Günün Tarihi:26 Ocak 2021

‘Tehlike çanları çalıyor’


Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Teknoloji Fakültesi, su konusunda yaptığı çalışmalarla Nobel Teşekkürü Sertifikası alan ve Dünya’nın 500 bilim öncüsünden biri seçilen Su Vakfı Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fatih Çalışkan’ı ağırladı.

Karbondioksit

 Dekan Çay, “Dünya ilk ortaya çıktığında etrafı tamamen karbondioksit doluydu ve hiç canlı yoktu. Karalar ve sular olduğu için zamanla bir hareket ve yağışlar ortaya çıktı. İklim dediğimiz şeyin kökünde hava hareketleri vardır. Bitkiler ortaya çıkarak havadaki karbondioksiti yutmaya başladılar. Daha sonra hayvanlar, 4 buçuk milyar yıl sonra ise insanlar ortaya çıktılar. Bitkilerin karbondioksiti yutması derine gittikçe sıcaklığın artmasına, petrol ve gazın oluşmasına neden oldu.  Üst tabakalarda ise çözünen karbondioksit kömür halini aldı. Böylelikle dünya canlıların yaşamı için hazırlandı. Ancak bundan 150 yıl önce endüstri devrimi ile enerjinin önemi anlaşıldı. Enerji için yakılan kömür, petrol ve gazlar karbondioksiti atmosfere geri vermeye başladı. Atmosferdeki karbondioksit salınımının artması ise iklimlerin değişmesinin önünü açtı.”

Tehlike

Çay, “Kıtaların hareketleri de yaşanılan iklimi etkiliyor. Önceleri Arap Yarımadası bol yağış alan ve ormanlık bir alandı. Levha hareketleri ile kurak alanlara gelerek çöl oldu. Araplar iklim değişikliğinden memnun. Çünkü oralarda yağışlar arttı. Peygamberimizin de ‘Arap Yarımadası yeşermeden kıyamet kopmayacak’ diye bir hadisi varmış. Şu anda çanlar çalıyor. Bugünkü iklim değişikliğinin sebebi insan faaliyetleri dolayısıyla karbondioksitlerin geriye verilmesidir. Güçlü ülkeler iklim değişiyor fazla yakıt yakmayın diyorlar. Ancak atmosferi en çok kirletenler de bu söz konusu ülkeler. Sıcak havalarda elimizi bazen taşa ve asfalta süremiyoruz. Güneşten gelen ışınımların bir kısmı yutuluyor. Bir kısmı ise geri yansıtılıyor. İşte geri yansıtılan bu kısma karbondioksit sana çok geçit vermem diyor. Bu miktar arttıkça hiç geçit vermemeye başlayacak” dedi.

 

7 Mart 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 316 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU