Günün Tarihi:29 Kasım 2020

Maşallah Fesli teyzeye


Akyazı’da yaşayan fesli teyze olarak bilinen 82 yaşındaki Melahat Çekir, eşiyle yaptığı su değirmeninde 60 yıldır un öğütüyor.

Ömrümün sonuna kadar

Çevresinde "fesli teyze" olarak tanınan 8 çocuk annesi Çekir, 60 yıl önce Haydarlar Mahallesi'nde değirmen kalıntıları olduğunu görünce aynı yere eşiyle değirmen yaptı.   Yayladan gelen suyu oluklar yardımıyla değirmene taşımayı başaran Çekir, kentin dört bir yanından getirilen mısır, buğday gibi tahılları öğüterek ailesinin geçimini sağlıyor. Suyla çalışan taş değirmende öğütülen unun kaliteli ve lezzetli olmasından dolayı yöre sakinlerinin ilgisinden memnun olan Çekir, çevrede ayakta kalan tek su değirmeninden ömrü yettiğince ayrılmak istemiyor.

Çalıştığın için sağlıklıyım

Melahat Çekir, ilçe çevresindeki vatandaşların un öğütmeye geldiğini dile getirerek,  “Bu işi sevmesem yapmam. 60 yıldır bu değirmende çalışıyorum. Çocuklarımı büyüttüm. Şimdi de burayı bırakıp eve gidemiyorum. Eve gittim mi ayaklarım ağrıyor, romatizma var bende. Burada gelip gitmeyle ayaklarımın ağrısını hissetmiyorum. Evde olsam kötürüm olur kalırım. Çalıştığım için sağlığım yerinde. Ekmek yapacaklar, un öğütecekler buraya geliyor. Değirmen olmazsa ben yaşayamam, değirmen yaşatıyor beni. Mısırında, ununda değilim, parasında da değilim. Buraya gidip gelmem beni yaşatıyor. Çalışmak iyi, çalışacaksın. Özellikle kadınlar çalışacak. Kadınlar çalışmadan erkekler yaşayamaz. Kadınlar çalışacak, adamlara katkı yapacak."

 

10 Mart 2020 , Salı Bu haber toplam 358 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU