Vali Nayir ile okullar üzerine yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Vali Nayir ile okullar üzerine14 Kasım 2019, Perşembe

Dün Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ile bir araya geldik. Gerçekten son derece samimi ve hatta biraz da duygusal bir sohbet oldu.  Sohbet sırasında hem yemek yedik hem de  güncel konulardan bahsettik.

            Sakarya Vali Nayir’in 32 yıllık meslek hayatında 16. görev yeriymiş. Diyeceğim  Nayir, yılların tecrübesi ile  bence  Sakarya için bir şans.

            Son günlerde  taklit ve tağşiş gıdalar konusundaki haberler kendisini biraz yormuş.  Bu konu ile ilgili özellikle meslek kuruluşlarının yaptığı açıklamalar  Vali Nayir’i  rahatsız etmiş.

   ***

 Benim ısrarla üzerinde durduğum hasarlı okullar konusunda ise biraz kırılmış.

            Tahmin ettiğiniz gibi sohbetimizin büyük bölümü hasarlı okullar üzerineydi.  Vali Nayir’in kırıldığı konu ise  benim yazılarımda okulların sayısını sürekli 21 olarak vurgulamam olmuş.   Kendisi son olarak yaptığı açıklamada ilimizdeki hasarlı okul sayısını 9 olarak açıklamıştı. Ancak benim yazılarımda  bu açıklamaya da yer verdiğim  halde  sürekli 21 okul vurgusu yapmamın toplumda 21 okul hasarlı algısını yarattığını söyledi.

            Şöyle düşününce haklı olabilir. Ancak benim ısrarla   hasarlı okulları gündeme getirmemin   tek amacı hasarlı okulların güvenli hale getirilmesine bir nebze de olsa yardımcı olmaya çalışmaktı.

Hasarlı okullarda son durum ne?

            Vali Nayir ilimizdeki hasarlı okullar konusunda  son  gelişmeleri de açıkladı.

            İşte Nayir’in  hasarlı okulların son durumu  hakkındaki  açıklamaları;

            “Sakarya Valiliğinin  2015 yılı brifing raporunda adı geçen hasarlı okulların sayısı  son olarak 9’a düşmüştü. Kısa süre içinde söz konusu 9 okuldan 5’inde güçlendirilme yapıldı. Okullarımız güvenli hale geldi.

            Şu anda hasarlı okul sayısı 4’e inmiş durumda. Bunların da ikisi okul, biri atölye, bir diğeri ise halk eğitim merkezi binası.  Daha önce belirttim.  Hasarlı  sadece bir okulumuz  dahi kalsa  benim için büyük bir sorundur.

            Kalan 4 okulumuzu da güvenli hale getirmek için tüm imkanları zorluyoruz. En kısa zamanda bu okullarımızda gerekli olan güçlendirme yapılacaktır.”

            Vali Nayir’in bu sorunu da kısa süre içinde çözüme kavuşturacağına inanıyorum. 

                           Sorun sadece okullar değil 

            Vali Nayir ile sohbetimiz son derece samimi bir havada  devam  etti.  Vali Nayir   okullarımızın güvenli hale getirilmesinin öncelikli sorun olduğunu kabul ederek: “Sadece okullarımızda mı hasarlı bina var?  İlimizdeki bina stokumuzun büyük bölümü deprem riski taşıyor. Hele ki deprem  görmüş çok katlı binalar olası bir depremde potansiyel risk taşıyor.  Deprem riski konusunda vatandaşlarımızın da duyarlı olması gerekir.

Bunun yanı sıra bazı resmi binalarımızın da hasarlı olduğu biliniyor. Buna da en kısa sürede çözüm bulmak için çaba harcıyoruz.  Vatandaşın can güvenliğini sağlamak bizim vali olarak asli ve en önemli görevimizdir. Bu bilinç içinde en kısa sürede çözüm yolları arıyoruz.”