Günün Tarihi:26 Ekim 2021

Hendek’te sağlık konuşuldu


Hendek’te öğrencilere ve velilere bulaşıcı hastalıklar, bağışıklama, aşılar, enfeksiyonlardan korunma yöntemleri ve çölyak hastalığı konularında genel sağlık bilgilendirmesi yapıldı.

Farkındalık

Hendek Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa Okul Müdürü Alim Oktar, Okul Müdür Yardımcıları, İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları, öğretmenler, veli ve öğrenciler katıldı. Hendek Yenimahalle Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nin hazırladığı "Meslek Lisesi Öğrencileri Velileriyle Buluşuyor " projesi kapsamında öğretmen, öğrenci ve velilerine  Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi çalışanları tarafından  sağlık içerikli bilgiler verildi. Bulaşıcı hastalıklar, bağışıklama, aşılar, enfeksiyonlardan korunma yöntemleri ve çölyak hastalığı konularında genel sağlık bilgilendirmesi yaparak farkındalık geliştirdi.

Hastalıklar konuşuldu

Panele konuşmacı olarak katılan Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünden Uz. Hemşire Deniz  De Asis, Ebe Özgür Demirel, Hemşire Nergis Alemin, Ebe Hande Ayyıldız, Ebe Güllü Aykırı bulaşıcı ve olmayan bazı  hastalıklarla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.  Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışma ekibi kendi alanlarına ait genel sağlığa dair bilgilendirmelerde  bulunarak öncelikle aşılamanın önemi ve son yıllarda aşı karşıtı algının toplumun sağlığına olan olumsuz etkisinden bahsetti. Çocukluk aşılarına ve bağışıklamaya gereken önemin verilmesinin bireyin hayat boyu sağlığı koruyucu etkisini anlatarak gençleri  ve ailelerini bilinçlendirdi.

Diyabet

Son dönemde ortaya çıkan enfeksiyon hastalıklarından bahsederek korunma yollarını anlatıldı. Corona virüs konusundaki soruları cevaplandırarak bağışıklığı güçlendirici beslenme, yeterli sıvı tüketimi, uykunun önemi  ve hijyen konularında sağlıklı yaşama dair önerilerini paylaştı. Diyabet ile ilgili öğretmenlerin ve diyabetik öğrencilerin öğrenim yaşamını verimli sürdürmesinde  iki tarafın ve ailelerin iletişim içinde olmalarının önemli olduğunu vurguladı. Buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan glüten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt  olarak tanımlanan çölyak hastalığı konusunda öğrenci ve velileri bilgilendirdi. 

7 Mart 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 335 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU