Günün Tarihi:21 Haziran 2021

SAÜ’de deprem tatbikatı


Sakarya ÜniversitesiDoğal Afetler ve Yönetimi Öğrenci Topluluğu (SAÜDAY) ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD)öğrencilere afet farkındalığı oluşturmak amacıyla etkinlik düzenledi.

Tatbikata katılım

1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında SAÜ Helikopter Pistinde yapılan etkinliklerde öğrencilere ve personele afet durumunda neler yapmaları gerektiği anlatılarak, arama kurtarma çalışmalarında kullanılan araç ve gereçler tanıtıldı. Etkinliğe Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, AFAD Arama ve Kurtarma Birlik Müdürü Özge Aktaş Panta ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Afet gönüllüleri

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş ile birlikte Helikopter Pist alanını gezerek, AFAD gönüllülerinden bilgi aldı. Rektör Savaşan, üniversite olarak afet konusunda gönüllülerden oluşan aktif bir topluluğa sahip olduklarını dile getirerek, “Afet konusunda alınacak tedbirler ile ilgili her şeyi biliyoruz. Ancak afetlerin bizi etkilemeyeceğini sanarak biraz ihmalkarlık içerisindeyiz. Bu tür faaliyetler, özellikle üniversite içerisinde yapıldığında çok daha kıymetli hale geliyor. Bu sayede farkındalığımız daha da artacak, almamız gereken önlemleri daha fazla alacağız” dedi.

Afet eğitimi

Afet farkındalığı konusunda belediyelere, kamu yöneticilerine ve üniversitelere de iş düştüğünü belirten Savaşan, “Ama daha çok vatandaşların da bu konuda eğitim alması gerekiyor. Afet konusunda üst düzey eğitimler alan üniversitemizin gönüllüler topluluğu, afet bölgelerine de giderek müdahalelerde bulundular. Öğrencilerinde AFAD ile ilgili süreçlere daha geniş kapsamda dâhil olması sevindirici. Burada bunu görmekten de memnuniyet duyuyorum. İnşallah deprem veya diğer afetler kapımızı çalmadan gerekli hazırlığı yaparız ve afetleri daha az zararla atlatırız” diye konuştu.

Kurtarma tatbikatı

Tatbikatta SAÜ Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜSEM) binasına rampa kurularak, yaralı indirme tatbikatı yapıldı. Sapanca’da yer alan AFAD Sakarya Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğünden arama kurtarma ekip ve ekipmanları ile arama kurtarma araçları tanıtıldı. Arama kurtarma köpekleri de alanda yer alırken, 1999 Adapazarı Depremi konulu fotoğraf sergisi ilgi gördü. Etkinlikte bunun yanında “gönüllülük” teması kapsamında SAÜDAY topluluk üyeleri ve AFAD personeli tarafından öğrencilere gönüllülük ve afetler konusunda bilgilendirmeler de yapıldı.

 

5 Mart 2020 , Perşembe Bu haber toplam 427 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU