Günün Tarihi:26 Ekim 2020

SAÜ deneyimli sağlıkçı yetiştirecek


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü arasında sağlık eğitimi alan öğrencilerin staj uygulamalarına yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol imzalandı

SAÜ Sağlık Hizmetleri ile ilimizde meslek yüksekokulları öğrencilerinin bilgi ve deneyimlerini geliştirmeleri amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarda yapacakları staj uygulamasına yönelik protokol, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü arasında imzalandı. Ayrıca MYO’da sağlık alanında açılacak yeni programlar da bu kapsamda ele alınacak.

Katılım

SAÜ Rektörlüğünde düzenlenen imza törenine SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut, Genel Sekreter Yaşar Kahraman, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Çiydem, SAÜ’den koordinatörler ve daire başkanları ile İl Sağlık Müdürlüğünden yetkililer katıldı.

Staj imkanı

Rektör Savaşan, Sağlık Hizmetleri ile meslek yüksekokullarının farklı alanlarda eğitim verdiğini, yeni önerilecek programlarla birlikte uzaktan eğitim veren Adapazarı Meslek Yüksekokulunun da artık sağlık alanına girmiş olacağını söyledi. Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda birçok programın başarılı bir şekilde yürütüldüğüne değinen Rektör Savaşan, “Şu anda yürütülmekte olan bazı hazırlıklar var, sonuçlandığında paylaşılacaktır. Özellikle öğrencilere yurt dışında da staj imkânı verme konusunda adımlar atılıyor.”

Güçlü başlangıç

Rektör Savaşan, “İnşallah bu protokol ile birlikte Sağlık Hizmetleri ve meslek yüksekokullarında yeni programlar açılacak. Bu programlar umuyoruz ki güçlü bir başlangıç yapmış olacak. YÖK’ten öğrenci alımı için izin geldiğinde, Türkiye’de bu alanda önemli bir boşluğu doldurmuş olacağız. İl Sağlık Müdürlüğü ile canlı, dinamik, sonuç alıcı bir işbirliği zaten yapılıyor. Bu işbirliğini daha fazla geliştirmiş ve genişletmiş olacağız. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Kıymet bilin

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü ise,  Sakarya’daki sağlık hizmetleri ile ilgili tüm personelin artık SAÜ’de yetişmesini görmenin kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi. Doç. Dr. Öğütlü, “Tıp Fakültesi kurulduğunda bir Sakaryalı olarak gurur duymuştum. Bizler öğrenciyken okumak için başka şehirlere gittiğimizde zorluklar çekmiştik. Sakarya Üniversitesinde ders vermeye başlayınca, Sakaryalı öğrencilerimize her zaman bu okulun kıymetini bilmeleri gerektiğini söyledim. Çünkü ailelerinin yanından okula gidip gelmek çok büyük bir kolaylık. Yeni açılan programların da katılmasıyla Sakarya’da sağlık hizmeti sunan hemen hemen tüm bölümlerin olması ve derslerin verilmesi, buradan diploma alınması çok büyük bir kolaylık ve şans.”

Deneyim

Öğrencilerim yapacakları stajlarda, eğitimleri süresince kazandıkları bilgi ve deneyimlerini geliştirmeleri amaçlanıyor. Bu kapsamda Sağlık Hizmetleri MYO’nun Ağız ve Diş Sağlığı, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Anestezi, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Optisyenlik, İlk ve Acil Yardım, Çocuk Gelişimi, Yaşlı Bakımı ve Fizyoterapi programlarında; Adapazarı MYO’nun ise yeni açılacak olan Eczacılık Hizmetleri ile Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği programlarında öğrenciler, İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarda yapacakları stajlarda bilgi ve deneyimlerini geliştirebilecekler.

6 Mart 2020 , Cuma Bu haber toplam 698 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU