Günün Tarihi:17 Mayıs 2022

‘Her gün 137 kadın öldürülüyor’


Hendek Belediyesi tarafından Dünya Kadınlar günü nedeniyle, nikah ve toplantı salonunda ‘Sadece Kadın’ konulu panel düzenlendi.

Kadınlara yönelik

Düzenlenen panele Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, MHP İlçe Başkanı Burhan Namlı, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Öztürk, belediye meclis üyeleri, Sosyal Hizmet Müdürü Gülşen Fatma Dursun ve çok sayıda kadın katıldı. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde görevli Prof. Dr. Ali Taş yönetiminde düzenlenen panelde Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Betül Uruk, Sosyolog Cennet Kılıçarslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitimcisi Hacer Tayiz konuşmacı olarak katıldı.  Aziz şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ali Taş, 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutladı.

Hakları anlatıldı

Sosyolog Kılıçarslan, dünyada kadına değer verilmediğini, 2019 yılında 474 kadın cinayete kurban gittiğini ve  kadın cinayetlerinin, şiddetin, tacizin artık normal karşılandığını bu yüzden kadın gücünün farkına varılması gerektiğini söyledi. Av. Uruk, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi kanunu ile  İstanbul Sözleşmesini tüm detaylarıyla katılımcılara aktardı. Eğitimci Tayiz ise,  Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) çalışmalarından, verilen hizmetlerden ve kadının toplumsal statüsünden bahsetti. Tayiz, “ Dünyada her gün 137 kadın cinayete kurban giderken, 200 bin kadın ise şiddete uğruyor” dedi.

12 Mart 2020 , Perşembe Bu haber toplam 385 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU