Günün Tarihi:8 Mart 2021

‘Türkler bizle ekmeğini bölüştü’


Adapazarı Tığcılar Mahallesi’nde bir lokantada bir araya gelen Suriyeli ve Iraklı sığınmacılar Acınız acımızdır" sloganı ile Türk halkına yapılan saldırıyı kınadıklarını ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı ‘Bahar Kalkanı Harekatı’na destek verdiklerini açıkladı.

Bizimde düşmanımız

İlimizde yaşayan Suriyeli ve Iraklı sığınmacılar Tığcılar Mahallesi’nde bir araya gelerek  Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’de başlatmış olduğu Bahar Kalkanı Harekatı’nda yanlarında olduklarını açıkladı. Türk askeri için bol bol dua eden sığınmacılar  Türkiye’nin karşısındaki her düşmanı, kendilerine de düşman edindiklerini söyledi.  Kendi dillerini konuşan sığınmacıların basın açıklamasının çevirisini Suriyeli ortaokul öğrencisi Abdullah Azavi yaptı. Basın açıklamasında  sığınmacılar  “Allah-u Ekber” nidaları atıldı.

Acısı yüreklerimizde

İdlib’de şehit olan Mehmetçiklerimiz  için dua eden  Bilge İnsan Akademi Hocası Brafisu Mohammed El-Tayyip,  “Yaşanan savaş şartlarından dolayı yerinden, yurdundan ayrılmış ve Türkiye’ye sığınmış Iraklı, Suriyeli kardeşleriniz olarak İdlib’de şehit olan askerlerimizin acısını yüreklerde yaşıyoruz. Bizler savaş nedir, can kaybı nedir bilen insanlarız. Bizler acılarımızdan kurtulmak için yerimizi, yurdumuzu bırakarak sizlerin misafiri olarak buralara kadar gelmek zorunda kaldık. Türk devleti bizi  kucakladı, Türk halkı bizimle ekmeğini paylaştı. Bu nedenle tüm dünya duysun ki Türkiye’nin karşısındaki her düşman, bizimde düşmanımızdır ve dualarımız Mehmetçik  ile beraberdir” dedi.

Birlik çağrısı

Birlik ve beraberlik çağrısı yapan Iraklı Arap Divanı Derneği Profesörü Muhammed Faris Mohsın ise, “Bizler Türk askerine yapılan hain saldırıları kınamak ve şehitlerimizi anmak için bugün burada toplanarak dükkanlarımızın kepenklerini kapattık. Çünkü biliyoruz ki Türk ordusu düşerse, ümmet düşer. Allah Mehmetçiğimizi korusun” diyerek  Türk halkının acılarını paylaştı.

Ekmeğimizi bölüştük

Sığınmacıların ortak düşünceleri dile getiren Abdülsamed Kerkük, “Burada Suriyeliler ve Irak halkı olarak, Türkiye halkının acılarını paylaşıyoruz. Türk milletine bizi kucakladıkları için çok teşekkür ederiz. Türk halkının bizimle burada ekmeğini bölüştüğünden ötürü, İdlib’deki şehitlerimizin acısını paylaşıyor, onlara Fatiha okuyoruz. Irak ve Suriye halkları olarak, Türk milletine bize sahip çıktığı için çok teşekkür ederiz. Biz Türk askerinin yanında durmaya, onlara destek vermeye, Suriye ve Irak halkları olarak hazırız. Bizler burada tıpkı Türk vatandaşı gibiyiz. Tıpkı Türk vatandaşları gibi burada yaşıyoruz” dedi.  

5 Mart 2020 , Perşembe Bu haber toplam 4114 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU