Günün Tarihi:7 Haziran 2020

‘İyi bir eğitim tüm sorunları çözer’


Vali Ahmet Hamdi Nayir, Adapazarı Yenikent İmam Hatip Lisesinde temaslarda bulunarak öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya geldi.

250 öğrenci

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Naci Doyuk, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş ile Müdür Yardımcılarının da eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir’i karşılayarak, okullarında ağırlamaktan onur duyduklarını ifade eden Okul Müdürü Ekrem Güneş genel durum hakkında bilgiler vererek, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından bu yana sınavla öğrenci alan okullarının o dönem yalnızca Anadolu sıfatına sahip 8 okuldan birisi olduğunu, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere önem verdiklerini, idarecilerle birlikte 29 öğretmenleri bulunduğunu, 2 yıldır açık olan ortaokul ile birlikte öğrenci sayısının 250 olduğunu belirtti.

 

Coğrafya kaderdir

Okulu gezerek incelemelerde bulunurken Nöbetçi Öğrenci ve Kantin İşletmecisi ile de bir süre sohbet eden Vali Nayir, daha sonra sınıflarda öğrencilerle bir araya geldi. 9. sınıf rüzgâr konulu Coğrafya dersinde İbn-i Haldun’un ‘Coğrafya kaderdir’ sözüne değinen Vali Nayir, “Sınıfınızda Özbekistan, Filistin, Irak gibi 18 farklı ülkeden arkadaşlarınız varmış. 18 farklı kültür ve 18 farklı coğrafya iç içe yaşıyor. Doğup büyüdüğünüz coğrafyalar sizin kültürünüzde, karakterinizde, hayat anlayışınızda önemli değişiklikler yapabilir. Dünyaya gelmenize vesile olan aileniz de, kaderinizdir. Görmüş olduğunuz bu dersler de hayatınızın bir parçasıdır” dedi.

 

Dersi sevdirme

10. sınıf Matematik dersinde sayılar konusuna değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Karmaşık sayıları çok iyi bilmenizin size nerelerde yarayacağını iyi bilmeniz lazım.  Dersi sevmenin yolu öğretmeni sevmekten geçiyor, dersi sevdirmenin yolu da öğretmeninin kendisini sevdirmesinden geçiyor. Eğer öğretmenlerle öğrenciler arasında iyi bir münasebet varsa, bir gönül bağı varsa işimiz daha da kolaylaşır” diyerek öğrencilerin Türkçe öğrenmeye çalışan misafir öğrencilerden onların dilini de öğrenebileceklerini söyledi.

 

Zaman hızlı geçiyor

12. sınıfta türev konulu Matematik dersine katılım gösteren Vali Nayir, “1977-1978 eğitim-öğretim yılında ben de sizler gibi bir okulun 12’inci sınıfında bulunuyordum. Zaman çok hızlı geçti ve şimdi buralara kadar geldik, sizler için de durum öyle olacak gençler, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.  Bir gün bu öğrencilik de bitecek, ondan sonra da hayata atılıp çalışmaya başlayacaksınız” dedi.

 

Camili mahallesi

Müzik Atölyesi ziyaretinde kısa bir resital sunan öğrencileri tebrik eden Vali Nayir, musikinin önemine değindi.  Öğretmenler Odasında öğretmenlerle bir tanışma toplantısı düzenleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, okulun bulunduğu 15 Temmuz Camili Mahallesi Yenikent bölgesinin 1999 depreminden sonra yerleşime açılan ve kalıcı konutların bulunduğu sağlam zeminli bir alan olduğunu belirtti. 

 

Eğitim sorunu

Vali Nayir, “Her ne olursa olsun dünyadaki bütün sorunların sebebinin eğitim olduğu söylenir. Trafikte sorun yaşandığında eğitime dikkat çekilir, ticarette bir sıkıntı yaşandığında, eğitimin şart olduğu söylenir, siyasette bir sorun yaşandığında aklımıza ilk gelen şey yine eğitim olur. İyi eğitim almış kişilerin ticarette başarılı olma şansı yüksektir, insan ilişkilerinde alınan eğitimin katkısı tartışılamaz. Toplumun her kesimini ilgilendiren ve her kesime hitap eden en genel duygu eğitimdir, bunu güzel bir şekilde çocuklarımıza verebilirsek, yarınlar bizimdir diyebiliriz” dedi.

 

Geleceğe katkı

Vali Nayir, “Ancak bu sorumlulukları yalnızca bir okulun ya da bir öğretmenin verebileceği şeyler değildir. Her bir öğretmenimiz bir duyguyu verebilse, çocuğun karakterindeki bir cepheyi tamamlasa, yeterli olacaktır. Bir öğretmenimiz sorumluluk duygusunu artırsa, bir diğeri hak kavramını daha fazla işlese, ötekisi hayata dair sevinçlerini, sevgilerini yükseltse, hem onların hayatında hem de yarınlarımız adına çok şey farklı olur diye düşünüyorum. Bunlar ütopik ya da olmayacak gibi görünebilir, ancak benim bu konuda çok büyük ümitlerim ve beklentilerim var. Sizlerin çocuklarımızın hayatına katacağınız çok güzel şeyler olduğu kanaatindeyim. Aynen sizlerin başka bir okulda okuyan çocuklarınıza oradaki meslektaşınızın katacağı şeyler olduğunu düşünmeniz gibi” dedi. Öğretmenlerin görüş, öneri ve taleplerini de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, herkese görevlerinde üstün başarılar dileğinde bulundu.

 

28 Şubat 2020 , Cuma Bu haber toplam 404 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU