Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

‘Güçlü kadın örgütlü kadınlardır’


Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tevhide Yağan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yaptığı açıklamasında, “Güçlü kadın örgütlü kadınlardır. Örgütlenelim mücadele edelim. Kadın sorunlarını ülke sorunlarından ayrı düşünülemez” dedi.

Birlik mücadelesi

Türk Kadınlar Birliği Derneği’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir toplantı yapıldı. Toplantıda kadınların yeri ve önemi konuşuldu. Kadınların ve erkeklerin bir olması gerektiğini savunan Yağan, “8 Mart dünya kadınlarına karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması kadın- erkek eşitliğinin sağlanması, taleplerinin, yaşamının her alanında kadın sorunlarına çözüm önerilerinin bir kez daha dile getirildiği gün olarak kabul edilmektedir. Bugün birlikte düşünme, birlikte üretme, birlikte eşit ve insanca yaşama süreçlerinden kopartan her türlü uygulama ve anlayışlara karşı, kendini insan tanımlayan herkesin gelecek güzel günler için yan yana gelme birlikte mücadele etme vaktidir” dedi.

Kadın cinayetleri

Son yıllarda artan kadın cinayetlerine dikkat çeken Yağan, “Kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sıkıntılara her türlü baskı ve şiddete karşı bir araya geldikleri amaçlarına ulaşmak için çaba veren çalışan, üreten kadınların günüdür. Güçlü kadın örgütlü kadınlardır. Örgütlenelim mücadele edelim. Kadın sorunlarını ülke sorunlarından ayrı düşünülemez. Toplumsal cinsiyetçi bakış açısının hakim olduğu düzende uygulamalarda devletten himaye beklerken sokak ortasında öldürülen kadınlar, başlık parası adı altında satılan kız çocuklarının uğradığı tacizlerden sorumlu kimi tutacağız?”

Eşit yurttaşlar

Dünyadaki ve Türkiye’deki kadınların birlikte mücadele vermesini ve kadının her alanda yeri olduğunu bunun için çok çalışılması gerektiğine dikkat çeken Yağan, “Ülkesinde her türlü hukuksuzluğa rağmen ayrımcılığa, eşitsizliğe var olma mücadelesi veren kadınlar bizim kadınlarımız değil mi? Tüm dünyada ve Türkiye’de kadın direnişinin, kadın mücadelesinin en onurlu günü olan 8 Mart kadına yönelik şiddetin ortadan kalktığı kadına yönelik her türlü ayrımcılığın son bulduğu kadın ve erkek eşit yurttaşlar olarak yaşadıkları yeni bir dünya mümkün” dedi. 

7 Mart 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 1199 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU