Günün Tarihi:1 Aralık 2020

Orta Doğu mercek altında


Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü, uluslararası standartlarda yayın anlayışı, teorik ve saha çalışmalarında bulunan Türk ve yabancı uyruklu akademisyen kadrosuyla, dünya güçlerinin ajanda ve projelerini uygulama alanı olarak gördüğü Orta Doğu coğrafyasını her yönüyle bilimsel mercek altına almak için uzman akademisyenler yetiştiriyor.

Her daldan aday

Türkiye'nin yanı sıra 20 ülkeden 36'sı yabancı uyruklu 90 öğrenciye yüksek lisans ve doktora eğitimi imkanı sunan Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü, 29 akademisyenle Orta Doğu ülkelerini kültürel, coğrafi, iktisadi ve siyasi açılardan bilimsel mercek altına alınmasına karar verildi. Kadrosunda 4'ü Orta Doğu ülkelerinden 29 akademisyenin çalışmalarını sürdürdüğü enstitüde, toplam 20 ülkeden 36'sı yabancı uyruklu 90 öğrenci, yüksek lisans ve doktora eğitimi alıyor. Türkiye Bilimler Akademisince (TÜBA) özgün, öncü ve çığır açıcı çalışmaları yapan bilim insanlarına verilen Uluslararası TÜBA Akademi Ödülü ile TÜBİTAK ödüllerine layık görülen kurum, uluslararasılaşma çalışmaları kapsamında İspanya'da Granada Üniversitesi ve Macaristan'da National University of Public Service ile Erasmus iş birliği çalışması yürütüyor.

Bilimsel araştırma

SAÜ Kültür Yayınları adı altında özellikle tercüme çalışmalarını okurlarla buluşturan enstitü, alanında klasikleşmiş ve en son çıkan yetkin kitapları da Türkçeye kazandırarak, Orta Doğu'ya ilişkin bilimsel olguya dayanan sağlık bir perspektifin oluşmasına katkı sağlıyor. Ortadoğu Enstitüsü bünyesindeki akademisyenlerce hazırlanan "Türkiye Ortadoğu Araştırmaları Dergisi" ve "Ortadoğu Yıllığı" ile de nitelikli bilimsel yayınları araştırmacıların ve okurların hizmetine sunuyor. Bilgi üretimini kamusal faydaya dönüştürerek Orta Doğu hakkındaki negatif algıyı düzeltmeyi amaçlıyor.

 

13 Mart 2020 , Cuma Bu haber toplam 955 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU