmamıştır. Timur, öngörülü bir şahsiyet, büyük bir stratejistti. İstihbarat sistemini çok iyi kullanan bir liderdi. Askeri alanda gerek beşli ordu sistemi gerekse yedili ordu sistemi kullanmış, bu yüzden yenilgi almamış askeri bir dehadır” dedi.

Türk hakimiyeti

Timur’un kişilik özelliklerinden de bahseden Yüksel, “Yüzüğünde ‘doğru söyleyen kurtuluşa erer’ yazılı olan bir şiarı vardı. Âlimler ile sohbet etmeyi sever, onlarla içli dışlı olurdu. İlim ve sanatkârlığa olan düşkünlüğü, Semerkant okulu diyebildiğimiz ekolün Anadolu’yu ve Osmanlı’yı etkilediğini biliyoruz. Amacı Cengiz Han’ın kurduğu topraklara hâkim olmaktı. Bugünkü Moskova’ya ve Anadolu topraklarına da gelen Timur, şahsi olmayıp, ‘gökte bir tanrı varsa yerde de bir hükümdar olmalıdır’ diyerek Türk hakimiyet anlayışını benimsemiştir” dedi.

Sağlıklı yaşam

Prof. Dr. Hayrunnisa Alan, Timur’un Türk ve dünya tarihi bakımından yeri ve önemine değinerek, “Timur’u diğerlerinden farklı kılan, Moskova’dan Delhi’ye, İstanbul’dan Kaşgar’a kadar olan coğrafyada bir idare tesis etmesiydi. Bu yaptıklarının arkasında bir hırs ve açgözlülük yoktu. Tam tersine güvenli, sağlıklı bir yaşam alanı kurma hayali vardı. Timur’un dönemi, Moğol istilasından sonra Asya’daki zayıflayan sosyalliğin ve ticaretin tekrar canlandığı döneme denk geliyor. Ticaretin, fikirlerin dolaşımı gibi konularda hâkim olma başarısıyla anabiliriz. Timur Türk İslam tarihi dönemindeki hanedanlarda karşımıza çıkan hükümdar profilinden ve hükümdardan beklenen şeylerden aykırı bir şey yapmadı.”

Hikayeler dinledim

Timur’u Özbekistan açısından değerlendiren Dr. Zebiniso Kamolova da Emir Timur’a hayran olduğunu dile getirdi. Çocukluğunda babasından Emir Timur hakkında hikayeler dinlediğini söyleyen Kamolova, Özbekistan Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı İslam Karimov’un Özbekistan tarihine yüzünü dönerek büyük katkılarda bulunduğunu belirtti.

İbret kaynağı

 Kamolova, “İslam Karimov’un eserinde yer alan; ‘Tarih milletin gerçek terbiyecisidir. Yüce büyük atalarımızın yaptıkları ve cesaretleri tarihi hafızamızı canlandırarak, yeni vatandaşlık şuurunu şekillendirmekte ahlaki terbiye ve ibret kaynağına dönüştürmektedir’ sözüyle Özbek halkının milli kimliği ecdatları üzerinden, özellikle Emir Timur şahsiyeti üzerinden oluşturulmaya çalışıldı” dedi. Dr. Zebiniso Kamolova, Emir Timur’un Özbekistan’ da yaptırdığı eserleri de anlatarak sunumunu tamamladı.

Tiyatro ve dinleti

Etkinlik ‘Emir Timur ile Hafız-ı Şirazi’nin Karşılaşması’ adlı tiyatro gösterisi ve SAÜ Devlet Konservatuarı mezunu Armin Ahmadzdeh’in müzik dinletisiyle son buldu.

26 Şubat 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 304 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU